glikacja-cukier wykorzystuje się w ksmetlogii-CodziennikKosmetyczny
Najpopularniejsze cukry wykorzystywane w kosmetologii
30 listopada 2017
deklaracje marketingowe
Deklaracje marketingowe – w co możemy wierzyć?
7 grudnia 2017

Walka o młodą skórę – kolagen w proszku czy w kremie?

jak przeciwdziałać starzeniu skóry-CodziennikKosmetyczny
Zmarszczki, zwiotczenie skóry, przebarwienia – wszystkie te niedoskonałości kojarzymy z naturalnymi procesami starzenia. Mają one jednak wspólny początek, za wszystkie odpowiedzialne jest zmniejszenie ilości kolagenu w skórze. To właśnie kolagen powoduje, że nasza skóra jest elastyczna, jędrna i gładka. Czy w takim razie terapia kolagenem może przywrócić naszej skórze młody wygląd?

Czy kremy z dodatkiem kolagenu to strata pieniędzy?

Kolagen to naturalny składnik tkanki łącznej naszego organizmu. Jest białkiem prostym, zbudowanym z aminokwasów. W zależności od miejsca występowania wyróżnia się ponad 10 rodzajów kolagenu. Gdy tylko powiązano utratę kolagenu z procesami starzenia zaczęto masowo dodawać go do kremów, maseczek i pozostałych preparatów anti-aging. Jednak czy terapia stosowana „z zewnątrz” ma szansę realnie poprawić stan naszej skóry?

Powyższe pytanie powoduje żywe dyskusje, pomiędzy przeciwnikami a zwolennikami teorii o przenikaniu kolagenu w głąb skóry. Według powszechnej opinii i informacjom przekazywanym pocztą pantoflową, cząsteczki kolagenu są zbyt duże, aby mieć realne szansę przeniknąć w głąb skóry i w rezultacie dać efekt terapeutyczny. Przez wiele lat uważano, że cząsteczki powyżej 500 Da (Dalton, jednostka masy atomowej) nie są w stanie przeniknąć przez barierę skóry. Teoria ta została jednak obalona w 2006 roku, gdy okazało się, że substancja o masie 6000 Da jest w stanie przeniknąć przez tą barierę.

Prawdą jest, że kolagen w swojej pierwotnej postaci jest cząsteczką po pierwsze zbyt dużą, po drugie charakteryzuje się usieciowaną strukturą. Jednak w kremach stosowany jest zazwyczaj w postaci aminokwasów – produktów hydrolizy kolagenu lub w postaci nanocząstek. Nikt nie potrafi jednoznacznie ocenić jaki efekt daje używanie kremów z kolagenem, ponieważ kremy to zazwyczaj mieszanka wielu substancji aktywnych. Na pewno taka terapia nie daję długotrwałych efektów, bo już kilka dni po odstawieniu kremu nasza skóra wraca do stanu pierwotnego.

Kolagen jako suplement diety

Gdy na salony weszła moda na stosowanie suplementów diety, zaczęto się interesować kolagenem w proszku. Dodawanie go do soku czy szejka nie jest problematyczne, a jego działanie „od środka” może przynieść wiele korzyści.

Kolagen w proszku jest pochodzenia zwierzęcego, pochodzi z rybich łusek. Preparaty kolagenowe często wzbogacane są o witaminę C lub inne substancję pozytywnie oddziałujące na stan naszej skóry. Warto sprawdzać skład produktów, które kupujemy, ponieważ nazwa niektórych preparatów może być myląca. Kolagen powinien znajdować się na pierwszym miejscu, a jego udział procentowy powinien być największy.

Jakich efektów możemy się spodziewać? Według producenta stosowanie takiego suplementu diety pomoże wzmocnić skórę, włosy oraz paznokcie, poprawi wygląd naszej skóry, przyspieszy porost włosów, brwi i rzęs, spłyci zmarszczki oraz pozytywnie wpłynie na stan chrząstek stawowych.
Ceny różnią się w zależności od producenta, jednak miesięczna kuracja to wydatek rzędu 130 zł.
Anna Sokołow
Anna Sokołow
Studentka bioinżynierii zwierząt. Zainteresowana kosmetologią, biotechnologią i medycyną. Ciekawi ją działanie poszczególnych składników kosmetyków na poziomie molekularnym oraz nowe zabiegi i metody pielęgnacji. Z uwagą śledzi codzienne przełomy w dziedzinie medycyny. Uważa, że nie ma zbędnej wiedzy.

2 Komentarze

 1. norwegianwood pisze:

  ale czy kolagen jako białko nie ulegnie strawieniu i rozłożeniu do aminokwasów? w jaki sposób w formie suplementu diety pomoże w wyglądzie cery?

  • Anna Sokołow pisze:

   W badaniach z 2002 roku naukowcy badali dystrybucję różnych rodzajów kolagenów w organizmie. Najbardziej popularny hydrolizowany kolagen (który niestety znajduje się w większości proszków kolagenowych) ulega strawieniu przez kwasy oraz enzymy w układzie pokarmowym. Jednak te same badania udowodniły, że kolagen typu II (UC-II) przechodzi przez układ pokarmowy bez utraty swojej struktury chemicznej. Dlatego przy wyborze suplementu warto też zwrócić uwagę na rodzaj kolagenu, jaki znajduje się w wybranym przez nas preparacie.
   Co do działania suplementów z kolagenem na cerę – wciąż nie znany jest mechanizm jego działania, jednak suplementacja kolagenem została powiązana ze spłyceniem zmarszczek, znikaniem przebarwień oraz ogólną poprawą wyglądu cery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.

FreshMail.pl