Bezpieczeństwo konsumenta w gabinecie kosmetycznym-CodziennikKosmetyczny
Bezpieczeństwo klientki w zabiegach medycyny estetycznej
6 listopada 2017
trendy w kosmetologii-zabiegi lunchwe-Codziennik Kosmetyczny
Zabiegi lunch’owe – nowy trend wśród klientów gabinetów kosmetycznych
10 listopada 2017

Cienie i blaski w makijażu – słownik dla początkujących

Techniki makijazu - słownik pojęć-CodziennikKosmetyczny
Dla profesjonalnego makijażysty gra światła i cienia stanowi narzędzie tuszowania mankamentów i potęgowania atutów skóry. Konturing i strobing to terminy, które od dłuższego czasu królują na blogach, vlogach, portalach branżowych. Dla wszystkich Czytelniczek, które chciałyby zgłębić tajemnice gry cienia i światła w makijażu, poniżej przytaczam definicje popularnych technik.

Konturowanie

Konturowanie twarzy to zabieg mający za zadanie wyrzeźbić twarz, nadać jej efekt 3D, wizualnie poprawić proporcje. Wykorzystuje się tu zasadę „ciemno – jasno", czyli pewne elementy twarzy uwypukla, inne „ukrywa” po to by uzyskać idealny owal twarzy. Te części ciała, które chcemy podkreślić malujemy kosmetykiem rozświetlającym, na te które wolimy ukryć - kładziemy ciemniejszy kolor.

Strobing

Technika modelowania twarzy inspirowana fotografią, wykorzystująca kosmetyki rozświetlające. Pierwsze skrzypce grają tutaj highlighter i korektor. Zadaniem strobingu jest nadanie skórze świeżości, wręcz wrażenia wilgoci, świetlistej poświaty. Makijażysta rozświetla środek czoła, okolice oka, brodę i skórę nad górną wargą, czyli te części twarzy, które same w sobie „skupiają” światło. W strobingu światło powinno odbijać się od tych części twarzy, które chcemy podkreślać.

Glossy make-up

Glossy make-up to makijaż dający efekt mokrej skóry. Do wykonania makijażu w stylu glossy potrzebujemy pudru brązującego, pudru rozświetlającego, cieni do powiek w kolorze nude i połyskującego, przezroczystego błyszczyka.

Body make-up

Body make-up czy innymi słowy modelujący makijaż ciała to technika dedykowana profesjonalnym sesjom zdjęciowym bądź ważnym imprezom. Ma za zadanie wymodelować, wygładzić, rozświetlić, bądź zatuszować mankamenty wybranych partii ciała. Jest to rodzaj kamuflażu popularny w trakcie sesji zdjęciowych do reklam butów, rajstop, eleganckich kostiumów itd. Efekt wysmuklenia wybranych partii ciała uzyskać można przy pomocy balsamu brązującego.

Soft-focus

Soft focus czyli efekt miękkiego wykończenia to popularny od dawna efekt w makijażu, inspirowany fotografią. Efekt ten polega na nadaniu obrazowi miękkości poprzez złagodzenie mocnych linii i wygładzenie kontrastów. Za efekt soft-focus w kosmetykach odpowiedzialne są odpowiednio dobrane wypełniacze funkcjonalne. Zasada działania tego skutecznego triku makijażowego opiera się na zjawisku fizycznym, jakim jest odbicie rozproszone. Cząsteczki wypełniacza odbijają padające na nie światło w różnym stopniu we wszystkich kierunkach. Efekt jest uzależniony od struktury powierzchni wypełniacza – wypełniacze o strukturze płatkowej będą dawały efekt odbicia światła od połysku po mat, sferyczne natomiast pozwalają uzyskać efekt optycznego wypełnienia zmarszczek, krycia, wpływają na rozproszenie światła i redukcję obszaru cienia w obrębie zmarszczki przez co zmniejsza się jej widoczność.
Aneta Kołaczek
Aneta Kołaczek
Chemik, technolog kosmetyków, uczestniczka kongresów, szkoleń i konferencji dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego, autorka publikacji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]