realizacja postanowień krok po kroku_Codziennik Kosmetyczny
Jak wytrwać w dietetycznych postanowieniach?
10 lipca 2017
na co zwrócić uwagę, kupując szampon do włosów_Codziennik Kosmetyczny
Na jakie składniki zwracać uwagę, kupując szampon do włosów?
14 lipca 2017

Cudowne właściwości wody

cenne wlaściwości wody_Codziennik Kosmetyczny
Doskonale wiemy o tym, że bez wody nie istniałoby życie. Ku ochłodzie w upalne wakacyjne dni, zapraszam do lektury krótkiego podsumowania właściwości pielęgnacyjnych tego cennego płynu.

Sekret młodej skóry

Z punktu widzenia kosmetologii prawidłowe nawilżenie to podstawa pielęgnacji. Bariera ochronna, jaką stanowi warstwa rogowa naskórka przypomina swą budową mur, w którym korneocyty odzwierciedlają cegły, a cement międzykomórkowy – zaprawę murarską. Warstwa rogowa ma za zadanie chronić skórę przed nadmierną utratą wody. Detergenty, chlorowana woda czy niewłaściwa pielęgnacja, to czynniki powodujące uszkodzenia bariery naskórkowej i skutkujące spadkiem ilości wody w skórze, a co za tym idzie spadkiem elastyczności, pogłębianiem się zmarszczek, szarym kolorytem. By zapewnić skórze zdrowy, atrakcyjny wygląd, należy stosować kosmetyki ograniczające transepidermalną ucieczkę wody i zawierające składniki wspomagające regulację gospodarki wodnej skóry, a także, co bardzo ważne, dostarczać naszemu organizmowi odpowiednią dawkę płynów, zwłaszcza teraz podczas upałów.

Uzdrawiająca moc

Szlaki wakacyjnych podróży często prowadzą do uzdrowisk i term: Krynicy, Lądka Zdroju, Nałęczowa, Ciechocinka czy Buska Zdroju. Tradycje polskiego wodolecznictwa sięgają XII wieku, szczególne zasługi na tym polu przypisuje się dr Janowi Żniniewiczowi, który na początku XX wieku wprowadził do wielu polskich uzdrowisk swoją autorską metodę lecznictwa z wykorzystaniem wody. Hydroterapia korzysta z termicznych, hydrostatycznych i hydrodynamicznych efektów działania wody, do jej głównych celów należy wzmocnienie naturalnych mechanizmów obronnych i regulacyjnych organizmu. Wodolecznictwo wykorzystywane jest w terapii chorób układu krążenia, układu nerwowego, oddechowego, aparatu ruchu. Zgodnie z Ustawą Prawo Geologiczne i Górnicze, wyróżnia się m.in.: wody termalne, czyli takie, które na wypływie z ujęcia mają temperaturę min. 20 st. C, solanki, czyli wody podziemne zawierające w składzie rozpuszczone składniki mineralne w ilości min. 35g/dm3 czy wody lecznicze, charakteryzujące się określoną zawartością jonów żelaza, fluoru, jodu, siarki, krzemu.

Aktywna rekreacja

Sporty wodne, zwłaszcza te ekstremalne, zapewniają odpowiednią dawkę adrenaliny, wymagają kondycji fizycznej, siły i odwagi, często specjalistycznego sprzętu. W zamian za wymagające treningi oferują np. widok niezmąconego błękitu horyzontu czy przejrzystej głębi morza. Osobom ceniącym aktywny, choć mniej inwazyjny, wypoczynek przypadną do gustu atrakcje takie jak: wodny aerobik, hydromasaż, różnorodne kąpiele, natryski, polewania, sauna, oferowane przez ośrodki SPA, które to swoją nazwę biorą od łacińskiego zwrotu: sanus per aquam czyli zdrowie przez wodę. Woda o temperaturze 34-37 st. C służy do zabiegów rozluźniających i odprężających, natomiast woda ciepła, mająca 38-39 st. C wykorzystywana jest np. do zabiegów przeciwbólowych i obniżających ciśnienie. Kąpiele z dodatkiem gazu, określane mianem perełkowych i piankowych, sprawdzą się w terapii przemęczenia i długotrwałych skutków stresu. W trakcie kąpieli solankowych, zawarte w wodzie jony wapnia, sodu, magnezu oddziałują na zakończenia nerwowo – mięśniowe, co skutkuje wzmocnieniem, nawilżeniem skóry i likwidacją obrzęków. Kąpiele z wykorzystaniem CO2 sprzyjają wygładzeniu i uelastycznieniu skóry, redukcji cellulitu, dają efekt drenażu limfatycznego. Masaż strumieniami wody wypuszczanymi pod ciśnieniem ze specjalnych dyszy poprawia ukrwienie skóry i redukuje napięcie mięśni.

Moda na wodę

Ekolodzy od dłuższego czasu alarmują, że zasoby wody pitnej na świecie kurczą się. Branża kosmetyczna nie przeszła obok tego problemu obojętnie - agencja Mintel zajmująca się badaniem światowych trendów, rynków i potrzeb konsumentów, w raporcie Trends 2025 zwraca uwagę iż ze względu na ogromną konsumpcję przez przemysł i ludność całego świata, woda niedługo okazać się może „towarem luksusowym”. W obliczu tych doniesień, woda stała się dla branży kosmetycznej atrakcyjnym surowcem, przykuwającym uwagę klientów szukających niecodziennych rozwiązań. Od pewnego czasu obserwujemy w świecie kosmetyków modę na wody pochodzące z odległych zakątków świata: Morza Martwego, polinezyjskiej laguny, szwajcarskich lodowców, wody pozyskiwane z owoców, kwiatów, kokosów. Wśród budzących zainteresowanie form kosmetyków królują mgiełki, esencje, płynne podkłady, tzw. „kremy wodne’ pozostawiające po aplikacji kropelki wody na skórze. Suche szampony, mokre chusteczki, pudry myjące wpisują się w ideę oszczędzania kurczących się zasobów wody pitnej.

Przyjmuje się, że w ciągu doby powinniśmy wypijać około 2 litrów wody. Gdy objętość płynów ustrojowych spada o 2% czyli około 350-700 ml, pojawia się uczucie pragnienia, sygnał alarmowy, którego nie należy lekceważyć. Wakacyjne wojaże to świetna okazja by poznawać smaki wód z różnych polskich ujęć oraz korzystać z relaksujących kąpieli i zabiegów opartych na wodzie.
Aneta Kołaczek
Aneta Kołaczek
Chemik, technolog kosmetyków, uczestniczka kongresów, szkoleń i konferencji dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego, autorka publikacji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]