pielęgnacja skóry od wewnątrz-suplementy-CodziennikKosmetyczny.pl
Nutrikosmetyki – działanie kosmetyku od wewnątrz
3 kwietnia 2019
robieie hybrydy w domu nie zawsze jest bezpieczne
Hybryda w domu – czy na pewno jest bezpieczna?
10 kwietnia 2019

Czy każdy alkohol w kosmetykach jest zły?

nie każdy alkohol w kosmetyku jest zły-CodziennikKosmetyczny.pl
Wraz ze świadomością konsumentów dotyczącą czytania składów, szukania informacji w internecie na temat poszczególnych surowców, narosło kilka nieporozumień dotyczących poszczególnych zagadnień. Jednym z nich jest postrzeganie alkoholi, jako jednej grupy składników, która nie zawsze posiada pożądane i pozytywne dla niektórych użytkowników właściwości.

Alkohol etylowe i jemu podobne

Zazwyczaj mówiąc „alkohol” wiele osób ma na myśli alkohol etylowy, który ma sławę wysuszającego, odwadniającego i podrażniającego. Możemy go znaleźć w kosmetyku pod nazwą Alcohol denat., Alcohol, Ethanol lub Ethyl Alcohol. Podobny jemu jest Isopropyl Alcohol, który ma zbliżone właściwości. Oczywiście, w ogólnej opinii konsumentów jest nieco prawdy, że powyższe surowce są wysuszające i odwadniające, jednak trzeba pamiętać o innych jego właściwościach. Często jest stosowany jako antyseptyk w tonikach, co może być pomocne w okazjonalnej pielęgnacji skóry trądzikowej, lub w przygotowaniu do zabiegów kosmetycznych. Podobne działanie ma w żelach antybakteryjnych do dłoni i stóp. Pełni również funkcję promotora przenikania, przez odtłuszczenie skóry pomaga innym składnikom wniknąć w jej głąb składnikom aktywnym. Zazwyczaj jednak, takie preparaty mają też w składzie surowce regenerujące, nawilżające i renatłuszczajce, ale dłuższe ich stosowanie i tak może prowadzić do suchości i nawet popękania naskórka. Na skórze twarzy może prowadzić do nadmiernego wydzielania sebum na skutek uszkodzenia warstwy hydrolipidowej i uruchomienia mechanizmów obronnych przed odwodnieniem.
Powyżej 20% w kosmetyku, te alkohole pełnią funkcję konserwantu.

Alkohole tłuszczowe

Alkohole tłuszczowe są często błędnie uważane za szkodliwe, ponieważ w INCI możemy najczęściej znaleźć je pod nazwami: Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Isocetyl Alcohol, Mirystyl Alcohol, Arachidyl Alcohol, Decyl Alcohol oraz Stearyl Alcohol, jednak nie mają one wiele wspólnego z substancjami przytoczonymi w poprzednim akapicie. Alkohole z tej grupy są emolientami, które zmiękczają i wygładzają naskórek, a w kosmetyku pełnią funkcję zagęstnika, stabilizatora i czasami koemulgatora. Są obojętne dla skóry, mają niski potencjał alergenny, więc są używane nawet w preparatach do skóry wrażliwej, atopowej i dla dzieci. Tworzą lekką warstwę okluzyjną na powierzchni skóry, dzięki czemu ograniczają transepidermalną utratę wody, chronią i kondycjonują. Są też używane w odżywkach do włosów, gdzie wygładzają i nadają miękkości oraz renatłuszczają po użyciu szamponów. Do emolientów należy także alkohol lanolinowy, pozyskiwany poprzez modyfikację lanoliny.

Alkohole aromatyczne

Alkohole aromatyczne to składniki najczęściej kompozycji zapachowych. Możemy tu wyróżnić: Benzyl Alcohol (zapach jaśminu, używany też jako konserwant), Cinnamyl Alcohol (imitujący zapach hiacyntów), Amylcinnamyl Alcohol, Anise Alcohol. Każdy z nich znajduje się na liście potencjalnych alergenów, które przy określonych stężeniach muszą być uwzględnione w składzie kosmetyku.

Pozostałe alkohole

Niektóre substancje mimo budowy i obecności grup hydroksylowych (które są charakterystyczne m.in. dla tej grupy związków), nie mają członu Alcohol w nazwie INCI. Do tego rodzaj surowców możemy zaliczyć popularną glicerynę (Glycerin), której inna nazwa to glicerol. Jest ona silnym humektantem, pomaga też transportować inne substancje w głąb skóry, ponieważ ma właściwości głęboko penetrujące naskórek. Innymi alkoholami mającymi właściwości nawilżające są Sorbitol, Xylitol oraz Mannitol, które są znane w produktach spożywczych zastępujących cukier. Ostatnimi popularnymi surowcami są glikole, które nawilżają, są też promotorami przenikania a także mogą pełnić funkcję konserwantu.

Podsumowanie

Alkohole to bardzo obszerna grupa związków chemicznych, które, jak widać, mają właściwości zarówno wysuszające, jak i nawilżające, natłuszczające i ochronne. Na początku drogi ze świadomą analizą składów kosmetyków krok po kroku, nie możemy generalizować i „wrzucać do jednego worka” wszystkich alkoholi, ponieważ każdy z nich ma inne działanie.
Anna Kuczyńska
Anna Kuczyńska
Z zawodu technolog kosmetyków, który swoją pracę traktuje jako pasję i wyzwanie. Codziennie poszerza swoją wiedzę i lubi przekazywać ją innym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]