Przyczyny nadmiernego wypadania włosów u kobiet
18 lipca 2018
Best of Health & Beauty 2018
24 lipca 2018

Jak przeciwdziałać fotostarzeniu?

fotostarzenie-CodziennikKosmetyczny
Starzenie się skóry jest procesem złożonym. Dzielimy go na tzw. starzenie zewnątrzpochodne, generowane wskutek negatywnego oddziaływania środowiska zewnętrznego na skórę oraz wewnątrzpochodne, inaczej chronologiczne, będące wynikiem naturalnych procesów metabolicznych czy hormonalnych zachodzących w skórze z wiekiem. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać upływu czasu i procesów związanych ze starzeniem chronologicznym, natomiast jak najbardziej możemy wspomagać swój organizm i nasz największy organ – skórę w walce z procesami starzenia zewnątrzpochodnego.
Wśród szkodliwych czynników środowiskowych, które przyczyniają się do starzenia zewnątrzpochodnego skóry, najbardziej znaczący wpływ wywiera długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Cały szereg zmian spowodowanych przez eksponowanie skóry na promieniowanie UV nazywamy fotostarzeniem. Do tych zmian (pod kątem klinicznym) należą m.in. nadmierna pigmentacja skóry, powstawanie zmarszczek, wiotkość, suchość i szorstkość skóry oraz teleangiektazje (poszerzone drobne naczynia krwionośne). Dla odróżnienia zmiany metaboliczne czy hormonalne skóry są wynikiem starzenia wewnątrzpochodnego (inaczej chronologicznego) [1].

Energia fotonów przenoszona w postaci UV (szczególnie UVB przy 280-315 nm i UVA przy 315-400 nm) indukuje zmiany, które promują większość typowych objawów starzenia się skóry, ale także rozwój nowotworów (karcynogenezę). UVB stanowi tylko 5% promieniowania UV, które dociera do powierzchni Ziemi i ma niewielką penetrację, ale wykazuje dużą aktywność biologiczną (promowanie karcynogenezy). UVA z kolei stanowi pozostałe 95% światła padającego i jest bardziej przenikliwe (wpływa na procesy fotostarzenia), ale przenosi mniej energii (dlatego promuje kancerogenezę w mniejszym stopniu niż UVB) [2].

Jak wspomniano, mechanizmy fotostarzenia i fotokarcynogenezy są głównie efektem promieniowania ultrafioletowego (UV), które indukuje powstawanie reaktywnych formy tlenu (RFT) oraz wpływa na zmiany w DNA i homeostazę komórki, w wyniku czego dochodzi do zaburzeń w szlakach transdukcji sygnału i kaskady zapalnej, indukcji immunosupresji i przebudowy macierzy zewnątrzkomórkowej (poprzez zwiększenie ilości metaloproteinaz macierzy MMP dochodzi do redukcji kolagenu i elastyny) [1].

Skuteczna strategia działania przeciw fotostarzeniu skóry (obejmująca profilaktykę oraz niwelowanie już powstałych objawów) składa się z trzech kroków [3]:
• Pierwszy to fotoprotekcja, mająca na celu blokowanie fotonów promieniowania UV. W tym celu wykorzystywane są substancje, które działają jako tzw. filtry przeciwsłoneczne, fizyczne lub chemiczne chroniące przed promieniowaniem UVB oraz UVA.

• Drugi obejmuje działania zmierzające do zminimalizowania skutków ekspozycji UV poprzez zastosowanie m.in. retinoidów (pochodne witaminy A),
antyoksydantów (flawonoidy, karotenoidy, kofeina, witamina C i E, koenzym Q10), estrogenów oraz czynników wzrostu/cytokin.

• Trzeci krok to działania mające na celu zmniejszenie widoczności lub zniwelowanie istniejących fotouszkodzeń skóry, za pomocą m.in. peelingów chemicznych (np. kwas glikolowy), mikrodermabrazji, zabiegów z wykorzystaniem radiofrekwencji, lasera nieablacyjnego, toksyny botulinowej, bądź zabiegu wypełnienia zmarszczek (kolagenem, kwasem hialuronowym).


Źródła: [1] Bosch R., Philips N., Suárez-Pérez J.A. i wsp., Mechanisms of Photoaging and Cutaneous Photocarcinogenesis, and Photoprotective Strategies with Phytochemicals, Antioxidants, 2015, 4, 248-268. [2] Bachelor, M.A.; Bowden, G.T., UVA-mediated activation of signaling pathways involved in skin tumor promotion and progression, Sem. Cancer Biol., 2004, 14, 131–138. [3] Rabe J.H., Mamelak A.J., McElgunn P.J.S., Photoaging: Mechanisms and repair,, J. Am. Acad. Dermatol., 2006, 55 (1), 1-19.
Maja Haczyk-Więcek
Maja Haczyk-Więcek
Biotechnolog. Obecnie w trakcie realizowania pracy doktorskiej na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Poza pracą w laboratorium jej pasją jest zgłębianie i szerzenie wiedzy z pogranicza biotechnologii i kosmetologii. Prywatnie interesuje się psychologią rozwoju osobistego i zawodowego oraz fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

">
F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.

FreshMail.pl