trądzik u dorosłych - jak leczyc-Codziennik-Kosmetyczny
Spóźniony trądzik – jak sobie z nim radzić?
8 stycznia 2018
laserotarapia_CodziennikKosmetyczny
Kariera laserów w kosmetologii
12 stycznia 2018

Świadome żywienie

To, co jemy, ma duży wpływ na stan naszej cery-CodziennikKosmetyczny
„Light” „gluten free” „0% tłuszczu” z tymi hasłami spotykamy się często, widząc je na prawie każdym opakowaniu produktu spożywczego. Ale czy do końca wiemy, co one znaczą? Czy wiemy, co zamiast tych słów kryje się w opakowaniu? Otóż jak się okazuje, nie do końca, gdyż wiele zależy od tego czym dany związek zostanie zastąpiony. Może się okazać, że wersja „light” ulubionego jogurtu będzie gorszym wyborem pod względem składowym. Mając na uwadze produkty, o których mowa, nie zapomnijmy o ich wpływie na stan naszej skóry. Jak wiemy nasza dieta ma bezdyskusyjny wpływ na jej wygląd.

„Bez cukru”

Zanim biały cukier trafi na nasz stół zostaje poddany wielu obróbką chemicznym, takim jak wodorotlenek wapnia czy dwutlenek węgla. Jak się zapewne domyślacie, zostaje pozbawiony też wielu cennych składników mineralnych. Jednak życie bez cukru byłoby niemożliwe. Obecnie cały dział w sklepie ze zdrową żywnością aż bije po oczach napisem „bez cukru”, ale czy rzeczywiście go tam nie ma? No niestety muszę Was rozczarować, gdyż często zdarza się, że zamiast cukru znajdziemy jego zamienniki, np. acesulfam K, aspartam, sacharyna. Badania nad słodzikami co prawda mówią jednoznacznie o braku dowodów na szkodliwe działanie, jednak trudno nie zauważyć doniesień na temat niepożądanych reakcji ze strony organizmu poddanego działaniu danej substancji słodzącej.

Aspartam - jego zaletą jest to, że jest słodszy i dużo mniej kaloryczny niż cukier. W 2013 roku European Food Safety Authority opublikował obszerną publikacje, która jasno mówi o dozwolonej dawce, która jest nieszkodliwa dla zdrowia. Eksperci potwierdzili, że dzienna dawka 40mg/kg stanowi bezpieczeństwo stosowania tego słodzika. Ponadto przedstawione dowody na to, że Aspartam mógłby uczestniczyć w powstawaniu nowotworów została definitywnie wykluczona, stwierdzając również, że nie jest szkodliwy dla mózgu, układu nerwowego ani nie wpływa na psychofizykę dzieci i dorosłych. Pomimo tego Aspartam jest często wymienianym dodatkiem jako winowajca reakcji uczuleniowej. Warto zwrócić uwagę na reakcje naszej skóry, kiedy sięgniemy po słodzik.

Ksylitol w niewielkich ilościach jest nieszkodliwy, ale po przekroczeniu dozwolonej dawki może spowodować problemy związane z układem pokarmowym, głównie biegunki.

Kiedy spożywamy cukier dochodzi do różnych reakcji w naszym organizmie, jedną z nich jest proces przekształcania cukru, w którym powstają enzymy rozkładające kolagen i elastynę, co sprzyja zwiotczeniu skóry oraz powstawaniem zmarszczek, może również przyczyniać się do powstania trądziku.

Mając to na uwadze, dosładzając herbatę, nie zapominajmy o innych produktach, które z powodzeniem mogą zastąpić biały cukier: nierafinowany cukier, miód, syrop z agawy, syrop klonowy.

„Gluten free”

Czy wybierając produkty z tą etykietą, jesteśmy świadomi tego, jest czym gluten? Czy musimy go zdecydowanie unikać? Jak wiemy jest to mieszanina białek znajdujących się w niektórych ziarnach zbóż. Występuje w wielu produktach żywnościowych, wyrobach mięsnych, słodyczach, deserach. Choroba, w której dochodzi do nietolerancji tego białka, to celiakia. Osoby dotknięte tą dolegliwością winny stosować się do diety bezglutenowej, jednak jak pokazują badania niezmiernie trudno jest ocenić, czy dana żywność rzeczywiście jest pozbawiona glutenu. Obecnie na rynku często jest zanieczyszczona tym białkiem, a produkty jej pozbawione są znacząco droższe. Osoby, u których stwierdzono nietolerancje glutenu lub celiakię, powinny szukać żywności z symbolem przekreślonego kłosa, który gwarantuje, że żywność jest uwolniona od glutenu. Dieta bezglutenowa jest odpowiednia również dla osób, które zmagają się z chorobami autoimmunologicznymi.

Pamiętajmy jednak, że nadmiar glutenu szkodzi tak samo, jak jego niedobór, może spowodować zachwianie równowagi w funkcjonowaniu naskórka.

Gluten i nasza skóra

W przypadku celiakii pierwsze objawy mogą być skierowane na zmiany ogniskowe w skórze, tworząc dwustronną wysypkę na kolanach i łokciach. Badania pokazują, że ten odsetek osób mieści się w granicach 25%, natomiast 75% osób ma dolegliwości związane z uszkodzeniem kosmków jelitowych. Journal of Clinical Laboratory Analysis potwierdza również, że osoby dotknięte łuszczycą mają zwiększoną wrażliwość na gluten, a dieta pozbawiona tego białka przyniosła znaczącą poprawę.

Zmiany skórne mogą być wyznacznikiem choroby, jednak aby tego się dowiedzieć, lekarz zleca wykonanie biopsji skóry oraz testu z krwi. Wyniki są w stanie jasno i precyzyjnie określić, czy chorujemy na celiakię.

Żywienie bezglutenowe jest obarczone wieloma trudami, dlatego jeśli nie wykryto u nas zmian, które kwalifikowałyby nas do spożywania tych produktów, nie szukajmy ich na pułkach. Pamiętajmy, że decydując się na dietę bezglutenową bez odpowiedniej diagnostyki, możemy pozbawić nasz organizm wielu cennych składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Wersja „light”

Wersja „light” nierzadko wiąże się z dodanie do jogurtu naturalnego mleka w proszku. Dlatego czytajmy etykietki, bo może okazać się, że kupując coś, co jest wersją odtłuszczoną, przyniesie nam więcej szkody. Jogurty naturalne powinny w składzie zawierać żywe kultury bakterii. Poza tym produkt może być znacząco ubogi w tłuszcz, który jak wiemy jest również niezbędny dla naszego organizmu, zasilając go w cenne składniki odżywcze.

Wędrując po sklepowych pułkach, kierujmy się swoim rozumem i zdobytą wiedzą na temat produktów. Kiedy sięgamy po te, które powinniśmy stosować w codziennej diecie, czytajmy uważnie skład i nie dajmy się oszukać. Nie ulegajmy chwilowej modzie na dietę czy spożywanie wyznaczonych produktów. Postępując tak, będziemy w stanie cieszyć się zdrowiem, energią i siłą potrzebną każdego dnia.
Anna Musiałek
Anna Musiałek
Studentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Jej pasją jest kosmetologia i medycyna estetyczna Z ciekawością przygląda się współczesnej kosmetologii i nowoczesnym kosmetykom, upatrując w nich ogromny postęp i przyszłość dla wielu problematycznych zmian zachodzących w skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]