Tegoroczne lato pozostawiło po sobie niedosyt słońca i wysokich temperatur. Jesień, czekająca u progu to okres chłodnych wieczorów i mglistych poranków, deszczowych popołudni i spadku energii. Jeśli kolorowe liście nie pomogą na jesienną chandrę, polecamy rozgrzewające zabiegi i te domowe, i gabinetowe.
Oczyszczająca kąpiel parowa
Nasze babcie w celu oczyszczenia twarzy z zaskórników i innych niedoskonałości stosowały kąpiele parowe z ziół. Choć dziś skuteczność tych zabiegów ustępuje mechanizmom działania dostępnych kosmetyków, to warto od czasu do czasu skorzystać z oczyszczających właściwości ziół. Garść ziół – np. mięty, szałwii, fiołka trójbarwnego, zalewamy wrzątkiem i pochylamy twarz nad parującym naczyniem na około 5-10 minut. Kąpiel parowa otwiera pory skóry, stanowi doskonały wstęp do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Kolejnym krokiem może być np. nałożenie maseczki z zielonej glinki. Dodatkowym atutem ziołowych kąpieli parowych jest aromatyczny zapach ziół.
Kąpiel stóp
Rozgrzewająca kąpiel stóp to doskonałe remedium na jesienne przeziębienie i relaks po ciężkim dniu, zwłaszcza jeśli towarzyszy im hydromasaż. W domu do rozgrzewającej kąpieli stóp możemy wykorzystać olejki eteryczne, sól morską, zioła, bądź aromatyczne przyprawy (cynamon, imbir). W gabinecie kosmetycznym natomiast skorzystać możemy z zabiegu kąpieli stóp z elementami refleksoterapii. Refleksoterapia stóp opiera się na założeniu iż określone punkty na stopach odpowiadają określonym układom i narządom organizmu. Masaż tych punktów usprawnia przesyłanie energii w obrębie organizmu (według konwencji medycyny wschodu) bądź impulsów nerwowych (według teorii świata zachodu).
Sauna
W dzisiejszych czasach sauna jest niezbędnym elementem wyposażenia hoteli Spa, gabinetów odnowy biologicznej i ośrodków rekreacyjnych. Sauny w zależności od rodzaju – sauna szwedzka (sucha), mokra, parowa, solna, bądź sauna na podczerwień różnią się temperaturą i stopniem wilgotności. Sauna sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu wraz z potem, wspomaga usuwanie nadmiaru sebum, pozostawia skórę bardziej gładką, lepiej ukrwioną. Sauna zwiększa odporność, poprawia krążenie krwi i przemianę materii, regeneruje zmęczone mięśnie, pomaga pozbyć się nagromadzonych w ciągu dnia napięć i stresu. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do korzystania z sauny (m.in. choroba nadciśnieniowa, zaburzenia krzepnięcia krwi, chory zakaźne) o które zawsze warto dopytać personel gabinetu.
Zabiegi z glinkami/błotami/torfem
Zabiegi z udziałem glinek i błot określane są w kosmetologii mianem argilloterapii. Glinki i błota wykazują działanie oczyszczające, detoksykujące, dostarczają minerałów, regenerują, nawilżają. Stosowane są w postaci okładów, zabiegów zawijania, kąpieli. Borowinę – najgłębiej położoną warstwę torfu, osad humusowy, stosuje się m.in. jako remedium na rozstępy i cellulit, zabieg usuwający toksyny z organizmu, wygładzający i regenerujący skórę. Zabieg body wrapping polega na nałożeniu na ciało ciepłej borowiny, a następnie owinięcie folią i kocem w celu wytworzenia okluzji. Kąpiele borowinowe (oferowane głównie przez uzdrowiska w ramach balneoterapii) wykorzystują surowiec ogrzany do 37-45oC. W trakcie zabiegu dochodzi do przegrzania tkanek, poprawy krążenia krwi, wydzielania toksyn wraz potem. Rozgrzana skóra łatwiej wchłania substancje odżywcze zawarte w borowinie.
Masaż gorącymi kamieniami
Masaż jest metodą lecznictwa fizykalnego, a jego narzędziem jest dotyk o odpowiedniej intensywności. Ze względu na szereg korzyści jakie przynosi, wykorzystują go nie tylko fizjoterapeuci ale też kosmetolodzy. Masaż pomaga redukować napięcie mięśni, rozładować stres, usuwa zmęczenie, poprawia nastrój. Masaż gorącymi kamieniami czerpie z tradycji Dalekiego Wschodu i opiera się o zasadę przepływu energii przez organizm. Masaż rozpoczyna się od rozłożenia na ciele kamieni (bazaltowych i marmurowych) w miejscach zgodnych z mapami przepływu energii i lokalizacją punktów energetycznych – czakr. Kamienie są podgrzane do odpowiedniej temperatury i zanurzone wcześniej w oliwie z oliwek z dodatkiem np. odpowiedniego olejku eterycznego. Masażysta delikatnie masuje ciało przesuwając po nim kamienie, ciepło powstające trakcie zabiegu relaksuje, regeneruje, poprawia ukrwienie skóry.
Ciepła parafina na stopy i dłonie
Zabieg rozpoczyna się peelingiem skóry dłoni i wmasowaniem w nie odżywczego balsamu. Kolejny etap to zanurzenie dłoni w naczynku z podgrzana parafiną, nałożenie foliowych rękawiczek mających za zadanie utrzymanie ciepła. Parafina zostaje na dłoniach na około 15 – 20 minut. Efektem zabiegu jest gładka, jędrna, miękka i aksamitna w dotyku skóra. W terapii uzdrowiskowej wykorzystuje się parafinę do kąpieli, zawijań i okładów.