jak pielęgnować paznokcie_Codziennik Kosmetyczny
Jak prawidłowo pielęgnować paznokcie?
11 sierpnia 2017
Owoce są źródłem wielu cennych składników pielęgnacyjnych_Codziennik Kosmetyczny
Właściwości pielęgnacyjne owoców
21 sierpnia 2017

Rozporządzenie nr 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych – czy powinniśmy je znać?

Rozporządzenie parlamentu europejskiego dotyczące produktów kosmetyczbych_Codziennik Kosmetyczny
Czytanie składów produktów kosmetycznych staje się coraz bardziej popularne. Każdy z nas chce być świadomym konsumentem i wybierać tylko te rzeczy, które najbardziej spełniają nasze oczekiwania. W sieci możemy znaleźć przeróżne analizatory składów, strony poświęcone surowcom kosmetycznym z ich właściwościami i zastosowaniem. Bardzo dużo opinii na temat danego kosmetyku, często bardzo skrajnych, potrafi siać zamęt i koniec końców sami nie wiemy, czy kosmetyk będzie dobry czy nie. Gdzie zatem szukać sprawdzonych informacji?
Polska, będąc członkiem Unii Europejskiej, jest zobowiązana, jeśli chodzi o produkcję i dystrybucję kosmetyków, przestrzegać Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r dotyczącego produktów kosmetycznych.

Jest to dla polskich producentów i dystrybutorów dokument nadrzędny, na podstawie którego Główny Inspektorat Sanitarny, jak i inne organy, przeprowadzają kontrolę i nadzorują procesy produkcji i dystrybucji produktów kosmetycznych.

Co możemy znaleźć w Rozporządzeniu 1223/2009?

Rozporządzenie zawiera dziesięć załączników, z czego pierwsze osiem zawiera wszelkie informacje dotyczące składników produktów kosmetycznych, a także obostrzenia z nimi związane.

W załączniku pierwszym znajdują się informacje na temat Raportu Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego. Jest to najważniejszy dokument, jeśli chodzi o możliwość wprowadzenia i sprzedawania kosmetyków na rynku. Tworzy się go w celu sprawdzenia, czy dany kosmetyk nie zagraża życiu i zdrowiu, czy potencjalnie nie wywoła alergii lub wpłynie negatywnie na organizm człowieka. Bez tego dokumentu żaden produkt kosmetyczny na terenie Unii Europejskiej nie może być wprowadzony do obrotu.

Drugi i trzeci załącznik stanowią listy substancji całkowicie zakazanych w kosmetykach oraz tych, które mogą być zastosowane, ale w ograniczonym stężeniu. Dzięki tym załącznikom możemy bardzo szybko sprawdzić, czy dany produkt zawiera któryś z tych składników czy nie.

Kolejne trzy załączniki (IV, V, VI) stanowią listy barwników, substancji konserwujących i promieniochronnych, które są także dopuszczone do stosowania w kosmetykach.

Dodatkowo w Załączniku VII możemy sprawdzić symbole umieszczane na opakowaniach kosmetyków.

Następny załącznik (VIII) mówi o alternatywnych metodach testów na zwierzętach, gdyż od 2013 r. Unia Europejska zakazała całkowicie badań kosmetyków na zwierzętach.

Po zapoznaniu się z informacjami zamieszczonymi w Rozporządzeniu 1223/2009 możemy jasno określić, czy masa produktu kosmetycznego, jak i opakowanie jest zgodne z aktualnymi normami prawnymi oraz czy składniki zawarte w preparacie spełniają nasze oczekiwania konsumenckie.

Gdzie zgłosić nieprawidłowości związane z produktem kosmetycznym?

Jeśli my jako konsumenci natrafimy na składnik zakazany w Rozporządzeniu 1223/2009 bądź produkt wywoła u nas alergię lub inną reakcję skórną po prawidłowym zastosowaniu, mamy wręcz obowiązek zgłosić to do osoby odpowiedzialnej. Zgodnie z Rozporządzeniem 1223/2009 dane osoby odpowiedzialnej za produkt muszą być podane na opakowaniu. Jeśli występuje kilka adresów firm, ten dotyczący osoby odpowiedzialnej jest podkreślony linią.

Ważne jest, aby takie przypadki zgłaszać, gdyż w takim wypadku producent bądź osoba odpowiedzialna może wycofać wadliwą partię z obrotu bez narażania innych konsumentów. Jest to bardzo istotne w szczególności w preparatach dla dzieci bądź w produktach uznawanych z hypoalergiczne.
Marta Majszyk
Marta Majszyk
Absolwentka kosmetologii i biologii analitycznej. Technolog produkcji kosmetyków. Kosmetolog z pasji, zamiłowania i wyboru. Przyszła dr kosmetologii. Ciągle poszerza wiedzę, uczestniczy w kursach, szkoleniach i seminariach. Kocha to, co robi. Prywatnie pasjonatka jeździectwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]