deklaracje marketingowe
Deklaracje marketingowe – w co możemy wierzyć?
7 grudnia 2017
kosmetyki podobne do smartfonów
Kosmetyki jak smartfony
12 grudnia 2017
Jesień i zima to dobry okres na to by pozbyć się przebarwień i plam pigmentacyjnych, które często pojawiają się na naszej skórze jako efekt niewłaściwego korzystania z letnich kąpieli słonecznych. Do przyczyn powstawania przebarwień zaliczamy również zakłócenia gospodarki hormonalnej, stosowanie pewnych leków opartych na składnikach światłouczulających, okres ciąży, bądź menopauzy. O wybranych zabiegach, które pomogą nam uporać się z problemem przebarwień oraz o tym jakich składników warto szukać w składzie kosmetyków przeczytacie poniżej.

Co warunkuje koloryt skóry?

Kolor włosów i skóry determinowany jest genetycznie zaprogramowaną proporcją dwóch melanin – eumelaniny (o barwie ciemnobrązowej) i feomelaniny (o barwie żółtobrązowoczerwonej). Barwniki te powstają w skórze w wyniku wieloetapowego procesu, przebiegającego w obecności enzymu tyrozynazy. Gdybyśmy chciały zagłębić się w biochemiczne zagadnienia – proces rozpoczyna się od przekształcenia aminokwasu tyrozyny w dwuhydroksyfenyloalaninę (DOPA), która potem ulega przejściu w DOPA-chinon, a ten z kolei na drodze reakcji polimeryzacji i oksydacji zostaje przekształcony we wspomniane na początku barwniki – eumelaninę i feomelaninę.

Sprawdzone zabiegi

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia przebarwień jest laseroterapia. Ze względu na mechanizm działania, możemy wyszczególnić trzy grupy laserów. Pierwsza grupa to lasery emitujące światło absorbowane przez melaninę – lasery te usuwają przebarwienia na drodze fototermolizy selekcyjnej. Druga grupa - lasery absorpcyjne – stosowane są jedynie do usuwania powierzchniowych przebarwień, na skutek pochłaniania promieniowania przez wodę. Tego typu lasery ogrzewają skórę w sposób nieselektywny i odparowują powierzchniową warstwę skóry. Do usuwania przebarwień z naskórka i skóry właściwej służą lasery frakcyjne nieabsorpcyjne.

W usuwaniu przebarwień sprawdzą się również zabiegi z kwasami, czy mikrodermabrazja korundowa wykonywana przy pomocy korundu natryskiwanego na powierzchnię naskórka za pomocą specjalnej głowicy.

Skuteczne kosmetyki

Mechanizm działania składników rozjaśniających wykorzystywanych w kosmetykach polega na ograniczaniu aktywności enzymu – tyrozynazy, a przez to hamowaniu procesu melanogenezy. Najczęściej wykorzystywane surowce to:
Arbutyna – pochodna hydrochinonu, pozyskiwana z jagód mącznicy lekarskiej, najskuteczniejsze działanie wykazuje w połączeniu z kwasami AHA i BHA.
Kwas kojowy – stanowi czynnik depigmentacyjny, sprawdza się w rozjaśnianiu piegów, szybko przenika do głębszych warstw skóry, w trakcie kuracji należy unikać kontaktu ze słońcem. Kwas kojowy został odkryty w Japonii na początku XX wieku, stanowi produkt uboczny w procesie fermentacji ryżu.
Kwas azelainowy – sprawdza się terapii przebarwień pozapalnych, fotoalergicznych i ostudy, natomiast jest mało skuteczny w walce z piegami, czy plamami starczymi.
Niacynamid – (niacyna, witamina B3 lub witamina PP) ogranicza transport melaniny z melanocytów do keratynocytów, a także obniża aktywność tyrozynazy w melanocytach. Stosowany miejscowo jest dobrze tolerowany przez skórę, oprócz działania rozjaśniającego wykazuje szereg innych właściwości: stymuluje syntezę ceramidów i innych lipidów warstwy rogowej naskórka, reguluje produkcję sebum, chroni komórki skóry przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV, sprawdza się również w pielęgnacji włosów i skóry głowy.
Spośród witamin zdolność hamowania działania tyrozynazy wykazują również witamina C i retinoidy.
Ekstrakt z lukrecji – popularny zwłaszcza w Azji, sekret jego skuteczności tkwi w glabrydynie. Glabrydyna jest flawonoidem pozyskiwanym z korzenia lukrecji, silnym inhibitorem tyrozynazy oraz antyoksydantem.

W ramach profilaktyki pamiętać należy o stosowaniu kremów z filtrem UV nie tylko w okresach silnego nasłonecznienia, ale każdego dnia.
Aneta Kołaczek
Aneta Kołaczek
Chemik, technolog kosmetyków, uczestniczka kongresów, szkoleń i konferencji dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego, autorka publikacji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]