To, co jemy, ma duży wpływ na stan naszej cery-CodziennikKosmetyczny
Świadome żywienie
10 stycznia 2018
szkolenie podologiczne
Szkolenie podologiczne – praca dłutem i skalpelem
15 stycznia 2018

Kariera laserów w kosmetologii

laserotarapia_CodziennikKosmetyczny
Fizyka i chemia fizyczna na ogół nie należą do lubianych i popularnych zajęć w trakcie studiów na kierunku kosmetologia, aczkolwiek zasada działania aparatury powszechnie wykorzystywanej w gabinetach to ścisła teoria zaczerpnięta z fizyki. Przykładem są lasery…

Definicja i zasada działania

Mianem lasera określamy urządzenie, które wykorzystując zjawisko wymuszonej emisji, wysyła promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Promieniowanie elektromagnetyczne jakie emituje laser charakteryzuje się właściwościami takimi jak: spójność, monochromatyczność oraz równoległość. W trakcie interakcji wiązki wytworzonej przez laser z tkankami organizmu, mamy do czynienia z procesami: odbicia, transmisji, rozproszenia, częściowej lub całkowitej absorpcji. Promieniowanie wywołuje w tkankach dwa rodzaje efektów: fotochemiczny i biostymulacyjny.

Lasery wykorzystywane w kosmetologii i dermatologii podzielić można m.in. na trzy poniższe grupy: - lasery z ciałem stałym, wykorzystującym matrycę krystaliczną z domieszką jonów metali, pochłaniających i ponownie emitujących fotony. Do tej grupy zaliczają się m.in. laser rubinowy, aleksandrytowy lub Nd:Yag - lasery gazowe, do których należą: laser CO2, argonowy, czy helowo-neonowy - lasery płynne: laser barwnikowy ciągły i impulsowy.

Gdy mowa o laserach, często pojawia się również termin IPL. Zasada działania urządzenia IPL opiera się na zjawisku absorpcji fal o rożnej długości (specyficznych dla danego rodzaju komórek barwnikowych) wygenerowanych za pomocą urządzenia przez określone chromatofory skóry (np. hemoglobina, melanina). W wyniku pochłaniania fal, w tkankach zawierających dane chromatofory zachodzi proces termolizy selektywnej czyli miejscowego uszkodzenia, sąsiadujące obszary ciała pozostają nienaruszone. Podstawowa różnica pomiędzy laserem a IPL polega na ty iż laser emituje jedną konkretną, selektywna długość fali, w przypadku IPL brak jednej konkretnej długości, emitowany jest zakres 420 - 1200 nm.

Zastosowania

W dermatologii i kosmetologii lasery wykorzystuje się do m.in.:
– leczenia trądziku różowatego
– leczenia zmian naczyniowych
– usuwania ostudy, plam starczych, przebarwień, blizn
– usuwania tatuaży
– usuwania zbędnego owłosienia
– fotoodmładzania
– redukcji rozstępów

Wybrane zagadnienia zostaną krótko omówione poniżej.

Depilacja laserowa W procesie depilacji laserowej chromatoforem docelowym jest malanina zawarta w mieszku włosowym, natomiast istota zabiegu polega na zamianie światła emitowanego przez laser w ciepło absorbowane przez melaninę. W wyniku wspomnianego procesu zniszczeniu ulegają struktury mieszka włosowego oraz komórki macierzyste odpowiedzialne za wzrost włosa. W zabiegach depilacji wykorzystuje się lasery aleksandrytowy, diodowy i neodymowo-yagowy. Częstotliwość zabiegów powinna być dostosowana do cyklu wzrostu włosa, najwięcej melaniny jest wytwarzane w fazie anagenu. Cykl należy powtarzać do uzyskania oczekiwanych przez klienta efektów, na ogół jest to 6 do 8 zabiegów. Najlepsze efekty zaobserwowano u pacjentów z jasną skórą i ciemnymi włosami.

Dermabrazja Dermabrazja to zabieg polegający na usunięciu powierzchniowych warstw naskórka. Zaletą tej techniki jest możliwość usunięcia naskórka na określonej głębokości, takiej samej na całym poddawanym zabiegowi obszarze. Zabieg wykonywany jest w celu wygładzenia zmienionej powierzchni skóry, usunięcia blizn m.in. potrądzikowych.

Usuwanie przebarwień Za pomocą lasera można usunąć tylko wybrane typy przebarwień, a zaliczają się do nich m.in.: plamy posłoneczne, plamy soczewicowate, ostuda, piegi. Do tego typu zabiegów wykorzystuje się lasery emitujące światło absorbowane przez maleninę, lasery frakcyjne nieabsorpcyjne czyli takie, które usuwają barwnik z naskórka i skóry właściwej poprzez tworzenie mikroskopijnych obumarłych elementów oraz lasery absorpcyjne – odparowujące powierzchniową warstwę skóry.

Biostymulacja Termin biostymulacja dotyczy zabiegów z zastosowaniem promieniowania małej mocy, tzw. laserów zimnych. Efekt działania jest związany nie z efektem cieplnym, a z działaniem promieniowania. Światło lasera zimnego wywołuje obkurczenie włókien kolagenowych i stymulację syntezy kolagenu, pobudza wydzielanie neuroprzekaźników, mikrokrążenie krwi, działa przeciwbólowo, przyspiesza gojenie stanów zapalnych i uszkodzeń tkanek.

LITERATURA

  1. Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją Andrzeja Przylipiaka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
  2. Lasery w dermatologii, kosmetologii, Cezary Peszyński-Drews, Postępy Kosmetologii 1/2011.
  3. Zastosowanie laserów w kosmetologii, Hanna Łabędzka, Elżbieta Jędrasik, Agata Wasilewska – Michalak, Postępy kosmetologii 3/2011.
Aneta Kołaczek
Aneta Kołaczek
Chemik, technolog kosmetyków, uczestniczka kongresów, szkoleń i konferencji dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego, autorka publikacji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.

FreshMail.pl