witamina C jest skuteczna w pielęgnacji skóry po lecie_Codziennik Kosmetyczny
Dlaczego warto stosować kosmetyki z witaminą C?
30 sierpnia 2017
jak pielęgnować skórę po lecie_Codziennik Kosmetyczny
Jak pielęgnować skórę po lecie?
4 września 2017

Możliwe komplikacje pozabiegowe w iniekcji kwasem hialuronowym

skutki uboczne kwasu hialuronowego_codziennik Kosmetyczny
Pomimo wielu zalet kwasu hialuronowego, odnotowuję się jednocześnie pewne działania niepożądane i skutki uboczne w zastosowaniu tej substancji. Najczęstsze powikłania po zastosowaniu kwasu hialuronowego mają związek z sieciowaniem preparatu, źródłem pochodzenia oraz techniką jego aplikacji. Jednak dokładna przyczyna występowania wszystkich pozabiegowych komplikacji nie została na chwilę obecną poznana.
Kwas hialuronowy jest ściśle związany z kondycją skóry, ponieważ nawet do 50% jego całkowitej ilości występującej w organizmie ludzkim znajduje się właśnie w skórze. Pojawia się również w ciałku szklistym oka, stawach oraz pępowinie, dlatego jego zastosowanie jest powszechnie uznane jako wysoko bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Należy do grupy glikozaminoglikanów oraz charakteryzuje się anionową budową, która przyczynia się do wiązania dużych ilości wody przez ten związek w ludzkim organizmie.

W kosmetologii i medycynie estetycznej kwas hialuronowy znajduje zastosowanie głównie w zabiegach wolumetrycznych, odmładzających oraz nawilżających. Stosowany jest w eliminacji defektów estetycznych twarzy, takich jak: korekta asymetrii ust i nosa, wygładzenie zmarszczek czy modelowanie konturów twarzy. W liftingu czy wypełnianiu zmarszczek kwasem hialuronowym większość zabiegów obejmuje iniekcje, a występujące skutki uboczne i działania niepożądane głównie wiążą się z aplikowaniem kwasu hialuronowego śródskórnie i podskórnie.

Przeciwwskazania

Kwas hialuronowy w zastosowaniu iniekcyjnym nie powinien być aplikowany kobietom w ciąży, osobom z aktywnymi stanami zapalnymi, cukrzycą, chorobami nowotworowymi, niedawno przebytą bądź aktywną opryszczką. Produkty kwasu hialuronowego pozyskiwane z takich źródeł jak kogucie grzebienie, które przez ostatnie lata są jednymi z najpopularniejszych, nie powinny być stosowane u osób z nadwrażliwością na ptasie białka. Preparaty pozyskiwane z Streptococcus equi usieciowane chemicznie nie są wskazane z kolei u osób obciążonych ciężkimi alergiami objawiającymi się wstrząsem anafilaktycznym oraz zaburzeniem krzepnięcia krwi.

Alergia

Alergie zazwyczaj mają związek nie z samym kwasem hialuronowym, a kompozycją koktajli, z których składa się cały preparat bądź śladowych ilości cząsteczek pozostałych po izolacji z danego źródła np. białek kurzych. Reakcje tego typu mogą rozwijać się długo, przez miesiące i lata. Widocznymi jej symptomami są rumień, jednak często również przez długi czas rozwój jest bezobjawowy. Tego typu reakcje są szczególnie niebezpieczne dla osób borykających się z alergiami IgE zależnymi.

Martwica

Kolejnym istotnym przeciwwskazaniem do stosowania kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej jest niedrożność naczyń krwionośnych z nieprawidłowym krzepnięciem krwi. Po aplikacji kwasu hialuronowego, u osoby borykającej się z powyższymi problemami zdrowotnymi, w efekcie mogą rozwinąć się zmiany martwicze skóry. Zwykle najbardziej narażona jest okolica między brwiami tzw. gładzizna czołowa, ponieważ region ten jest zaopatrzony przez tętniczkę nadbloczkową, która charakteryzuje się małym krążeniem obocznym. Istotnym powikłaniem rozwijającym się w wyniku niedrożności naczyń krwionośnych i wykonania jednocześnie iniekcji kwasem hialuronowym może być także zator naczyń krwionośnych siatkówki, które zwykle skutkuje niedotlenieniem i w wyniku może prowadzić nawet do utraty wzroku, jednak tego typu powikłania należą do najrzadziej występujących.

