Zawód kosmetologa-jak mówić nie-CodziennikKosmetyczny
Zawód: Kosmetolog, cz. 4 [Jak mądrze odmawiać?]
29 listopada 2017
jak przeciwdziałać starzeniu skóry-CodziennikKosmetyczny
Walka o młodą skórę – kolagen w proszku czy w kremie?
5 grudnia 2017

Najpopularniejsze cukry wykorzystywane w kosmetologii

glikacja-cukier wykorzystuje się w ksmetlogii-CodziennikKosmetyczny
Kiedy aura za oknem potęguje depresję i zniechęcenie, by podnieść poziom endorfin, chętnie sięgamy po słodycze. Określany mianem „białej śmierci”, spędza sen z powiek nie tylko dietetykom ale też kosmetologom, a wszystko przez proces glikacji. O tym czym jest glikacja i o najpopularniejszych cukrach wykorzystywanych w kosmetologii przeczytacie poniżej.

Czym jest glikacja?

Glikacja to chemiczny proces, polegający na nieenzymatycznym przyłączaniu się glukozy do pierwszorzędowej wolnej grupy aminowej terminalnego aminokwasu w białku. Mówiąc prościej – jest to reakcja między glukozą a białkiem skóry – kolagenem. Reakcja ta przyczynia się do formowania wiązań krzyżowych między włóknami kolagenu, a to przekłada się na zesztywnienie białka. Kolagen staje się mniej rozciągliwy, przez co skóra traci swą jędrność i elastyczność.

β-glukan. Surowiec znany zwłaszcza posiadaczom cery wrażliwej. Z punktu widzenia chemika jest polisacharydem występującym w ziarnach jęczmienia i owsa, ale też w drożdżach. Składnik zapewnia efekt wygładzenia i nawilżenia skóry, zmniejsza zaczerwienienia, łagodzi skutki np. nadużywania kąpieli słonecznych.

Miód i jego pochodne

Wygładzające i zmiękczające działanie miodu na włókno włosa było znane naszym babciom. Rozwój technologii zaowocował opracowaniem szeregu związków chemicznych będących pochodnymi miodu o interesujących cechach aplikacyjnych. Składnik kryjący się pod nazwą INCI: Hydroxypropyltrimonium Honey to otrzymywany z miodu i czwartorzędowych pochodnych składnik kondycjonujący stosowany w szamponach, odżywkach do spłukiwania i bez spłukiwania, produktach 2w1, kremach do twarzy i ciała. Związek ten doskonale wiąże wodę, wzmacnia połysk włosów, wygładza przesuszone, zniszczone włosy, poprawiający rozczesywalność mokrych włosów.

Chityna

Innym przykładem polisacharydu o korzystnych dla stanu włosów właściwościach jest chitozan. Chitozan otrzymywany jest z chityny będącej elementem budulcowym szkieletu bezkręgowców. Związek wykazuje duże powinowactwo do keratyny, przez co nawilża włosy, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Ramnoza

Ramnoza wykazuje działanie regenerujące, łagodzące, absorbuje wodę, wpływa korzystnie na proces syntezy kolagenu i elastyny, przez co jest nadzieją badaczy poszukujących skutecznego antidotum na zmarszczki.

Kwas hialuronowy

Doskonale wszystkim znany, cieszący się nieustającą popularnością w kosmetologii od prawie stu lat - kwas hialuronowy zaliczany jest do grupy glikozaminoglikanów. W organizmie człowieka 56% całkowitej zawartości kwasu hialuronowego przypada na skórę. Poza skórą kwas hialuronowy znajdziemy m.in. w płynie łzowym, czy mazi stawowej. Dawniej otrzymywany był z grzebieni kogucich, obecnie wytwarza się go głównie metodami biotechnologicznymi.

Dihydroksyaceton

Na horyzoncie pojawia się nieśmiało sezon karnawałowy zatem wiele z nas sięgnie po preparaty samoopalające. Sekretem tego typu kosmetyków jest dihydroksyaceton. Chemiczna reakcja pomiędzy dihydroksyacetonem a aminokwasami zlokalizowanymi w warstwie rogowej naskórka daje w efekcie delikatnie brązowy kolor skóry bez narażania jej na szkodliwy wpływ promieniowania UV.

Biały krystaliczny cukier, wchodzący w skład peelingów cukrowych czy cukrowej pasty do depilacji to sprzymierzeniec gładkiej skóry. Jak się zatem okazuje „nie taki cukier straszny jak go malują”.
Aneta Kołaczek
Aneta Kołaczek
Chemik, technolog kosmetyków, uczestniczka kongresów, szkoleń i konferencji dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego, autorka publikacji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.

FreshMail.pl