kosmetyki podobne do smartfonów
Kosmetyki jak smartfony
12 grudnia 2017
zabiegi kosmetyczne na nadwagę
Inwazyjne metody gabinetowe w walce z otyłością
18 grudnia 2017
Efektywne, przełomowe mikroorganizmy, zamknięte w kosmetykach - probiotyki nawilżają, regenerują i leczą choroby skóry. Czy współczesna kosmetologia jest w stanie zamknąć probiotyk w kremie? Jakie działanie mają żywe kultury bakterii dla naszej skóry? Czy warto podążać tym trendem, wybierając krem dla swoich potrzeb?

Nasza tarcza ochronna

Skóra stanowi barierę zabezpieczającą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kiedy przychodzimy na świat nasz naskórek jest pełen bakterii. U dorosłego człowieka florę tworzą przede wszystkim bakterie gram-dodatnie z rodzaju Staphylococcus oraz Corynebacterium i Propionibacterium. Jest to swoista ochrona, która tworzy odpowiedź immunologiczną oraz kontroluje powstawanie patogennych organizmów na naszej skórze. Rożne czynniki mają wpływ na florę bakteryjną - środki myjące, wiek, płeć.

Nie bez znaczenia pozostaje tutaj wartość pH skóry, która wynosi 5,5 i świadczy o odczynie kwaśnym, co jest niezmiernie ważną cechą chroniącą nas przed mikroorganizmami. Zmiana pH może prowadzić do wielu dermatoz. Lekko kwaśne pH sprzyja wzrostowi Proprionibacterium, natomiast zasadowe Staphylococci.

Prawidłowe zachowanie równowagi naszej bariery ochronnej jest niezwykle ważne, gdyż każde jej zachwianie może prowadzić do łuszczycy, AZS a nawet raka skóry.

Czym jest probiotyk?

Rosyjski zoolog Élie Metchnikoff jako pierwszy wprowadził pojęcie probiotyku. Zajmował się badaniami dotyczącymi procesów starzenia się, stwierdzając, że mogą być przyspieszone poprzez toksyczne baterie w jelitach, natomiast kwas mlekowy może przedłużyć życie. Napisał prace zatytułowaną „The Prolongation of Life: Optimistic Studies” („Przedłużenie życia: optymistyczne studia”) w której przedstawił działanie kwasu mlekowego na nasze zdrowie.

Przez wiele lat terminologia samych probiotyków znacząco się zmieniała, znajdując ostateczną formę stworzoną przez Światową Organizację Zdrowia jako „żywe mikroorganizmy, które po podaniu w odpowiednich ilościach, przynoszą korzyści zdrowotne gospodarzowi"

Inteligentny krem

Zastosowanie probiotyków w kosmetykach wiąże się ze zmianą mikroflory. Szczepy wytwarzają substancje, które są silnie przeciwdrobnoustrojowe. Szczepy kwasu mlekowego zmniejszają stany zapalne występujące w przypadku trądziku. Naukowcy podkreślają również, że zastosowanie odpowiednich ekstraktów, takich jak: czarna porzeczka, żeń szeń znacząco zmniejszy ilość P. acnes występujących u pacjentów dotkniętych tą chorobą. W niedalekiej przyszłości być może antybiotyki będą zastępowane probiotykami.

Probiotyki mają swoje zastosowanie również przy wrażliwej i suchej skórze, zwiększając poziom ceramidu w warstwie rogowej. Następuje zmniejszenie suchości skóry oraz stopnia jej wrażliwości.

Istnieje jednak problem techniczny z umiejscowieniem probiotyku w kosmetykach, z jego stabilnością i trwałością. Na rynku znajdziemy firmy, które proponują produkty zawierające żywe kultury bakterii, które zostały ustabilizowane przez hermetyzacje. Taki produkt wprowadziła firma ESSE, gdzie formy probiotyczne zostają aktywowane przy kontakcie z wilgotna skórą. Produkty przeciwdziałają starzeniu się, działają ochronnie i wzmacniająco. Są to kosmetyki półki premium ze względu na wrażliwość na czynniki zewnętrzne ograniczające tym samym możliwości produkcyjne.

Probiotyk czy prebiotyk?

Prebiotyki są substancjami odżywczymi, które są pozbawione mikroorganizmów. Powodują utrzymanie właściwego ekosystemu bakteryjnego skóry, znalazły również zastosowanie przy produkcji kosmetyków.

Obecnie wiele badań sugeruje pozytywny wpływ probiotyków i prebiotyków na stan skóry. Poprawa nawilżenia, łagodzenie zmian związanych z trądzikiem czy zmniejszenie nadwrażliwości to tylko kilka przykładów związanych z działalnością korzystnych żywych kultur bakterii. Probiotyki to ogromny potencjał ukierunkowany nie tylko na pielęgnacje naszej skóry, ale i pomoc w wielu zapalnych chorobach.

Tempo naszego życia, zanieczyszczenia, stres powodują, że nasza skóra jest sucha, wrażliwa z uszkodzoną barierą ochronną zastosowanie probiotyku i prebiotyku w kosmetykach pomaga w odbudowaniu struktury skóry, czyniąc ją zdrową i promienną.
Anna Musiałek
Anna Musiałek
Studentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Jej pasją jest kosmetologia i medycyna estetyczna Z ciekawością przygląda się współczesnej kosmetologii i nowoczesnym kosmetykom, upatrując w nich ogromny postęp i przyszłość dla wielu problematycznych zmian zachodzących w skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]