Zabiegi z wykonaniem iniekcji przy użyciu kwasu hialuronowego należy również wykluczyć u osób borykających się z zaburzeniem krzepnięcia krwi. Dotyczy to zarówno koagulopatii, jak i wydłużonego czasu krzepnięcia spowodowanego przyjmowaniem leków takich jak kwas acetylosalicylowy. Martwica jest najczęściej wynikiem nieprawidłowego wykonania procedury iniekcji, a szczególnie źle dostosowanej lokalizacji iniekcji oraz zbyt szybkiego wprowadzenia preparatu. Dochodzi wówczas do ucisku na lokalne naczynia krwionośne, co może prowadzić w konsekwencji do ich niedrożności.

Rumień, zasinienie, obrzęk

Do najczęściej opisywanych skutków ubocznych należą występujące w miejscu aplikacji: siniaki, rumień, tkliwość, świąd oraz obrzęk. Zmiany te jednak są krótkotrwałe i niezagrażające życiu oraz ustępują do kilku dni po zabiegu. Istotne są także występujące reakcje nadwrażliwości, guzki na skórze oraz opóźnione stany zapalne, które należy bacznie obserwować i kontrolować. Do najrzadszych powikłań, a jednocześnie najbardziej zagrażających zdrowiu pacjenta, należą ropnie i owrzodzenia oraz obrzęk naczynioruchowy.

Błękitna skóra

Jednym z wczesnych powikłań jest efekt Tyndalla. Charakteryzuje się on występowaniem na skórze niebieskiego zabarwienia, które jest konsekwencją nieprawidłowej aplikacji preparatu. Tego typu zmiany można niwelować, stosując iniekcję hialuronidazy wraz z masażem.

Infekcje

Do innych powikłań należą infekcje, mogą być zarówno o etiologii grzybiczej, wirusowej, jak i bakteryjnej. Jednym z najczęściej występujących i uaktywnianych jest wirus opryszczki Herpes Simplex, dlatego często zalecana jest profilaktyczna aplikacja acyklowiru przez około 3-5 dni przed planowanym zabiegiem oraz po zabiegu w drugiej dobie do 3 dni. W iniekcjach bakteryjnych dochodzi z kolei do obrzęku, rumienia, czerwonego podbicia skóry oraz owrzodzenia. Zazwyczaj wówczas zakażenie ma etiologię gronkowcową lub paciorkowcową.

Celem prewencji infekcji drobnoustrojami bardzo istotna jest czystość mikrobiologiczna podawanego preparatu zawierającego kwas hialuronowy. Do późnych powikłań należy także przewlekła reakcja zapalna, podczas której dochodzi do wyłapania i otorbienia podanych ciał obcych. Tego typu zmiany przybierają zwykle formę grudek i guzków oraz owrzodzeń.

Nieprawidłowy efekt

Poza wymienionymi powyżej działaniami niepożądanymi i skutkami ubocznymi, do grupy komplikacji zalicza się także nieprawidłowy efekt końcowy, który bywa konsekwencją przemieszczenia się preparatu bądź błędu w aplikacji kwasu hialuronowego. Skutkiem nieprawidłowo przeprowadzonej procedury może być także widoczna asymetria, nieregularna powierzchnia skóry oraz zniekształcenie naturalnych rysów twarzy.
Jak się okazuje, komplikacje pozabiegowe w iniekcji kwasem hialuronowym obejmują kilka istotnych kwestii. Zaczynając od prawidłowo przeprowadzonego wywiadu z pacjentem i wykluczenia przeciwwskazań, po ustalenie ostatecznych i pożądanych efektów, dobór prawidłowego preparatu oraz ścisłe przestrzeganie procedur zabiegowych, a nawet wcześniejsze przygotowanie pacjenta do zabiegu oraz przestrzeganie zaleceń pozabiegowych przez pacjenta. Niestety nie można wykluczyć w zupełności możliwych komplikacji pozabiegowych, natomiast w pewnym stopniu można ograniczyć możliwość ich wystąpienia.
Paulina Osiadły - Sroka
Paulina Osiadły - Sroka
Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Farmaceutycznym. Magister kosmetologii z kilkuletnim doświadczeniem w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej. Uczestniczka licznych kongresów i konferencji poświęconych branży beauty. Interesuje się w szczególności laseroterapią stosowaną w kosmetologii i medycynie estetycznej. Specjalista ds. pielęgnacji skóry i ciała. Współtwórczyni instagramowego profilu @strefakosmetologa poświęconego tematyce pielęgnacji, kosmetologii profesjonalnej i branży beauty.

