zabiegi kosmetyczne na nadwagę
Inwazyjne metody gabinetowe w walce z otyłością
18 grudnia 2017
jak przedłużyć trwałość kosmetyku
Jak odpowiednio przechowywać kosmetyki?
25 grudnia 2017

Woda różana – niewątpliwy must have

woda różana właściwości_codziennikKosmetyczny
Woda różana to płyn wytwarzany z płatków róży damasceńskiej oraz wody. Ma słodki zapach, więc jest szeroko stosowana przy wyrobie perfum, ale można się również spotkać z jej wykorzystaniem w kosmetologii, medycynie, a nawet kuchni! Może być stosowana jako naturalny zamiennik wypełnionych chemią perfum, jednak jej piękny zapach nie jest jej jedyną zaletą. Czy słyszałyście już o tym niezwykłym wyrobie? Jeśli nie to zachęcam do lektury.

Stosowana od tysięcy lat

Początki używania wody różanej datuje się już na 7 wiek n.e. Wtedy była ona używana głównie do leczenia bóli podbrzusza, klatki piersiowej oraz przy łagodzeniu bólów menstruacyjnych. Stosowano ją również w przypadku problemów z trawieniem czy przy zapaleniach. W obecnych czasach, kiedy technologia znacznie się poprawiła wiemy już dokładnie jakie właściwości ma woda różana i w przypadku jakich schorzeń będzie pomocna.

Dla kogo jest przeznaczona?

Na początku warto zaznaczyć, że woda różana jest bogata w antyoksydanty, a jej stosowanie nie niesie za sobą żadnych efektów ubocznych. Najprostszym zastosowaniem jest naniesienie niewielkiej jej ilości na skórę i równomierne rozprowadzenie. Właściwości antyzapalne pomogą zwalczyć podrażnienia oraz zaczerwienienia, a antyoksydanty zabezpieczą skórę przed uszkodzeniami. Udowodniono również, że związki zawarte w wodzie różanej działają jako inhibitory elastazy oraz kolagenazy, czyli enzymów degradujących odpowiednio elastynę oraz kolagen. Dzięki tym właściwościom zapobiega ona również efektom starzenia się oraz powstawaniu zmarszczek.

Woda różana zawiera od 10 do 50% oleju różanego, który zawiera wysoką koncentracje składników aktywnych. Olej różany możemy wykorzystać np. do demakijażu, jego użycie może przynieść zbawienny efekt dla naszej skóry, ponieważ jest on stosowany również przy łagodzeniu objawów trądziku. Polecana jest również dla osób o cerze tłustej, borykających się z nadmiernym wydzielaniem sebum, gdyż woda różana redukuje jego produkcje.

Olejek możemy również dodać do ciepłej wody podczas kąpieli, unoszące się opary pary wodnej wraz z olejkiem pomogą nam się zrelaksować. Alternatywą jest dodanie olejku do kominka aromaterapeutycznego. Jeśli jesteśmy fankami kwiatowej nuty nic nie stoi na przeszkodzie, aby spryskać włosy wodą różaną, zapach utrzyma się bardzo długo, a olejek zawarty w wodzie pięknie nabłyszczy włosy.

W czym jeszcze pomoże nam woda różana? Dzięki właściwościom antyzapalnym może być stosowana w przypadku bólu gardła, jak również na wszelkie zewnętrzne rany i oparzenia. Dowiedziono również jej znakomite właściwości w leczeniu problemów w oczami jak zapalenie spojówek, zespół suchego oka czy zaćma.

Badania donoszą, że wpływa ona kojąco na system nerwowy i tym samym pozwala się zrelaksować. Jej właściwości są szeroko badane pod kątem wykorzystania w leczeniu depresji oraz nerwicy. Właśnie z powodu jej relaksujących i wyciszających właściwości jest stosowana przy odprawianiu ceremonii religijnych, jak również przy leczeniu migren czy bólu głowy.

Ciekawe jest również jej wykorzystanie w kuchni. Może być dodawana do kawy, herbaty czy lemoniady. Nie wpłynie znacząco na smak, jednak wzbogaci każdy napój o ciekawy aromat. W tym samym celu może być dodawana do pączków, konfitur oraz każdego innego domowego przetworu.

Myślę, że ten artykuł przekonał was co do mnogości zastosowań wody różanej. Dróg jej zastosowania jest co najmniej kilka, od zastosowania zewnętrznego poprzez nanoszenie na skórę, przez stosowanie drogą oralną aż po inhalację oparami. Jej cudowne właściwości i wielość zastosowań powinny przekonać każdego do zakupu flakonu choćby na próbę.
Anna Sokołow
Anna Sokołow
Studentka bioinżynierii zwierząt. Zainteresowana kosmetologią, biotechnologią i medycyną. Ciekawi ją działanie poszczególnych składników kosmetyków na poziomie molekularnym oraz nowe zabiegi i metody pielęgnacji. Z uwagą śledzi codzienne przełomy w dziedzinie medycyny. Uważa, że nie ma zbędnej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]