zabiegi rozgrzewające_CodziennikKosmetyczny
Rozgrzewające zabiegi na jesienne chłody
2 października 2017
grzybica stóp i paznokci - przyczyny
Dermatomikoza, czyli grzybica stóp, włosów i paznokci
9 października 2017

Czy skóra może przyzwyczaić się do kosmetyku?

przyzwyczajenie skóry do kosmetyku_CodziennikKosmetyczny
Pewnie nie raz zdarzyła się wam sytuacja, gdy wasz ulubiony produkt do pielęgnacji skóry nagle jakby przestał działać. Jego użycie nie przynosiło już tego samego efektu, co wcześniej i po raz kolejny byłyście zmuszone szukać zamiennika, co jak wiadomo może być długotrwałym procesem. Ale dlaczego tak się dzieje? Czy nasza skóra może przyzwyczaić się do kosmetyku, w takim stopniu, że przestaje być on dłużej skuteczny?

Czy powinnam często zmieniać używany produkt?

Pomimo, że właśnie taką radę często słyszymy, niekoniecznie jest ona słuszna i kiedy pochodzi z ust sprzedawczyni drogerii zazwyczaj ma nas skłonić do wybrania nowego produktu, często droższego. Jeśli nasz poprzedni produkt przestał działać nie oznacza to, że skóra się do niego przyzwyczaiła, być może składniki w niej zawarte nie są jej już dłużej potrzebne. Należy wziąć pod uwagę, że zaniedbana, osłabiona skóra będzie dużo intensywniej reagowała na składniki odżywcze zawarte w kremach, dlatego też często od razu zauważamy znaczną poprawę i jesteśmy zachwycone działaniem danego produktu. W takim razie, dlaczego twój ulubiony krem już dłużej nie działa? Przyczyn może być co najmniej kilka:
1. Działanie składników aktywnych osłabia się wraz z czasem Należy pamiętać, że niektóre składniki mają określony czas przydatności. Przykładem takiego składnika jest witamina C, która bardzo łatwo się utlenia, gdy jest wystawiona na działanie powietrza czy światła. Inne składniki mogą być wrażliwe np. na ogrzewanie i pod jego wpływem ulegać degradacji. Dlatego należy zwracać uwagę na datę przydatności do użycia oraz warunki, w jakich danych produkt należy przechowywać.

2. Kosmetyki mogą blokować wnikanie składników odżywczych Niektóre składniki zawarte w kosmetykach mogą akumulować się na skórze i tworzyć barierę, która nie pozwala składnikom odżywczym wchłaniać się prawidłowo. Co zrobić, aby temu zapobiegać? Warto pamiętać o stosowaniu peelingów oraz regularnym i dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy. Dzięki takim zabiegom pozbędziemy się zewnętrznej warstwy naskórka, zanieczyszczeń, a także umożliwimy skórze bezpośrednią interakcję ze składnikami aktywnymi.

3. Potrzeby skóry mogą się zmieniać W zależności od pory roku, klimatu, wieku, diety i wielu innych czynników wymagania naszej skóry mogą ulegać zmianom. Krem nawilżający używany latem może więc być niewystarczający podczas mroźnych, zimowych dni. Również cykl hormonalny wpływa na potrzeby naszej skóry, ponieważ hormony bardzo silnie na nią oddziałują. Należy obserwować, jak potrzeby naszej skóry zmieniają się wraz z czasem i na tej podstawie oceniać, który kosmetyk jest jej najbardziej potrzebny.

4. Percepcja również ulega zmianie Warto pamiętać, że nasza percepcja również się zmienia. Gdy zaczynamy używać kosmetyku po raz pierwszy, pamiętamy, w jakim stanie nasza skóra była przed jego użyciem. Jednak gdy jest to 3 tydzień używania tego samego produktu, na pewno nie zauważymy takich radykalnych zmian, jak podczas pierwszego zastosowania. Nasza ocena jest subiektywna, często nie zauważamy małych zmian, ponieważ kontrolujemy swój wygląd codziennie, dlatego bardziej wartościowa może być ocena kogoś z zewnątrz, kto może zauważyć realną zmianę. Najważniejsze jest regularne stosowanie produktu, najlepiej takie jak zalecane przez producenta, wtedy możemy być pewni, że wykorzystujemy możliwości danego produktu w stu procentach.
Anna Sokołow
Anna Sokołow
Studentka bioinżynierii zwierząt. Zainteresowana kosmetologią, biotechnologią i medycyną. Ciekawi ją działanie poszczególnych składników kosmetyków na poziomie molekularnym oraz nowe zabiegi i metody pielęgnacji. Z uwagą śledzi codzienne przełomy w dziedzinie medycyny. Uważa, że nie ma zbędnej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]