domowe zabiegi kosmetyczne_CodziennikKosmetyczny.pl
Domowe zabiegi kosmetyczne [DIY] – czy są bezpieczne?
27 maja 2019
Kształcenie, rozwój, profesjonalizm – Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
3 czerwca 2019

Zmiany dotyczące kosmetyków hypoalergicznych

W lipcu 2019 roku wchodzą w życie nowe regulacje prawne, które mają za zadanie usystematyzowanie deklaracji „hypoalergicznych”, które znajdujemy na kosmetykach, szczególnie tych dla dzieci.

Co oznacza kosmetyk hypoalergiczny?

Do tej pory deklaracja hypoalergiczny zgodnie ze swoją definicją, oznaczała kosmetyk, który nie będzie powodował alergii na skórze. Niestety nie było uwzględnione prawnie, których surowców w recepturze być nie powinno, tak aby był on uznany za hypoalergiczny. Deklaracje o hypoalergiczności wystarczyło potwierdzić poprzez badania dermatologiczne i aplikacyjne.

Co się zmieni w prawie?

Teraz już na poziomie tworzenia receptury producent musi ją tak przeanalizować, aby zminimalizować maksymalnie potencjał alergenny produktu. Zgodnie z nowymi przepisami, osoba odpowiedzialna za produkt musi oprócz wykonania badań przeanalizować wnikliwie skład jakościowy INCI i zweryfikować w nim obecność alergenów, oprócz tego prekursorów alergenów. Należy wspomóc się informacjami przekazywanymi przez SCCS lub poprzednie komisje oceniające bezpieczeństwo surowców zidentyfikowanych jako uczulające. Pod uwagę należy również wziąć wszystkie inne oficjalne ciała oceniające ryzyko wystąpienia substancji uczulających. Do tego pod uwagę trzeba wziąć wszelkie substancje objęte klasyfikacją substancji uczulających skórę kategorii 1, podkategorii 1A lub 1B, na podstawie nowych kryteriów określonych w Rozporządzeniu CLP.

Deklarując, że kosmetyk jest hypoalergiczny, nie może on zawierać składników uznanych za alergeny, wykazujących potencjał uczulający lub drażniący. Do tych substancji zalicza się konserwanty, alergeny z kompozycji zapachowych, niektóre barwniki czy filtry UV, niektóre surowce roślinne, rozpuszczalniki organiczne oraz większość surowców znajdujących się w lakierach do paznokci.

Nowe wytyczne stworzone zostały z myślą o konsumentach, którzy często sugerując się deklaracją, że produkt jest hypoalergiczny, chętniej wybierali go, co nie koniecznie miało odpowiednie odzwierciedlenie w składzie. Zmiana przepisów jest kluczowa w szczególności dla kosmetyków, które mają służyć do pielęgnacji dzieci.
Marta Majszyk
Marta Majszyk
Absolwentka kosmetologii i biologii analitycznej. Technolog produkcji kosmetyków. Kosmetolog z pasji, zamiłowania i wyboru. Przyszła dr kosmetologii. Ciągle poszerza wiedzę, uczestniczy w kursach, szkoleniach i seminariach. Kocha to, co robi. Prywatnie pasjonatka jeździectwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]