Co charakteryzuje skórę dłoni
Skóra pokrywająca wierzchnią część dłoni charakteryzuje się cienkim naskórkiem i warstwą tłuszczową, luźno ułożonymi włóknami, obecnością mieszków włosowych oraz nielicznych gruczołów łojowych i potowych. Skóra powierzchni dłoniowej jest grubsza, mniej rozciągliwa, pozbawiona gruczołów łojowych, za to zawiera liczne gruczoły potowe.
Skóra dłoni, a proces starzenia
Stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych w obrębie twarzy jest oczywistością, mało kto natomiast pamięta o tym iż skóra dłoni również się starzeje. Upływ czasu pozostawia na dłoniach m.in. plamy barwnikowe, mało komfortowe wrażenie suchości i ścieńczenia naskórka, widok przeświecających naczyń krwionośnych. Aktywność fibroblastów spada, przez co skóra jest mniej elastyczna, powiększają się ubytki w warstwie lipidowej, podrażnienia i urazy goją się wolniej, osłabieniu ulega zdolność czucia.
Gabinetowe metody na młode dłonie
Zabiegi wolumetryczne z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, peelingi chemiczne, mezoterapia, fotoodmładzanie z użyciem lasera to wybrane zabiegi medycyny estetycznej dedykowane skórze dłoni. Zabieg wolumetrii grzbietów dłoni z kwasem hialuronowym pozwala przywrócić elastyczność ścieńczonej skórze, tracącej wraz z upływem czasu tkankę podskórną. Kwas hialuronowy podany podskórnie zwiększa swą objętość, nadając efekt uwypuklenia i liftingu skóry.
Pielęgnacja domowa
W kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji dłoni znajdziemy m.in. takie składniki jak: mocznik, kwasy tłuszczowe, ceramidy, kolagen, elastynę, natłuszczające, okluzyjne emolienty, oraz składniki łagodzące dyskomfort np. alantoina, czy d-pantenol. Wszystko to po to by kremy do rąk naśladowały naturalny płaszcz hydro-lipidowy skóry. Podstawą dobrej kondycji skóry jest jej prawidłowe nawilżenie, zapewniane przez glicerynę, czy betainę. Warto szukać w kremach filtrów UV oraz składników przeciwdziałających powstawaniu przebarwień (niacynamid, witaminy C + E, ekstrakt z lukrecji gładkiej – bardzo popularny w Azji, alfa-hydroksykwasy).
Zdobienie i pielęgnacja paznokci
Jak donoszą badania marketingowe, czynniki które decydują o wyborze lakieru do paznokci to: kolor, cena, stopień krycia, szybkość wysychania, długotrwały efekt. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej kosmetyków pielęgnujących płytkę paznokciową i obszar przylegającej do niej skóry. Należą do nich m.in. olejki do paznokci oparte o naturalne oleje i związki nawilżające.
Innowacje w zdobieniu paznokci
Lakiery wodne, będące z chemicznego punktu widzenia kompleksem koloidalnej dyspersji polimerów i pigmentów w wodzie to popularna ostatnio propozycja dla nastolatków Manicure akrylowy to przedłużanie płytki paznokciowej przy pomocy proszku akrylowego (polimeru), zawierającego inicjator – nadtlenek benzoilu i płynu akrylowego (monomeru).
Metoda żelowa stylizacji paznokci bazuje na trzech żelach o różnych konsystencjach. Pierwszy z nich - bonder lub żel podkładowy ma za zadanie zapewnić przyczepność produktu do paznokcia. Drugi – żel budujący pozwala stworzyć kształt i strukturę żelowego paznokcia. Żel wykańczający – nabłyszczacz, odpowiada za połysk stworzonej płytki. Przed wykonaniem zabiegu stosuje się primer – preparat mający za zadanie odtłuszczenie płytki paznokciowej, oparty na kwasie metakrylowym, bądź octanie metylu.
Manicure japoński to technika stosująca pastę i puder, w skład których wchodzą krzemionka, keratyna, czy wosk pszczeli.