skutki uboczne kwasu hialuronowego_codziennik Kosmetyczny
Możliwe komplikacje pozabiegowe w iniekcji kwasem hialuronowym
1 września 2017
badania kosmetyków_CodziennikKosmetyczny
Jakie badania musi przejść kosmetyk, aby trafić na półkę sklepową?
6 września 2017
Wymarzony urlop, na który czekałyśmy już od pierwszych wiosennych promieni słońca, niestety przy dzisiejszej kartce z kalendarza powoli przechodzi do wspomnień. Zachłyśnięte wolnym czasem i modą na opaleniznę, kąpałyśmy skórę w słońcu, morskiej słonej wodzie, rozgrzanym piasku. W obliczu atrakcji zagranicznych plaż, hotelowych basenów i turystycznych szlaków, na moment spuściłyśmy z oka potrzeby skóry. Teraz, gdy lato ma się ku końcowi, czas dogłębnie zadbać o skórę, która z urlopu wróciła niekoniecznie wypoczęta.
Po pierwsze należy przyjrzeć się znamionom i przebarwieniom, te które mają nietypowy kształt, intensywna barwę, zmieniły swoją postać w ostatnim czasie, powinny wzmocnić naszą uwagę i skierować do dermatologa.

Przed sezonem urlopowym media branżowe alarmowały o konieczności stosowania kremów i balsamów z filtrem UV. Jednym ze skutków lekceważenia tych kosmetyków jest fotostarzenie się skóry – przedwczesne starzenie się skóry wywoływane wpływem promieniowania słonecznego. Fotostarzeniu towarzyszy elastoza czy nagromadzenie w skórze zdegenerowanych włókien elastyny. Promieniowanie UVA (bo to głównie ono odpowiada za przyspieszone starzenie się skóry) wnika głęboko do skóry właściwej, uszkadza kolagen i elastynę, osłabia zdolność skóry do produkcji nowych włókien. Czas zatem na intensywną regenerację.

Akcja regeneracja

Zabiegi mające na celu regenerację skóry, która po lecie często bywa przesuszona, szorstka, poszarzała, dotknięta przebarwieniami, warto zacząć od peelingu. Peelingi drobno- i gruboziarniste, solne, cukrowe – wybór jest szeroki - usuną martwe komórki naskórka, przywrócą skórze gładkość, zlikwidują poszarzały odcień skóry bez obaw o opaleniznę. Masaż i ucisk, jaki towarzyszy zabiegowi przyspiesza mikrokrążenie, poprawia ukrwienie skóry, jej możliwości regeneracyjne. Przesuszona cera, często z objawami nasilonego łojotoku, nierównomiernej pigmentacji, pogłębionymi zmarszczkami to wskazanie do zastosowania peelingów z kwasami w gabinecie kosmetycznym. Do najpopularniejszych kwasów stosowanych w gabinetowych zabiegach złuszczania naskórka należą: kwas migdałowy, glikolowy, mlekowy, pirogronowy, azelainowy czy trójchlorooctowy. Zabiegi z udziałem kwasów działają wielokierunkowo – rewitalizują, wygładzają, poprawiają napięcie skóry, niwelują zmarszczki, normalizują wydzielanie sebum, redukują przebarwienia.

Przebarwienia

Przebarwienia skóry, często obserwowany po lecie problem, są skutkiem m.in. zakłóceń gospodarki hormonalnej organizmu, przyjmowania pewnych leków oraz intensywnego opalania bez stosowania kremów z filtrem. Przebarwienia lokalizują się w naskórku bądź w głębszych warstwach skóry, powstawanie przebarwień wiąże się z nadprodukcją melaniny w melanocytach i jej nierównomiernym rozłożeniem. Substancje aktywne wykorzystywane w kosmetykach rozjaśniających mają za zadanie m.in. hamować aktywność tyrozynazy – enzymu katalizującego przejście bezbarwnego aminokwasu tyrozyny w 3,4-dihydroksyfenyloalaninę (DOPA), utlenianą następnie do dopachinonu. Dopachinon jest substratem, z którego powstają eumelanina i feomelanina – związki warunkujące barwę włosów i skóry. Zdolność hamowania aktywności tyrozynazy wykazują m.in. kwas azelainowy, arbutyna, mącznica, lekarska, witamina C, niacynamid.

Intensywne nawilżenie

Kolejnym krokiem po peelingu powinno być zastosowanie kremów i balsamów o działaniu nawilżającym. Gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy, oleje i masła roślinne, ekstrakty z alg, to doskonale nam znane składniki kosmetyków przywracające prawidłowe nawilżenie skóry. Warto pamiętać o tym iż nadmierna utrata wody ze skóry spowodowana jest nieprawidłowym działaniem bariery naskórkowej, a ekspozycja skóry na słońce może skutkować uszkodzeniem płaszcza hydrolipidowego skóry. By przeciwdziałać utracie wody warto zadbać o cement międzykomórkowy, stosując kremy zawierające w składzie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, ceramidy, składniki wspomagające NMF (naturalny czynnik nawilżający) – mocznik, aminokwasy, mleczany, kwas piroglutaminowy. Skóra po lecie wymaga wzmocnienia i regeneracji dlatego warto regularnie stosować kosmetyki zawierające kolagen, elastynę, witaminę E, odżywcze masła.

Zabieg w gabinecie

Gabinety kosmetyczne dla przesuszonej skóry oferują np. zabiegi mezoterapii regenerujące zabiegi z zastosowaniem alg morskich (zapewniające efekt detoksykacji, stymulacji metabolizmu komórkowego, drenażu, dotlenienia), zabiegi z płatem kolagenowym. Wspomniana mezoterapia stanowi dla skóry „kroplówkę’, iniekcja preparatów na bazie kwasu hialuronowego, witamin, czy kolagenu przywraca skórze optymalny stan nawilżenia, usuwa oznaki zmęczenia, wygładza zmarszczki.

Zadbaj o dłonie

Warto przyjrzeć się dłoniom. Kontakt z chlorowaną wodą basenów, piaskiem, solą morską, wpływ promieni słonecznych mógł wywołać plamy posłoneczne, pogrubienie naskórka, szorstkość. Zanim nadejdzie wyjątkowo trudny dla naszych dłoni okres – zima – warto zadbać o odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry dłoni, prawidłowe nawilżenie.

Pielęgnacja włosów

Nie zapominajmy o tym, że nie tylko skóra, ale też włosy wymagają po lecie wzmożonej uwagi. Tak jak w skórze warstwę ochronną stanowi stratum corneum, tak w przypadku włosów jest nią dachówkowato uformowana osłonka. Uszkodzenia mechaniczne, intensywne zabiegi fryzjerskie, ale też promieniowanie UV, degradujące lipidy zlokalizowane w epikutikuli osłonki włosa, mogą zaburzyć mechanizm ochronny włosów, wskutek czego włosy tracą połysk, stają się łamliwe, puszą się pod wpływem wilgoci. Regularne stosowanie odżywek i masek wzbogaconych lipidami, ceramidami, keratyną, olejami roślinnymi, witaminą E, przywróci przesuszonym kosmykom gładkość i połysk. Gabinety fryzjerskie oferują dogłębna regenerację włosów w postaci zabiegu keratynowego nawilżania (laminowania włosów), sauny na włosy, olejowania włosów, czy mezoterapii skóry głowy.
Aneta Kołaczek
Aneta Kołaczek
Chemik, technolog kosmetyków, uczestniczka kongresów, szkoleń i konferencji dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego, autorka publikacji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]