pielęgnacja włosów raport_CodziennikKosmetyczny
85% Polaków na problemy z włosami. Wyniki badania
8 września 2017
bezpieczne usuwanie tatuażu
Jak bezpiecznie usunąć niechciany tatuaż?
15 września 2017

Jak dbać o skórę po treningu?

Trening a pielęgnacja twarzy
Jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej świadomi, dlatego moda na życie w stylu fit nieustannie rośnie. Dbamy o nasze ciała, ćwicząc na siłowni, świeżym powietrzu czy zaciszu domowym. Dbając o zdrowy i dobry wygląd, należy zadbać także o skórę po treningu.

Pot - czy ma znaczenie?

Podczas ćwiczeń nasz organizm podnosi swoją temperaturę ciała, krew szybciej krąży przez rozszerzone naczynia krwionośne, metabolizm zostaje pokręcony, przez co wydzielamy więcej zbędnych produktów przemiany materii. W naszej skórze natomiast zachodzi proces pocenia. Ciało, aby się ochłodzić po intensywnym treningu, wydziela pot na powierzchni naszej skóry. Skład potu stanowi głównie woda, ale także sól, tłuszcze, mocznik, kwas moczowy, amoniak, kwas mlekowy, węglowodany oraz związki mineralne takie jak potas, wapń, magnez, żelazo. Niestety cała ta mieszanka po treningu pozostaje na naszej skórze. Zatem jak o nią zadbać, aby pozostawała w dobrej kondycji?

Pielęgnacja skóry przed treningiem

Przede wszystkim nie należy używać makijażu. Trening ma za zadanie podkręcić nasz metabolizm, a tym samym pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii. Jeśli nałożymy makijaż, który będzie nam blokował ujścia gruczołów potowych, blokujemy także pozbywanie się toksyn z naszego organizmu. Dodatkowo makijaż w połączeniu z potem, który zawiera komponenty tłuszczowe, ulegnie uszkodzeniu. Jeśli ćwiczymy w klimatyzowanej sali lub na dworze, dobrze jest użyć lekkiego kremu w celu zabezpieczenia, jednak trenując w domu, polecałabym pozostawić skórę samą sobie.

Pielęgnacja skóry po treningu

Zaraz po treningu należy skórę jak najszybciej umyć. Niestety sól zawarta w pocie bardzo często podrażnia skórę i wywołuje na niej różnorakie zmiany. Im szybciej zmyjemy z siebie zbędne produkty przemiany materii, tym mniejszy kontakt będę miały one ze skórą.

Po umyciu wskazane jest użycie lekkiego kremu nawilżającego, który zabezpieczy usunięty częściowo podczas mycia płaszcz hydrolipidowy na skórze. Jeśli nie planujemy żadnych ważnych wyjść, dobrze gdyby naszą skórę pozostawić w takim wydaniu przez noc. Jakiś czas po treningu nasza skóra nadal uwalnia toksyny i dobrze, gdy znów nie będziemy ich blokować.

Natomiast w przypadku wyjścia, gdzie musimy nałożyć makijaż, dobrze jest korzystać z lekkich kosmetyków mineralnych, które nie będą blokować ujść skóry przy jednoczesnym zatuszowaniu niedoskonałości, które chcemy ukryć.
Marta Majszyk
Marta Majszyk
Absolwentka kosmetologii i biologii analitycznej. Technolog produkcji kosmetyków. Kosmetolog z pasji, zamiłowania i wyboru. Przyszła dr kosmetologii. Ciągle poszerza wiedzę, uczestniczy w kursach, szkoleniach i seminariach. Kocha to, co robi. Prywatnie pasjonatka jeździectwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]