koreańska pielęgnacja twarzy to hit na rynku kosmetycznym-Codziennik-Kosmetyczny
Koreańska filozofia dbania o cerę
7 lutego 2018
Kosmetyczny pomysł na Walentynki
13 lutego 2018
Kosmetyki naturalne i ekologiczne z kwartału na kwartał rosną w siłę jeśli chodzi o popularność wśród konsumentów. Popularnością cieszą się również zabiegi kosmetyczne wykorzystujące składniki pozyskiwane z naturalnych źródeł. Warto zatem przypomnieć właściwości „polskiego czarnego złota”.

Czym jest borowina?

Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę hasło „borowina” uzyskamy następującą definicję: borowina jest najgłębiej położoną warstwą torfu, osadem humusowym powstałym na przestrzeni wieków z obumarłych szczątków roślin i zwierząt w procesie beztlenowego rozkładu, przebiegającego pod powierzchnią wody. W Polsce złoża borowiny występują w rejonie Mazur, Pojezierza Pomorskiego, niziny Podlaskiej, Polesia, w dolinie Dunajca.

Skład surowej borowiny wydobytej z torfowiska, to w około 89% wilgoć, ok. 10 % stanowią substancje organiczne, reszta to substancje nieorganiczne. Pod względem terapeutycznym, najbardziej istotne są substancje organiczne o dużym stopniu rozkładu czyli związki humusowe i bituminy. Stopień rozkładu borowiny mierzony jest za pomocą stopni von Posta (od nazwiska niemieckiego badacza torfu). Do celów balneologicznych, w uzdrowiskach stosuje się borowiny o stopniu rozkładu od H6 do H10 w skali von Posta. Borowina o stopniu rozkładu H10 to taka, która podczas wyciskania w dłoni w całości z niej wypada, w dłoni nic nie pozostaje. Dla porównania, borowina H1 pozostaje nierozłożona i przy wyciskaniu we wnętrzu dłoni pozostaje garść substancji, natomiast wyciśnięta z niej woda jest pozbawiona koloru.

Zastosowanie w kosmetologii

W uzdrowiskach ale też w gabinetach odnowy biologicznej wykorzystuje się borowiny w zabiegach takich jak kąpiele, zawijania, okłady, a nawet kurację pitną. Borowina w naturalnej postaci, wydobyta z torfowiska jest gruboziarnista i by mogła być zastosowana do zabiegów, poddawana jest procesowi rozdrabnia do średnicy ziaren około 2 mm, a następnie mieszana z wodą.

Borowina wykorzystywana jest w zabiegach detoksykujących, wyszczuplających, modulujących sylwetkę, poprawiających elastyczność skóry. Stosowana jest w zabiegach body wrapping „zawijania ciała”. Zabieg polega na nałożeniu na poddaną wcześniej peelingowi skórę (na obszarach ciała dotkniętych cellulitem) substancji aktywnej – w naszym przypadku borowiny, a następnie owinięciu ciała folią lub bandażem. Zabieg ma na celu pobudzenie krążenia krwi i limfy, rozgrzanie skóry, intensyfikację procesu pocenia. Po około 45 minutach z ciała pacjenta zdejmuje się folię i wykonuje drenaż lub masaż limfatyczny.

Kąpiele borowinowe wykonywane są z podobnych wskazań – detoksykacja organizmu, usprawnienie wchłaniania przez skórę zawartych w borowinie związków kondycjonujących. Kąpiel trwa około 25 minut, w trakcie zabiegu dochodzi do powolnego przegrzania ciała, które usprawnia krążenie krwi, przyspiesza wydalanie toksyn wraz z potem, relaksuje, rozluźnia napięte mięśnie.

Borowina bywa wykorzystywana również w zabiegach jonoforezy w celu dostarczenia skórze soli mineralnych. Niweluje zmarszczki, ujędrnia skórę, rozjaśnia przebarwienia, co ciekawe wpływa pozytywnie również na włosy i skórę głowy.

Zabiegi kosmetyczne z udziałem borowiny czerpią swoją skuteczność z długoletnich praktyk leczniczych, borowina jest bowiem wykorzystywana w 31 spośród 44 polskich uzdrowisk statutowych.
Aneta Kołaczek
Aneta Kołaczek
Chemik, technolog kosmetyków, uczestniczka kongresów, szkoleń i konferencji dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego, autorka publikacji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]