4 Komentarze

 1. Nati pisze:

  Wszystkim szczerze odradzam wykonywanie czy to nawilżenia czy powiększenia ust kwasem hialuronowym. W zeszłym roku po wakacjach (na początku września) wykonałam zabieg nawilżenia ust hialuronem. Chodziło o odżywienie ust jak i wypełnienie niewielkich zmarszczek. Zależało mi wyłącznie na powyższym, nie chciałam powiększać. Dlatego w górną i dolną wargę pani doktor wykonująca zabieg podała łącznie 0,5ml kwasu juvaderm usieciowanego.
  Ładnymi ustami, gładkimi i nawilżonymi cieszyłam się zaledwie niespełna 2mc.Po tym czasie usta zaczęły puchnąć. I nie tylko same usta ale również wokół ust -pod samym nosem również.
  Pani doktor do której zgłosiłam się z problemem, najpierw zaleciła 14dniową terapię antybiotykami i w tym samym czasie hialuronidazę (2razy). Pod koniec grudnia (!) opuchlizna zaczęła schodzić, w między czasie zrobiłam posiew tego co wyciekało z ogromnych bąbli (brak drobnoustrojów chorobotwórczych).
  Reakcja tkanek na hialuron usieciowany. Taka jest obecna diagnoza.
  Dzisiaj jestem już po 6 hialuronidazach. Aż trudno uwierzyć że 0,5ml ampułki która została podana wymaga takiej ilości hialuronidazy.
  Opuchlizna pod nosem zeszła – dzięki czemu już nie straszę i mogłam wrócić do pracy. Usta wciąż są zdeformowane, w grudach – niektóre bolesne. Byłam u dwóch chirurgów plastyków. Obaj chętni by się podjąć usunięcia tkanek, ale również obaj lekarze stwierdzili to samo, że odczyn jest tak rozległy, że po usunięciu mogę mieć trwale zdeformowaną skórę wokół ust jak i same usta. Na diagnozy i hialuronidazę wydałam już ponad 2tys zł. I wciąż końca nie widać.
  Piszę to wszystko by ostrzec Was dziewczyny. Ja sama nie mogę sobie wydarować, że przez głupią chęć nawilżenia ust (które równie dobrze mogłam odżywić maseczkami z awokado i oleju kokosowego tylko musiałabym chwilę poczekać na efekt) – robiąc „na skróty na szybko” zniszczyłam je hialuronem :o((( Były zwyczajnie po lecie, od słońca wysuszone. Ale ładne kształtne. Teraz mam bulwy, grudy, deformacje.
  Wszystkim „kreatywnym” od razu powiem – nie, tych bulw nie da się wycisnąć, to nie takie proste! bo jest to tkanka a la włókniak czy ziarniniak która się natworzyła obrosła w miejscach gdzie organizm zareagował na hialuron. Dodam, że jestem i zawsze byłam osobą zdrową, bez żadnych skaz czy chorób autoimmunologicznych.
  Dziewczyny, kwas hialuronowy: „ten fantastyczny preparat, całkowicie neutralny i bezpieczny”? (!???) Uwierzyłam naiwnie w marketing, a teraz żałuję.
  Wszystkich ostrzegam. Powikłania są okropne.

  • silwija pisze:

   Bardzo współczuję, mam nadzieję, że już wszystko w porządku.
   Ja miałam podobny problem, jednak nie spuchłam wcale. Leczyłam zatoki, katar, bo takie miałam objawy, a okazało się, że to reakcja na preparat. Również porobiły się torbiele, ale małe. Jestem po dwóch hialuronidazach i mam nadzieję, że już więcej tego **** nie wyjdzie. U mnie niestety za głęboko podany kwas. Jeśli ma Pani ochotę się ze mną skontaktować i porozmawiać o leczeniu i jak to się skończyło to proszę dać znać, odezwę się.

   • Wiolka pisze:

    Sylwija czy moge prosic Cie o kontakt mam podobny problem jestem po antybiotyku na zatoki, a przypuszczam, że to powiklanie po abiegu z uzyciem kwasu, jakie badanie trzeba wykonać by dowiedzieć się co tak naprawdę się dzieje???

 2. Loczki pisze:

  Nie zawsze można uniknąć powikłań – wydaje mi się to normalne przy ingerencji w organizm, a jednak podanie kwasu hialuronowego taką ingerencją właśnie jest. Ale faktycznie im większe doświadczenie lekarza i im wyższy stopień higieny w gabinecie, tym bezpieczniej. Liczy się też jakoś preparatu. Trzeba sprawdzać certyfikaty i weryfikować oryginalność produktu. Lepiej wybierać gabinety, które oferują sprawdzone i przebadane preparaty, jak np. kwas Restylane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]