meżczyźni coraz częściej korzystają z zabiegów kosmetycznych
Mężczyzna u lekarza medycyny estetycznej – to nie wstyd!
11 kwietnia 2018
jak pielegnować włosy-odżywki do włosów-CodziennikKosmetyczny
Odżywki do włosów
18 kwietnia 2018

Sen to zdrowie…dla skóry!

Sen ma bardzo duże znaczenie dla stanu naszej skóry-CodziennikKosmetyczny
Zbyt mała ilość snu jest plagą współczesnego świata. Jednak nie zawsze wiemy, jak niewyspanie wpływa na nasze zdrowie. Może powodować problemy nie tylko z koncentracją czy naszym samopoczuciem, ale jak udowodniono w badaniach znacznie obniżyć funkcje naszej skóry. Jest on niezbędny dla naszego organizmu, bez niego niemożliwe byłoby życie.
Jak wynika z najnowszych badań, dorośli potrzebują 7-9 godzin pełnego wypoczynku, aby utrzymać ciało w zdrowiu i harmonii. Obecne tempo życia: hałas, pośpiech przyczyniają się do bezsenności. W 2013 roku udało się dokonać pierwszego badania klinicznego, które dało zdumiewające wyniki, mówiące o bezpośrednim związku jakości snu z występowaniem problemów skórnych.

Co może się stać, kiedy zabraknie odpoczynku?

Sen stanowi podstawową funkcję dla naszego organizmu. Jego brak źle wpływa nie tylko na nasze zdrowie, powodując otyłość, cukrzycę czy depresję, ale również działa niekorzystnie na stan naszej skóry, uszkadzając ją i przyspieszając procesy starzenia się.

Doznając pełnego odpoczynku, nasze ciało regeneruje siły, budzimy się pełni energii i dobrego samopoczucia. Co ciekawe Z. Freud oraz C.G. Jung odkryli, że sen jest dla nas wiadomością „wydobytą” z podświadomości. Odpowiednia ich interpretacja może dać wiele odpowiedzi na pytania dotyczące naszego życia. Jednak aby nasza głowa, ciało i umysł zapadły w sen, niezbędnych jest wiele procesów, które nawzajem zachodzą, powodując uspokojenie, wyciszenie.

Sen dla skóry

Sen to czas, w którym nasze ciało regeneruje się oraz eliminuje toksyny ze skóry. Kiedy jego ilość znacznie się zmniejsza, co ma miejsce we współczesnym świecie, zostaje zahamowanych wiele procesów związanych m.in.: z utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawilżenia naskórka.

Przeprowadzone analizy przez personel Skin Study Center w Case Western Reserve University sugerują, że nasilony brak snu ma znaczny wpływ na procesy starzenia się skóry oraz znacznie osłabia barierę ochronną naskórka.

Badaniom poddano osoby z odpowiednią ilością snu oraz z tzw. „niską jakością snu”. Obserwacje dotyczyły reakcji obronnych skóry poddanej działaniom promieniowania UV, poziomu transepidermalnej utraty wody (TEWL) oraz funkcji naprawy naskórka. Osoby w pierwszej grupie uzyskały lepszy wynik ustępowania rumienia pod wpływem promieniowania UV. Co ciekawe, osoby wyspane lepiej reagują na promieniowanie słoneczne, szybciej ustępuję u nich stan zapalny i następuje szybsza regeneracja skóry po uszkodzeniu. W procesie badania porównywano również poziom TEWL, który o 30% był lepszy u uczestników z „lepszą jakością snu”.

Niewyspanie widać w oczach

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób, osoby o mniejszej ilości snu są bardziej narażone na inne choroby przewlekłe, takie jak: nadciśnienie tętnicze czy choroby nowotworowe. Jego brak wpływa również na naszą psychikę, gdzie kobiety pozbawione wypoczynku widzą swoją samoocenę w znacznie gorszym świetle niż kobiety o dobrej jakości snu. Jednak na brak prawidłowego przebiegu tego procesu najbardziej cierpią komórki mózgu, gdyż wtedy właśnie dochodzi do odnowy i regeneracji komórek kory mózgowej i ośrodków podkorowych. Głęboki wypoczynek powoduje wydzielanie melatoniny, który jest przeciwutleniaczem chroniącym przed rakiem.

Zasady snu

Jest kilka zasad, które szczególnie wpisały się w dekalog dobrego snu. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na sen, jednak nie bez znaczenia pozostaje, gdzie i na czym śpimy i jak się do snu przygotowujemy.

• Dieta – pokarmy spożywane przed pójściem do łóżka nie pozostają bez znaczenia. Udowodniono, że produkty zawierające tryptofan (mleko) sprzyjają zasypianiu. Nadmierne spożywanie pokarmów czy głodzenie są wrogami, których powinniśmy się wystrzegać, gdyż znacznie utrudniają dobry odpoczynek.
• Ilość snu dla każdego podyktowana jest inaczej. Zbyt mała jego ilość, ale i zbyt duża potrafią przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób.
Prof. Daniela F. Kripke, badając zależność pomiędzy ilością snu a długością życia, wywnioskowali, że osoby śpiące mniej niż 4 godziny i ponad 10 godzin częściej zapadają na choroby nowotworowe, zawały serca i udary mózgu.
• Panel ekspertów National Sleep Foundation opublikował najnowsze doniesienia dotyczące ilości snu – dla osoby dorosłej jest to 7-9 godzin.
• Eksperci radzą, aby przed snem wyłączyć elektronikę.
• Dobrze wywietrzony pokój, odpowiedni wyprofilowana poduszka są lekiem na bezsenne noce.
• Przed snem możemy zastosować ćwiczenia oddechowe, które można nawet zastosować w łóżku.
• Krótkie drzemki potrafią zregenerować siły.


Zostało podjętych wiele badań dotyczących snu i jego działania na cały organizm człowieka. Poczynając od regeneracji, wpływu na komórki ciała, poprzez te bardziej widoczne na zewnątrz, czyli naszej skóry, która jest zwierciadłem stanu psychicznego. Pokazuje ona jak na dłoni, kiedy brakuje nam odpoczynku pod postacią zmarszczek, podkrążonych oczu, przekrwionych gałek ocznych, stając się szarą, podpuchniętą i ziemistą strukturą. Warto zatem zadbać o odpowiedni, głęboki sen, gdyż nie tylko uzdrawia nasze ciało, ale jest pokarmem dla duszy, będąc tak potrzebny jak woda, powietrze, bez którego życie byłoby niemożliwe.
Anna Musiałek
Anna Musiałek
Studentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Jej pasją jest kosmetologia i medycyna estetyczna Z ciekawością przygląda się współczesnej kosmetologii i nowoczesnym kosmetykom, upatrując w nich ogromny postęp i przyszłość dla wielu problematycznych zmian zachodzących w skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]