jak przedłużyć trwałość kosmetyku
Jak odpowiednio przechowywać kosmetyki?
25 grudnia 2017
makijaż w sieci_CodziennikKosmetyczny
Makijaż online
29 grudnia 2017

Nietolerancje pokarmowe a problemy skórne

to, co jemy, wpływa na zdrowie i skórę_CodziennikKosmetyczny
Nasza skóra to integralna część całego organizmu. Bardzo często problemy ze skórą łączą się z problemami innych organów w ciele, co czasami może prowadzić do błędnych diagnoz i nieprawidłowej pielęgnacji.

Układ pokarmowy

Układ pokarmowy podobnie jak nasza skóra ma kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, a tym samym z patogenami. Składniki pokarmowe wchłonięte przez jelito odżywiają m.in. skórę. Zważając na bardzo duży postęp cywilizacyjny i zmianę diety w kierunku produktów wysoko przetworzonych z dużą ilością składników pochodzenia nienaturalnego, organizm zaczyna się buntować. Coraz częściej mamy problem z występowaniem nietolerancji pokarmowych. Objawiają się one zaburzeniami pracy układu pokarmowego, lecz coraz częściej zostają utajone. Objawy z pozoru niezwiązane z układem trawiennym potwierdzają, jak bardzo ten układ ma wpływ na działanie innych organów.

Skóra jest najlepszym przykładem występowania utajonych nietolerancji pokarmowych. Najczęstszym objawem jest pojawienie się zmian w postaci krostek, grudek czy niewielkich ranek. Są one bardzo często mylone są z trądzikiem i jego różnymi odmianami. Podobnie jest z występowaniem suchości skóry. Lekarze dermatolodzy najczęściej zaczynają szukać przyczyn w układzie hormonalnym, pomijając problemy z układem trawiennym, co skutkuje nieefektywną terapią i brakiem efektów na skórze.

Własne obserwacje

Jeśli terapia skórna zastosowana przez kosmetologa lub lekarza dermatologa od dłuższego czasu nie przynosi efektów, warto zacząć obserwować swój organizm. Należy rozpocząć od restrykcyjnej diety i założenia zeszytu obserwacji. Z każdym kolejnym tygodniem do diety należy wprowadzać nowe składniki i obserwować, co dzieje się z naszą skórą. Jest to proces długotrwały, ale skuteczny, podczas eliminowania składników, które potencjalnie wpływają negatywnie na naszą skórę, przyczyniamy się do jej znaczącej poprawy. Ważne jest, aby podczas takich obserwacji ograniczyć działanie preparatów zewnętrznych oraz leków, by nie interpretować mylnie reakcji skóry.

Można również wykonać badania na alergie i nietolerancje pokarmowe, jednak jest to dość droga metoda i nie zawsze daje miarodajne wyniki. Czasami usunięcie z codziennego menu jednego składnika poprawia jakość skóry i nie trzeba prowadzić restrykcyjnej diety.

Należy pamiętać o tym, aby wybierać kosmetyki, które w swoim składzie nie zawierają substancji, które powodują naszą nietolerancję. Wszak nie spożywamy kosmetyków, ale jeśli coś nie służy naszemu organizmowi od środka, nie będzie raczej służyło także zewnątrz.

Pamiętajmy, że po ustaleniu, jakie składniki pokarmowe wpływają na naszą skórę negatywnie oraz wykluczeniu ich z diety należy kontynuować pielęgnację skóry i wspierać ją w regeneracji i utrzymaniu efektów.
Marta Majszyk
Marta Majszyk
Absolwentka kosmetologii i biologii analitycznej. Technolog produkcji kosmetyków. Kosmetolog z pasji, zamiłowania i wyboru. Przyszła dr kosmetologii. Ciągle poszerza wiedzę, uczestniczy w kursach, szkoleniach i seminariach. Kocha to, co robi. Prywatnie pasjonatka jeździectwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]