Wakacyjny Poradnik Urodowy — wyzwanie dla maniaczek i maniaków urodowych!
21 czerwca 2017
wywar z bursztynu ma wiele cennych właściwości_codziennik Kosmetyczny
Ekstrakty z bursztynu stosowane w kosmetykach
3 lipca 2017
Dyskusja o tym, czy produkty spożywcze GMO mają niekorzystny wpływ na nasze organizmy toczy się od lat. Bez wątpienia powstanie żywności GMO jest wymogiem obecnych czasów, w których rolnicy chcąc wykarmić 7 mld ludzi nie mogą sobie pozwolić na straty w uprawach spowodowane inwazją szkodników czy chwastów. Temat występowania GMO w kosmetykach jest raczej nieobecny. Czy w kosmetykach w ogóle występują organizmy modyfikowane genetycznie lub ich produkty?

Czym jest GMO?

GMO, czyli organizmy modyfikowane genetycznie to bakterie, rośliny oraz zwierzęta, do których genomu zostały dołączone geny naturalnie w nim nie występujące. W przypadku roślin są to najczęściej geny odpowiedzialne za odporność na herbicydy i szkodniki, mają zapewnić łatwiejszą uprawę oraz być bardziej ekologiczne ze względu na mniejszą ilość używanych nawozów. Istnieją też modyfikacje poprawiające wartość energetyczną produktu spożywczego, jednak taka żywność nie jest dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Znakowanie produktów GMO w Polsce

W Unii Europejskiej areał upraw jest niewielki, uprawa roślin modyfikowanych genetycznie jest dozwolona tylko w 5 krajach. W Polce obowiązuje całkowity zakaz uprawy GMO, jednak dozwolony jest import GMO zarejestrowanego w Unii Europejskiej. Wszystkie produkty pochodzące od organizmów modyfikowanych genetycznie muszą być dodatkowo znakowane. Ten wymóg dotyczy żywności i pasz GM, a więc znakowanie produktów kosmetycznych zawierających w swoim składzie produkty modyfikowane genetycznie nie jest uregulowane prawnie.

GMO w kosmetykach

Wiele popularnych składników znajdujących się w produktach do pielęgnacji ciała pochodzi ze źródeł rolniczych, co za tym idzie mogą być to organizmy modyfikowane genetycznie. Przykładem jest kwas laurynowy – nasycony kwas tłuszczowy, używany jako środek nawilżający w wielu płynach do kąpieli oraz kremach nawilżających. Bardzo często pochodzi z kokosa, jednak może być też pozyskiwany z rzepaku. Ze względu na duże zapotrzebowanie na kwas laurynowy, rzepak został zmodyfikowany, aby zwiększyć zawartość tego kwasu w roślinie. Dzięki temu obniżyła się cena tego składnika, jednak teraz jest to już produkt modyfikowany genetycznie. Składniki, które potencjalnie mogą pochodzić z roślin genetycznie modyfikowanych to te pozyskiwane z soi, rzepaku, kukurydzy oraz papai. Jeśli w składzie kupowanego produktu znajduje się guma ksantanowa, witamina E, witamina C, skrobia kukurydziana (bardzo często stosowana w pudrach), lecytyna, izoflawony sojowe, gliceryna czy białko roślinne powinniśmy zaczerpnąć informacji o pochodzeniu danego składnika.

Jak unikać GMO w kosmetykach?

Wybierać produkty naturalne i ekologiczne, które w swoim składzie musza posiadać co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego i nie mogą zawierać GMO. Pomimo, że oznaczanie kosmetyków jako wolne od GMO nie jest prawnie regulowane wiele firm stosuje ten znak jak część zabiegów marketingowych. Produkty wolne od GMO mogą mieć oznaczenia następujących organizacji: EkoZnak, NaTrue, EcoGarantie, EcoControl, EcoCert.
Anna Sokołow
Anna Sokołow
Studentka bioinżynierii zwierząt. Zainteresowana kosmetologią, biotechnologią i medycyną. Ciekawi ją działanie poszczególnych składników kosmetyków na poziomie molekularnym oraz nowe zabiegi i metody pielęgnacji. Z uwagą śledzi codzienne przełomy w dziedzinie medycyny. Uważa, że nie ma zbędnej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]