witamina C jest skuteczna w pielęgnacji skóry po lecie_Codziennik Kosmetyczny
Dlaczego warto stosować kosmetyki z witaminą C?
30 sierpnia 2017
jak pielęgnować skórę po lecie_Codziennik Kosmetyczny
Jak pielęgnować skórę po lecie?
4 września 2017

Możliwe komplikacje pozabiegowe w iniekcji kwasem hialuronowym

skutki uboczne kwasu hialuronowego_codziennik Kosmetyczny
Pomimo wielu zalet kwasu hialuronowego, odnotowuję się jednocześnie pewne działania niepożądane i skutki uboczne w zastosowaniu tej substancji. Najczęstsze powikłania po zastosowaniu kwasu hialuronowego mają związek z sieciowaniem preparatu, źródłem pochodzenia oraz techniką jego aplikacji. Jednak dokładna przyczyna występowania wszystkich pozabiegowych komplikacji nie została na chwilę obecną poznana.
Kwas hialuronowy jest ściśle związany z kondycją skóry, ponieważ nawet do 50% jego całkowitej ilości występującej w organizmie ludzkim znajduje się właśnie w skórze. Pojawia się również w ciałku szklistym oka, stawach oraz pępowinie, dlatego jego zastosowanie jest powszechnie uznane jako wysoko bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Należy do grupy glikozaminoglikanów oraz charakteryzuje się anionową budową, która przyczynia się do wiązania dużych ilości wody przez ten związek w ludzkim organizmie.

W kosmetologii i medycynie estetycznej kwas hialuronowy znajduje zastosowanie głównie w zabiegach wolumetrycznych, odmładzających oraz nawilżających. Stosowany jest w eliminacji defektów estetycznych twarzy, takich jak: korekta asymetrii ust i nosa, wygładzenie zmarszczek czy modelowanie konturów twarzy. W liftingu czy wypełnianiu zmarszczek kwasem hialuronowym większość zabiegów obejmuje iniekcje, a występujące skutki uboczne i działania niepożądane głównie wiążą się z aplikowaniem kwasu hialuronowego śródskórnie i podskórnie.

Przeciwwskazania

Kwas hialuronowy w zastosowaniu iniekcyjnym nie powinien być aplikowany kobietom w ciąży, osobom z aktywnymi stanami zapalnymi, cukrzycą, chorobami nowotworowymi, niedawno przebytą bądź aktywną opryszczką. Produkty kwasu hialuronowego pozyskiwane z takich źródeł jak kogucie grzebienie, które przez ostatnie lata są jednymi z najpopularniejszych, nie powinny być stosowane u osób z nadwrażliwością na ptasie białka. Preparaty pozyskiwane z Streptococcus equi usieciowane chemicznie nie są wskazane z kolei u osób obciążonych ciężkimi alergiami objawiającymi się wstrząsem anafilaktycznym oraz zaburzeniem krzepnięcia krwi.

Alergia

Alergie zazwyczaj mają związek nie z samym kwasem hialuronowym, a kompozycją koktajli, z których składa się cały preparat bądź śladowych ilości cząsteczek pozostałych po izolacji z danego źródła np. białek kurzych. Reakcje tego typu mogą rozwijać się długo, przez miesiące i lata. Widocznymi jej symptomami są rumień, jednak często również przez długi czas rozwój jest bezobjawowy. Tego typu reakcje są szczególnie niebezpieczne dla osób borykających się z alergiami IgE zależnymi.

Martwica

Kolejnym istotnym przeciwwskazaniem do stosowania kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej jest niedrożność naczyń krwionośnych z nieprawidłowym krzepnięciem krwi. Po aplikacji kwasu hialuronowego, u osoby borykającej się z powyższymi problemami zdrowotnymi, w efekcie mogą rozwinąć się zmiany martwicze skóry. Zwykle najbardziej narażona jest okolica między brwiami tzw. gładzizna czołowa, ponieważ region ten jest zaopatrzony przez tętniczkę nadbloczkową, która charakteryzuje się małym krążeniem obocznym. Istotnym powikłaniem rozwijającym się w wyniku niedrożności naczyń krwionośnych i wykonania jednocześnie iniekcji kwasem hialuronowym może być także zator naczyń krwionośnych siatkówki, które zwykle skutkuje niedotlenieniem i w wyniku może prowadzić nawet do utraty wzroku, jednak tego typu powikłania należą do najrzadziej występujących.

