Sen ma bardzo duże znaczenie dla stanu naszej skóry-CodziennikKosmetyczny
Sen to zdrowie…dla skóry!
16 kwietnia 2018
branża beauty-CodziennikKosmetyczny
Branża beauty nieustannie się rozwija
20 kwietnia 2018

Odżywki do włosów

jak pielegnować włosy-odżywki do włosów-CodziennikKosmetyczny
Mogą mieć postać bogatego kremu, serum, maski, olejku. Mogą być spłukiwane bądź pozostające na włosach, przy czym te spłukiwane stanowią około 70% sprzedaży tej kategorii kosmetyków. Dobiera się je do rodzaju i potrzeb włosów, stosuje po każdym myciu bądź 2-3 razy w tygodniu. Odżywki do włosów to niekwestionowany sprzymierzeniec w trosce o urodę włosów.

Osłonka włosa

Odpowiednikiem ochronnej warstwy jaką dla skóry stanowi stratum corneum, w przypadku włosów jest osłonka zbudowana z dachówkowato zachodzących na siebie komórek. Uszkodzenia mechaniczne związane np. z intensywną stylizacją, działaniem lokówki bądź prostownicy, czy stosowaniem farb do włosów, to czynniki, które zaburzają mechanizm ochronnego działania osłonki. Porowata osłonka sprzyja wnikaniu wilgoci do wnętrza włosa, czego następstwem jest przerywanie wiązań wodorowych we włóknie włosa, zwiększenie objętości włosów i efekt którego żadna z nas nie lubi, czyli „puszenie się” fryzury. Gładkość i blask zniszczonym włosom możemy przywrócić, stosując odżywki do włosów. O wybranych składnikach, które odpowiadają za sekret ich działania przeczytacie poniżej.

Keratyna

Keratyna jest głównym składnikiem budulcowym łodygi włosa, warunkującym jego właściwości fizyko-chemiczne (m.in. elastyczność, giętkość, odporność na czynniki mechaniczne), a także kondycję i wygląd. Keratyna wchodzi w skład zarówno kory jak i zewnętrznej osłonki włosa. W szamponach, maskach i odżywkach do włosów wykorzystywane są hydrolizaty keratyny. Hydrolizaty keratyny wnikają w głąb struktury włosa i trwale wiążą się z jego łańcuchami keratynowymi, uzupełniając ubytki i niedobory naturalnych substancji budulcowych. Hydrolizaty keratyny nawilżają włókno włosa, a także wytwarzają na powierzchni włosa ochronne koloidy, które przeciwdziałają szkodliwym wpływom środowiska zewnętrznego oraz środków stylizujących, czy farb rozjaśniających. Zwolennikom trendu vege polecić można substancje o działaniu alternatywnym do keratyny odzwierzęcej – aminokwasy pozyskiwane z pszenicy i soi, w procesie fermentacji z surowców pochodzenia roślinnego.

Surfaktanty kationowe

Umycie włosów szamponem pozostawia na nich ładunki ujemne (problem elektryzowania się włosów), a także pozbawia włosy naturalnej warstwy tłuszczowej, którą są pokryte. Zastosowanie odżywki zawierającej w składzie kationowe związki powierzchniowo czynne przywraca włosom spłukane jony wodorowe. Warto wiedzieć że jony wodorowe i wiązania wodorowe (obecne w strukturze keratyny obok wiązań disiarczkowych czy jonowych) nadają włosom elastyczność. Surfaktanty kationowe są ponadto źródłem ładunków dodatnich, które łącząc się z ujemnymi przeciwdziałają puszeniu się włosów, nadają im miękkość i elastyczność. Tyle chemii, w praktyce – szukajmy w składach odżywek do włosów surowców takich jak: Behentrimonium Chloride, Cetrimonium Chloride, Steartrimonium Chloride, czy Behentrimonium Methosulfate.
Aneta Kołaczek
Aneta Kołaczek
Chemik, technolog kosmetyków, uczestniczka kongresów, szkoleń i konferencji dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego, autorka publikacji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]