BELNEA, piękno z natury
13 czerwca 2018
PEH - proteiny-emolienty-humektanty-CodziennikKosmetyczny
Równowaga PEH – sposób na długie i zdrowe włosy
26 czerwca 2018

Kosmetyki do brody i wąsów, czyli pielęgnacja zarostu u mężczyzn

Kosmetyki dla mężczyzn
Podczas zapuszczania brody zahamowana jest produkcja sebum, w konsekwencji czego skóra zaczyna wysychać, staje się podatna na podrażnienia i swędzi. Aby uzyskać piękną i zdrową brodę, do jej pielęgnacji panowie mogą stosować wiele kosmetyków. Co najczęściej wybierają panowie i dlaczego?
Proces pielęgnowania brody składa się z kilku zasadniczych etapów. Do najważniejszych należą: mycie brody szamponem, przystrzyganie i modelowanie brody, aplikacja olejku na brodę, czesanie brody. W tym celu panowie mają do dyspozycji wiele kosmetyków, które pomagają w pielęgnacji zarostu.

Kartacz do brody

Pierwszym „kosmetykiem” do brody jest specjalna szczotka do brody potocznie zwana kartaczem. Pomaga on w walce z wysychającą skórą pod brodą i łuszczącym się naskórkiem. Dzięki regularnemu szczotkowaniu poprawimy kształt brody i nadamy jej bardziej naturalny zdrowy połysk. Łącząc odpowiednie szczotkowanie z dietą, można stworzyć optymalne warunki do wzrostu brody.

Olejek do brody

Spadek produkcji sebum i nieprawidłowe nawilżenie naskórka to tylko kilka problemów, z jakimi muszą się zmierzyć panowie posiadający brodę. Olejek do brody intensywnie nawilża brodę, ale także skórę pod nią. Zapobiega jej wysychaniu i minimalizuje podrażnienia. Naolejowane włosy są „zamknięte” przed nieprzyjemnymi zapachami otoczenia jak spaliny, jedzenie czy dym papierosów. Zawarte w olejku do brody olejki eteryczne sprawiają, iż pachnie on doskonale i jest w stanie zastąpić nawet perfumy. Systematycznie olejowana broda staje się miękka i przyjemna w dotyku.

Balsam do brody

Stosowany w głównej mierze do okiełznania odstających włosów – nadania pożądanego kształtu brodzie. Dodatkowo produkt ten nawilża brodę, ale nie tak skutecznie jak wspomniany wyżej olejek. Konsystencja balsamu uniemożliwia także dotarcie do wszystkich miejsc pod brodą. Tutaj przewagę ma olejek.

Wosk do brody i do wąsów

Przeznaczone są do stylizacji brody i wąsów. Głównym składnikiem tego typu kosmetyków jest wosk pszczeli. W celu precyzyjnej aplikacji dość często wymaga podgrzania. Najczęściej stosowany jest wszędzie tam, gdzie balsam sobie nie radzi. W zależności od typ posiadanego zarostu można stosować jeden kosmetyk do wąsów i jeden do brody. Dla bardziej wymagających włosów zaleca się używać osobno wosk do wąsów a osobno do brody. Dzięki czemu można uzyskać efekt, którego nie powstydziłby się sam Herkules Poirot. Woski nie są polecane osobom z tłustą cerą.

Szampon do brody

Zdaniem wielu brodaczy szampon do brody jest zbędny. W ich opinii wystarczy dobry szampon do włosów oparty na naturalnych składnikach, niezawierających parabenów czy SLS i SLES. W przypadku mycia brody ważne jest, żeby stosowany przez panów kosmetyk nie wysuszał jej, ale oczyścił i nie sprawił, że broda straci swoja objętość czy sklei się, albo zacznie nadmiernie kręcić.

Tonik do brody

Toniki do brody służą do nawilżania skóry pod zarostem, mają również właściwości zapachowe. Dostępne preparaty na rynku poprawiają układanie się brody, dlatego bezpośrednio po jego aplikacji można przejść do czesania brody.

Same kosmetyki jednak nie załatwią sprawy. Kluczem do pięknej brody jest jej systematyczna pielęgnacja, ale także przycinanie.

Autor: Agnieszka Kulawik-Pióro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]