domowe sposoby na trądzik-DIY-składniki na które trzeba uważać-CodziennikKosmetyczny
Zmagasz się z trądzikiem? Na te naturalne składniki uważaj!
21 marca 2018
jak pielęgnować skórę pdo oczami_CodziennikKosmectyczny
Pielęgnacja okolicy oczu
27 marca 2018

Moda na matcha tea

Matcha tea_CodziennikKosmetyczny
Matcha tea - „zielone złoto Japonii” - to zielona herbata w proszku, o charakterystycznym intensywnym aromacie i głębokim smaku, ceniona ze względu na właściwości prozdrowotne i dietetyczne. Pochodzi z Chin, została odkryta podczas panowania dynastii Song przez mnichów, w Japonii pojawiała się w XII wieku wraz z modą na zen i szkoły buddyzmu. Przy obecnej modzie na zdrowy styl życia matcha tea jest kojarzona z ekologią i wellbeing. Kosmetologów również może zainteresować.

Dojrzewające ale nie w słońcu…

Proces produkcji tej wyjątkowej herbaty jest długotrwały. Matcha produkowana jest z całych zielonych liści, krzewy na około dwa tygodnie przed zbiorami są osłaniane matami przed wpływem słońca, co spowalnia wzrost liści i dzięki czemu w herbacie znajdziemy dużą ilość chlorofilu. Po zebraniu liście są parowane, suszone, a następnie mielone w kamiennych młynach.

Sprzymierzeniec zdrowej skóry

Wolne rodniki tlenu jak wiemy stanowią jedną z przyczyn starzenia się skóry. Cechą wyróżniającą matcha tea jest zawartość antyoksydantów - 137 razy większa niż w zwykłej zielonej herbacie. Matcha jest bogata jest w katechiny - najsilniejsze antyoksydanty, działające przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a także wzmacniające układ odpornościowy. Matcha tea to bogactwo EGCG (galusanu epigallokatechiny) – związku będącego pochodną katechiny, o silnym działaniu przeciwnowotworowym. Indeks ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) czyli zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu w przypadku matcha jest około 25 razy większy niż dla jagód acai, 6 razy większy niż jagód goji i 7 razy większy niż ciemnej czekolady. Jest również bogata w witaminy C, E i β-karoten, wapń, cynk i potas. Matcha tea będzie redukować stres oksydacyjny, chronić skórę przed przedwczesnym starzeniem, szkodliwym wpływem zanieczyszczenia środowiska, aktywować proces odnowy komórkowej. Niektóre publikacje wskazują że matcha tea poprawia metabolizm i wspomaga odchudzanie. Zwraca się również uwagę na jej odprężające i relaksujące właściwości.

Czy matcha tea dorówna popularności jaką cieszy się w kosmetologii zielona herbata? Jest na dobrej drodze, coraz częściej możemy ją znaleźć w składach kosmetyków wpisujących się w trend natural.
Aneta Kołaczek
Aneta Kołaczek
Chemik, technolog kosmetyków, uczestniczka kongresów, szkoleń i konferencji dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego, autorka publikacji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]