letnia pielęgnacja stóp_Codziennik Kosmetyczny.pl
Stopy na urlopie – letnia pielęgnacja stóp
21 lipca 2017
kosmetyki probiotyczne_CodziennikKosmetyczny
ESSE Organic podbija świat probiotycznymi kosmetykami
26 lipca 2017

Laseroterapia miejsc intymnych – czy może szkodzić narządom rodnym?

delipacja laserowa strefy bikini_Codziennik Kosmetyczny
Obecnie dział laseroterapii stanowi nieodłączny element kosmetologii i medycyny estetycznej. Pojawia się również coraz szersze grono osób zainteresowanych zabiegami laserowego usuwania owłosienia. Zabieg ten ma na celu permanentną likwidację włosów na wybranym obszarze ciała przy zastosowaniu odpowiedniego promieniowania laserowego. Przez ostatnie lata obszar bikini stał się jedną z najczęściej wybieranych partii w zabiegach epilacji laserowej. Jednocześnie z rosnącą liczbą zainteresowanych zabiegami pojawia się jednak szereg wątpliwości. Coraz więcej osób pyta o wpływ wykorzystywanej energii laserowej na stan zdrowotny narządów rodnych.

Zasada działania epilacji laserowej

Do najczęściej wykorzystywanych urządzeń w epilacji laserowej należą lasery diodowe, które cieszą się efektywnością wśród specjalistów i pacjentów. Mechanizm działania laserów stosowanych do eliminacji niechcianego owłosienia opiera się na selektywnej fototermolizie. Podczas tego procesu energia zostaje zaabsorbowana przez tkankę docelową, którą w tym przypadku jest mieszek włosowy. Ostatecznie dochodzi do wybiórczej destrukcji pigmentowanej tkanki pod warunkiem pochłonięcia odpowiedniej ilości energii przez tkankę w okresie relaksacji termicznej.

Szkodliwe promieniowanie?

Jak powszechnie wiadomo, pewne rodzaje promieniowania mogą przyczyniać się do uszkodzenia struktury komórek DNA, a w konsekwencji doprowadzić do rozwoju nowotworu. Szkodliwe dla zdrowia ludzkiego jest promieniowanie X oraz gamma, zaliczane do grupy promieniowania jonizującego. Wymienione rodzaje promieniowania są wykorzystywane m.in. w elektrowniach atomowych bądź w diagnostyce obrazowej rentgenografii (RTG).

Sceptyczne opinie i nieufność względem zabiegów laserowych być może wynika ze złej sławy powyższych rodzajów energii i mylnych skojarzeń. Natomiast według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (Food and Drug Administration) wykorzystywana energia laserowa w usuwaniu owłosienia opiera się na promieniowaniu niejonizującym. Ten typ promieniowania nie doprowadza do procesu jonizacji i jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, pod warunkiem prawidłowego użytkowania energii laserowej według ściśle określonych procedur.

Zasięg aktywności lasera

Niezwykle ważną kwestią jest obszar objęty działaniem lasera. W przypadku epilacji laserowej, wiązka lasera działa wyłącznie powierzchownie w skórze i pozostaje na jej poziomie, nie przyczyniając się do uszkodzenia i mutacji DNA.

Impuls energii, docierając do mieszka włosowego, podgrzewa go i jednocześnie niszczy. Światło lasera nie przenika jednak przez strukturę mieszka włosowego, a jego aktywność nie wpływa na znajdujące się w pobliżu miejsc intymnych narządy rodne.

MIT: Promieniowanie laserowe penetruje przez wszystkie warstwy skóry i może uszkodzić narządy rodne

FAKT: Zabiegi laserowego usuwania owłosienia nie wpływają negatywnie na narządy rodne i nie przyczyniają się do bezpłodności

Epilacja laserowa nie dla każdego?

Ze względów bezpieczeństwa należy jednak pamiętać, że zabiegi laserowe nie są odpowiednie w każdym stanie i dla każdego pacjenta. Nie powinny być stosowane u kobiet w ciąży oraz tych, które są w okresie połogu. Obecnie nie ma badań potwierdzających bezpieczeństwo wykonywania zabiegów laserowych u kobiet w ciąży, dlatego ciąża jest jednym z głównych przeciwwskazań do tego typu zabiegów.

Zabiegi laserowego usuwania owłosienia również nie są wskazane u osób niepełnoletnich w okresie dojrzewania, m.in. z uwagi na nieustabilizowaną gospodarkę hormonalną, która pod wpływem oscylacji może zaburzać ostateczne efekty.
Zabiegi laserowego usuwania włosów wykonywane nowoczesną generacją systemów laserowych są bezpieczne dla narządów rodnych. Wiązka wykorzystywanych laserów nie dociera w głąb organizmu, a jej aktywność pozostaje wyłącznie na poziomie skóry właściwej. Odpowiednio przeszkolony i kompetentny personel oraz certyfikowane urządzenia mogą zapewnić bezpieczeństwo oraz wysoko zadawalające efekty zabiegów.
Paulina Osiadły
Paulina Osiadły
Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Farmaceutycznym. Magister kosmetologii z kilkuletnim doświadczeniem w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej. Uczestniczka licznych kongresów i konferencji poświęconych branży beauty. Interesuje się w szczególności laseroterapią stosowaną w kosmetologii i medycynie estetycznej. Aktualnie pracuje nad analizą poszczególnych zabiegów pod kątem bezpieczeństwa i ostatecznych rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]