Zabiegi z wykonaniem iniekcji przy użyciu kwasu hialuronowego należy również wykluczyć u osób borykających się z zaburzeniem krzepnięcia krwi. Dotyczy to zarówno koagulopatii, jak i wydłużonego czasu krzepnięcia spowodowanego przyjmowaniem leków takich jak kwas acetylosalicylowy. Martwica jest najczęściej wynikiem nieprawidłowego wykonania procedury iniekcji, a szczególnie źle dostosowanej lokalizacji iniekcji oraz zbyt szybkiego wprowadzenia preparatu. Dochodzi wówczas do ucisku na lokalne naczynia krwionośne, co może prowadzić w konsekwencji do ich niedrożności.

Rumień, zasinienie, obrzęk

Do najczęściej opisywanych skutków ubocznych należą występujące w miejscu aplikacji: siniaki, rumień, tkliwość, świąd oraz obrzęk. Zmiany te jednak są krótkotrwałe i niezagrażające życiu oraz ustępują do kilku dni po zabiegu. Istotne są także występujące reakcje nadwrażliwości, guzki na skórze oraz opóźnione stany zapalne, które należy bacznie obserwować i kontrolować. Do najrzadszych powikłań, a jednocześnie najbardziej zagrażających zdrowiu pacjenta, należą ropnie i owrzodzenia oraz obrzęk naczynioruchowy.

Błękitna skóra

Jednym z wczesnych powikłań jest efekt Tyndalla. Charakteryzuje się on występowaniem na skórze niebieskiego zabarwienia, które jest konsekwencją nieprawidłowej aplikacji preparatu. Tego typu zmiany można niwelować, stosując iniekcję hialuronidazy wraz z masażem.

Infekcje

Do innych powikłań należą infekcje, mogą być zarówno o etiologii grzybiczej, wirusowej, jak i bakteryjnej. Jednym z najczęściej występujących i uaktywnianych jest wirus opryszczki Herpes Simplex, dlatego często zalecana jest profilaktyczna aplikacja acyklowiru przez około 3-5 dni przed planowanym zabiegiem oraz po zabiegu w drugiej dobie do 3 dni. W iniekcjach bakteryjnych dochodzi z kolei do obrzęku, rumienia, czerwonego podbicia skóry oraz owrzodzenia. Zazwyczaj wówczas zakażenie ma etiologię gronkowcową lub paciorkowcową.

Celem prewencji infekcji drobnoustrojami bardzo istotna jest czystość mikrobiologiczna podawanego preparatu zawierającego kwas hialuronowy. Do późnych powikłań należy także przewlekła reakcja zapalna, podczas której dochodzi do wyłapania i otorbienia podanych ciał obcych. Tego typu zmiany przybierają zwykle formę grudek i guzków oraz owrzodzeń.

Nieprawidłowy efekt

Poza wymienionymi powyżej działaniami niepożądanymi i skutkami ubocznymi, do grupy komplikacji zalicza się także nieprawidłowy efekt końcowy, który bywa konsekwencją przemieszczenia się preparatu bądź błędu w aplikacji kwasu hialuronowego. Skutkiem nieprawidłowo przeprowadzonej procedury może być także widoczna asymetria, nieregularna powierzchnia skóry oraz zniekształcenie naturalnych rysów twarzy.
Jak się okazuje, komplikacje pozabiegowe w iniekcji kwasem hialuronowym obejmują kilka istotnych kwestii. Zaczynając od prawidłowo przeprowadzonego wywiadu z pacjentem i wykluczenia przeciwwskazań, po ustalenie ostatecznych i pożądanych efektów, dobór prawidłowego preparatu oraz ścisłe przestrzeganie procedur zabiegowych, a nawet wcześniejsze przygotowanie pacjenta do zabiegu oraz przestrzeganie zaleceń pozabiegowych przez pacjenta. Niestety nie można wykluczyć w zupełności możliwych komplikacji pozabiegowych, natomiast w pewnym stopniu można ograniczyć możliwość ich wystąpienia.
Paulina Osiadły
Paulina Osiadły
Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Farmaceutycznym. Magister kosmetologii z kilkuletnim doświadczeniem w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej. Uczestniczka licznych kongresów i konferencji poświęconych branży beauty. Interesuje się w szczególności laseroterapią stosowaną w kosmetologii i medycynie estetycznej. Aktualnie pracuje nad analizą poszczególnych zabiegów pod kątem bezpieczeństwa i ostatecznych rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.

FreshMail.pl