cenne wlaściwości wody_Codziennik Kosmetyczny
Cudowne właściwości wody
11 lipca 2017
delipacja laserowa strefy bikini_Codziennik Kosmetyczny
Laseroterapia miejsc intymnych – czy może szkodzić narządom rodnym?
24 lipca 2017
Czy masz w zwyczaju czytać skład szamponów i odżywek do włosów? A może wybierasz tylko produkty od znanych, reklamowanych producentów? Możesz być zaskoczona jak wiele popularnych produktów do włosów zawiera składniki, które w wysokim stężeniu mogą działać negatywnie na skórę głowy, powodują podrażnienie i przesuszenie. Na jakie składniki należy zwrócić szczególną uwagę?

Najpopularniejsze składniki

Często ignorujemy skład kupowanych kosmetyków, jest to zrozumiałe, ponieważ nie chcemy tracić na zakupach całych dni. Składy rzadko kiedy są tłumaczone na język polski, a niewiele osób kojarzy chemiczne nazwy składników i zna ich działanie. Poniżej lista siedmiu składników, często występujących w produktach do pielęgnacji włosów i skóry głowy.
1. SLS, najbardziej popularny składnik szamponów. Jest detergentem, który odpowiada za intensywne pienienie się i doskonale usuwa tłuszcz. Występuję pod nazwą Sodium lauryl sulfate (SLS), Sodium laureth sulfate (SLES), Sodium myreth sulfate (SMS), Ammonium lauryl sulfate (ALS). Niestety jego działanie jest bardzo silne, przez co może powodować wysuszenie i podrażnienie skóry głowy, szczególnie jeśli myjesz włosy codziennie. Powodują również zaburzenia w wydzielaniu łoju, powodują pieczenie i wypryski.
Więcej na temat SLS przeczytasz pod adresem: https://horex.pl/blog/sls-w-szamponach-co-to-jest-czy-faktycznie-szkodzi-%f0%9f%92%80/

2. Glikol propylenowy, składnik obecny w większości kosmetyków drogeryjnych, jest alkoholem otrzymywanym z ropy naftowej. Jest to składnik tani i łatwo dostępny, dlatego producenci chętnie dodają go do swoich produktów. Niestety narusza on barierę ochronną skóry, może wywoływać alergie, a po dostaniu się do oczy powoduje pieczenie i podrażnienie.

3. MEA, DEA, TEA, mono-, di-, trietanoloamina, dodawane do szamponów ze względu na swoje działanie pianotwórcze. W połączeniu ze związkami azotowymi mogą tworzyć nitrozoaminy, które są silnie toksyczne. Działają rakotwórczo.

4. Fenoksyetanol, pełni rolę konserwantu, łatwo rozpuszcza się w wodzie. Stosowany w kremach dla dzieci, szamponach i żelach myjących. Wykazuje działanie drażniące, może również negatywnie wpływać na układ nerwowy.

5. Quaternium – 15 – konserwant, ułatwia rozczesywanie włosów, zapobiega elektryzowaniu się i nadaje blask. W wysokich stężeniach może powodować podrażnienie skóry głowy.

6. Substancje zapachowe, oznaczane jako Aroma, Parfume lub Fragrance, odpowiadają za przyjemny zapach używanego produktu. Po tej nazwie ciężko zidentyfikować substancje, która znajduje się w kosmetyku. Może silnie podrażniać i uczulać.

7. Parabeny, kolejne związki konserwujące w szamponach. Owiane złą sławą, jakoby były przyczyną reakcji alergicznych. Faktem jest, że parabeny są najlepiej przebadaną grupą związków o działaniu konserwującym i mają niski profil toksykologiczny. Zła opinia konsumentów o parabenach spowodowała, że są coraz rzadziej dodawane do kosmetyków i producenci często zastępują je innymi, mniej znanymi konserwantami.

Jak znaleźć dobry szampon?

Na każdym produkcie musi znajdować się pełny skład. Warto poświęcić więcej czasu, aby zapoznać się z zawartością potencjalnie toksycznych substancji w produktach obecnych w naszym domu. Zwróć uwagę na produkty organiczne, jednak nie traktuj oznakowania organiczne, ekologiczne czy naturalne jako pewnik. Czasem jest to tylko chwyt marketingowy, a produkt zawiera toksyczne składniki. Pamiętaj, że niektóre określenia mogą być niejednoznaczne, zamiast SLS produkt może zawierać SLES lub SMS. Zasady, które muszą spełniać szampony dla dzieci są nieco bardziej restrykcyjne, warto więc przyjrzeć się tym kosmetykom i wybrać odpowiedni dla siebie
Są to składniki, które mogą, ale nie muszą powodować podrażnień. Warto jednak zwracać na nie uwagę, przyglądać się ich działaniu, aby móc być bardziej świadomym konsumentem.
Anna Sokołow
Anna Sokołow
Studentka bioinżynierii zwierząt. Zainteresowana kosmetologią, biotechnologią i medycyną. Ciekawi ją działanie poszczególnych składników kosmetyków na poziomie molekularnym oraz nowe zabiegi i metody pielęgnacji. Z uwagą śledzi codzienne przełomy w dziedzinie medycyny. Uważa, że nie ma zbędnej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]