zabiegi rozgrzewające_CodziennikKosmetyczny
Rozgrzewające zabiegi na jesienne chłody
2 października 2017
przyzwyczajenie skóry do kosmetyku_CodziennikKosmetyczny
Czy skóra może przyzwyczaić się do kosmetyku?
6 października 2017

Fakty i mity: Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne mogą tak samo uczulać_CodziennikKosmetyczny
Kosmetyki naturalne cieszą się ostatnimi czasy bardzo dużą popularnością, jako alternatywa dla tych „naszpikowanych” chemią i konserwantami. I choć osobiście lubię „naturalne produkty”, to jednak nie mogę się zgodzić z mitem, jaki wokół nich narasta, mianowicie, że naturalne kosmetyki są bardziej bezpieczne od ich tradycyjnych odpowiedników. To nie jest prawda!

Mniej/bardziej bezpieczny

Wymagania bezpieczeństwa dotyczące kosmetyków są takie same, niezależnie od tego, czy jest to kosmetyk naturalny czy tradycyjny. Każdy kosmetyk, aby mógł zostać wprowadzony na rynek, musi przejść rygorystyczną ocenę bezpieczeństwa i podlega takiemu samemu nadzorowi. Dlatego nie ma kosmetyków bardziej i mniej bezpiecznych.

Wymagania odnośnie produkcji (rodzaj surowców, sposób ich pozyskania, wytyczne odnośnie składu) mogą być różne, ale ocenie bezpieczeństwa podlega każdy produkt kosmetyczny. To, że dany produkt otrzymał certyfikat „kosmetyku naturalnego” wcale nie oznacza, że jest bardziej bezpieczny.

Uważajmy jednak na kosmetyki typu „handmade”, które można dostać w Internecie. Reklamowane są jako ręcznie robione, domowymi sposobami, z naturalnych składników, bez konserwantów. Pytanie tylko, czy spełniają wszystkie wymagania odnośnie bezpieczeństwa? Jak mamy wątpliwości, dopytajmy.
MIT: Kosmetyki naturalne są bardziej bezpieczne i nie wywołują reakcji alergicznych

FAKT: Kosmetyki naturalne nie są bardziej bezpieczne od innych. Tak samo mogą uczulać.

Reakcje alergiczne

Dużo się mówi o tym, że kosmetyki tradycyjne są mniej bezpieczne, bo wywołują alergie, w przeciwieństwie do kosmetyków naturalnych. Bzdura! Substancje pochodzenia naturalnego nie są wcale bardziej bezpieczne – mogą w taki sam sposób (a nawet bardziej) nas uczulić. To, że jednego uczula taki, a drugiego inny składnik, jest kwestią bardzo indywidualną. Stosowanie kosmetyków (substancji) naturalnych przez osoby o cerze wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii nie gwarantuje poprawy tego stanu.

Surowce pochodzenia naturalnego zawierają w sobie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset związków i składników, z których wiele może być alergenami. Kosmetyki tradycyjne, naturalne, organiczne, wegańskie, bio - każdy stosuje takie, jakie najbardziej lubi - wedle swoich upodobań, doświadczeń, ideologii - odpowiadające na potrzeby jego skóry. Nie szerzmy jednak błędnych opinii na ich temat.
Kaja Bernasińska
Kaja Bernasińska
Absolwentka filologii polskiej, dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Przez ponad 2 lata związana była z branżą kosmetyczną, pracując dla Delia Cosmetics, gdzie zajmowała się szeroko pojętym marketingiem. Obecnie redaktor branżowy w portalu Biotechnologia.pl. Uczestniczka wielu konferencji kosmetycznych, na których poruszane są najważniejsze aspekty i problemy branży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.

FreshMail.pl