Odpowiednia dieta odmładza skórę
5 kwietnia 2017
Dłonie, , szyja dekolt - zdradzą twój wiek_codziennik kosmetyczny
3 części ciała, które najszybciej zdradzą Twój wiek
21 kwietnia 2017

Czy Fish pedicure jest sposobem na piękne stopy?

Konferencja w Łodzi - Beauty Innovations
Skóra po zimie wymaga regeneracji i odżywienia a ponieważ do lata co raz bliżej może warto przed wyjazdem na urlop zadbać o swoje stopy? Czy jest alternatywa dla peelingów, kremów balsamów i tradycyjnego pedicure? Dziś w artykule przedstawimy propozycję gabinetów SPA jaką jest Fish pedicure. Zapraszamy do lektury.

Czym jest Fish pedicure?

Fish pedicure czyli rybi pedicure to zabieg oczyszczania skóry stóp wykonywanych przez ryby z gatunku Garra rufa. Ryby te są niewielkich rozmiarów i należą do rodziny karpiowatych. Żyją w dorzeczach rzek w północnej i centralnej części Bliskiego Wschodu, głównie w Turcji, Syrii, Iraku i Iranu. Na potrzeby zabiegów Spa na całym świecie ryby są specjalnie hodowane. Rybki te żywią się martwym naskórkiem.

Przebieg zabiegu

W pierwszym etapie stopy myte są preparatami, które nie zawierają substancji szkodliwych dla rybek. Następnie nogi zanurza się w specjalnym, akwarium, specjalnie przygotowanego mini basenu z rybami. Ryby wyczuwają martwy naskórek i łagodnie go skubią, nie naruszając przy tym zdrowej tkanki. Całość zabiegu jest bezbolesna i trwa zazwyczaj kilkanaście minut, a efekt to świeża, błyszcząca i dobrze wyglądająca skóra. Jeśli chodzi o uzyskany efekt to zbliżony jest on do tego jaki daje peeling ciała, zatem jak każdy peeling stóp powinien być regularnie powtarzany aby skóra jak najdłużej była zdrowa i gładka.

Zastosowanie Fish pedicure

Garra rufa (rybki stosowane w Fish pedicure) podczas skubania naskórka wydzielają enzym o nazwie dithranol. Enzym ten hamuje zmiany w komórkach skóry, działa bakteriobójczo, grzybobójczo i przeciwłojkotowow. Rybi pedicure stosowany jest także w terapii chorób skóry takich jak łuszczyca, nadmierne rogowacenie skóry nie tylko stóp ale i łokci czy dłoni. W Polsce z rybiego pedicure można skorzystać w dobrych salonach kosmetycznych, a jego cena waha się od 60-100zł. Zabiegu Fish pedicure nie powinny robić osoby z osłabioną odpornością, chore na cukrzyce, ze zmianami skórnymi, ranami, skaleczeniami i skażeniami stóp. Nie jest także wskazany dla osób po zabiegach depilacji woskiem lub goleniu nóg w ciągu ostatniej doby, zakażonym wirusami HBV, HCV czy HIV. Osobom z zaburzeniami krzepnięcia lub w trackie leczenia przeciwzakrzepowego.

Kontrowersje

Zdaniem brytyjskiej Health Protection Agency nikt nie może zagwarantować całkowitego bezpieczeństwa tego rodzaju ichtioterapii. Wynika to z faktu, że podczas zabiegu może wystąpić niewielkie krwawienie, a to samo w sobie stwarza ryzyko zarażeń chorobami od innych klientów korzystających z basenów z rybkami Garra rufa. Także same rybki mogą być nosicielami grzybów i bakterii. Największą popularnością zabieg cieszy się w Turcji i Japoni. Zakazany jest w 14 stanach USA i niektórych prowincjach Kanady. Właściciele gabinetów z oferta Fish pedicure zwracają uwagę na to iż aby zapewnić bezpieczeństwo klientom osoby np. mające drobne otarcia naskórka lub strupki nie są dopuszczane do zabiegu. Ma to na celu ochronę rybek przed kontaktem z ludzką krwią i obniżenie ryzyka przenoszenia groźnych chorób. Woda, w której żyją rybki jest na bieżąco filtrowana i dezynfekowana. Dodatkowo raz w miesiącu bada je akwarysta i sprawdza czy są zdrowe.


Źródła:
1. Fish pedicure, dostępny on line: 05.04.2017, http://www.spa24.pl/fish-pedicure.html
2. Rybi pedicure – nowa oferta salonów kosmetycznych, dostępne on line: 05.04.2017, http://www.uroda.senior.pl/168,0,Rybi-pedicure-8211-nowa-oferta-salonow-kosmetycznych,11726.html
3. Sanepid ostrzega przed Fish pedicure – rybki mogą przenosić choroby, dostępne on line: 05.04.2017, http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/podkarpacie/art/6176789,sanepid-ostrzega-przed-fish-pedicure-rybki-moga-przenosic-choroby,id,t.html

Autor: Agnieszka Kulawik-Pióro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]