postanowienia noworoczne_CodziennikKosmetyczny
Postanowienia noworoczne dla skóry
2 stycznia 2018
trądzik u dorosłych - jak leczyc-Codziennik-Kosmetyczny
Spóźniony trądzik – jak sobie z nim radzić?
8 stycznia 2018

Krioterapia – pozytywne strony niskich temperatur

krioterapia-Codziennik-Kosmetyczny
Lodowate podmuchy wiatru, nagłe opady śniegu i coraz niżej spadający słupek rtęci stwarzają dobry klimat do tego by pochylić się nad zagadnieniem krioterapii, kriolipolizy i możliwości ich wykorzystania w kosmetologii.
Krioterapia jest jedną z metod lecznictwa fizykalnego, wykorzystywaną głównie w terapii schorzeń narządu ruchu, w medycynie sportowej, jaki i w dermatologii i kosmetologii. Istotą zabiegu jest wychłodzenie zewnętrznej powierzchni ciała za pomocą par skroplonych gazów o wyjątkowo niskiej temperaturze w celu uzyskania długotrwałego przekrwienia i natychmiastowej odpowiedzi przeciwbólowej organizmu.

Istota zabiegu

Do przeprowadzenia zabiegu krioterapii miejscowej wykorzystuje się azot lub dwutlenek węgla, które w wyniku różnicy ciśnień w pojemniku i na zewnątrz, przechodzą z postaci cieczy do postaci gazu. Aparat wykorzystywany do zabiegu jest wyposażony w dyszę, przez którą emitowane są zimne opary bezpośrednio na skórę, okrężnymi ruchami, tak by strumień gazu nie padał tylko w jedno miejsce. Zabiegi fizjoterapeutyczne z zastosowaniem par azotu trwają na ogół od 30 sekund do 3 minut i kontynuowane są przez okres 5 do 15 dni raz dziennie. W przypadku dwutlenku węgla zabieg trwa od 1 do 3 minut i powtarzany jest codziennie lub co drugi dzień przez okres od 1 do 3 tygodni.

Zimno a stan skóry

Krioterapia bądź innymi słowy kriostymulacja wykorzystywana jest w dermatologii, m.in. w terapii trądziku pospolitego i różowatego, w celu złuszczenia naskórka w trakcie leczenia blizn, brodawek, czy plam barwnikowych. Terapia zimnem poprawia koloryt i stan skóry, opóźnia oznaki starzenia, uelastycznia, ujędrnia skórę, poprawia owal twarzy. Kosmetologia wykorzystuje nie tylko miejscowe, ale również ogólnoustrojowe działanie krioterapii. Mowa o kriokomorach i kriosaunach. Wizyta w tego typu saunie, przyspiesza przemianę materii , stymuluje mikrokrążenie krwi, pozytywnie wpływa na stan skóry. W trakcie seansu temperatura zewnętrznej warstwy skóry spada do 0 – 4oC, przywrócenie skórze standardowej temperatury to wydatek energetyczny organizmu rzędu 500 – 1000 kkal, skutkujące następnie spadkiem masy ciała.

Zimno a sylwetka

Skoro mowa o gubieniu zbędnych kilogramów - kriolipoliza jest technologią, która przez kontrolowaną ekspozycję ciała na wpływ zimna selektywnie uszkadza komórki tłuszczowe, a jednocześnie pozwala uniknąć uszkodzeń w skórze właściwej i naskórku. Dokładny mechanizm działania tej techniki nie został jeszcze do końca określony, podobnie nie wiadomo dokładnie dlaczego adipocyty są bardziej wrażliwe na obniżoną temperaturę niż otaczające je komórki.

Mechanizm zabiegu kriolipolizy polega na kontrolowanym poddawaniu skóry wpływom niskiej temperatury, których następstwem jest krystalizacja adipocytów i ich apoptoza, czyli - mówiąc językiem biologów - zaprogramowana śmierć komórek. Dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, a następnie do pracy przystępują makrofagi, czyli wyspecjalizowane komórki układu immunologicznego, których zadaniem jest usunięcie pozostałości po adipocytach. Uwolniony z adipocytów tłuszcz trafia do krwi i limfy i jest metabolizowany przez organizm. Zabieg sprawdza się u osób z umiarkowanym, dyskretnym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, natomiast nie stanowi metody leczenia otyłości.
Aneta Kołaczek
Aneta Kołaczek
Chemik, technolog kosmetyków, uczestniczka kongresów, szkoleń i konferencji dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego, autorka publikacji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]