branża beauty-CodziennikKosmetyczny
Branża beauty nieustannie się rozwija
20 kwietnia 2018
maski do twarzy są bardzo ważnym elementem pielęgnacji twarzy-CodziennikKosmetyczny.pl
Maski do twarzy – kosmetyczny must have
26 kwietnia 2018
Każda z nas ma znajomą, której łazienkowa toaletka ugina się pod ciężarem kosmetyków, a mimo to wciąż pojawiają się nowe. Takie osoby lubią długie rytuały pielęgnacyjne i nakładają dużą ilość produktów, gdyż każdy z nich oferuje inny rezultat. Niestety nie wszystkie składniki aktywne kremów działają synergistycznie i wzmacniają efekt. Wręcz przeciwnie, wiele z nich zastosowanych razem traci swoje właściwości lub zmienia działanie na szkodliwe. Na które składniki powinnyśmy zwracać szczególną uwagę?

1. Retinol + środki peelingujące

Retinol, czyli składowa witaminy A, przyspiesza procesy odnowy komórek, gdyż wpływa na usuwanie nieprawidłowych i uszkodzonych komórek z powierzchni skóry oraz stymuluje produkcję nowych. Z tego powodu jest chętnie dodawany do kremów regenerujących i odmładzających. Kremy z retinolem ze względu na silne działanie nie powinny być stosowane częściej niż dwa razy w tygodniu. Działanie retinolu może być porównywane do działania peelingów, w związku z czym nie powinien być łączony z innymi środkami peelingującymi, gdyż w rezultacie możemy doświadczyć suchości skóry i zaburzyć warstwę ochronną skóry. W żadnym wypadku nie można go łączyć również z kwasami.

Retinoidów nie łączymy też ze światłem UV – nie jest to groźne dla skóry, lecz bezsensowne. Retinoidy nie są stabilne i pod wpływem promieniowania UV ulegają rozkładowi. Dlatego chcąc zauważyć ich działanie poleca się ich stosowanie tylko w nocy.

2. Peelingi + produkty o działaniu rozjaśniającym

Złuszczanie polega na usuwaniu martwych komórek skóry, co powoduje, że skóra staje się bardziej miękka i gładka. W połączeniu z produktami rozjaśniającymi skórę bez dodatku SPF, może skończyć się katastrofą. Produkty rozjaśniające nałożone na nowe komórki skóry mogą w rezultacie skutkować przeciwnym efektem i zaciemnieniami, gdyż często są światłoczułe.

Plamy skórne mogą być zredukowane przez kremy z dodatkiem SPF, gdyż są niczym innym jak reakcją obronną na zbyt silne promieniowanie. Jeśli chcemy się pozbyć plam, warto zacząć u źródła i po prostu ograniczyć ich powstawanie przez zastosowanie kremu z mocnym filtrem.

3. Nadtlenek benzoilu + retinol/witamina C

Lek ten jest stosowany w preparatach anty-trądzikowych. Ma właściwości silnie utleniające, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dzięki działaniu utleniającemu świetnie radzi sobie ze zwalczaniem bakterii, natomiast źle działa na wrażliwe na utlenienie inne substancje, takie jak m.in. retinol czy witamina C. Zastosowanie tych substancji razem może skutkować podrażnieniami skóry.

4. Kremy nawilżające + samoopalacze

Nie wszystkie z kremów nawilżających będą negatywnie reagowały z samoopalaczami. Należy jednak zwracać uwagę na skład kosmetyków nawilżających. Te z dodatkiem parafiny lub gliceryny będą pokrywały naszą skórę cienką warstwą, która skutecznie zablokuje wchłanianie dihydroksyacetonu (DHA) z kremów opalających lub spowoduje nieregularne wchłanianie tej substancji co da efekt nieregularnych plam na skórze.

5. Produkty światłouczulające + UV

Niektóre składniki kosmetyków są wrażliwe na działanie UV. Może się to objawiać zarówno utratą stabilności danego związku podczas ekspozycji na promieniowanie i skutkować brakiem pożądanego działania lub uczulaniem skóry na działanie promieniowania UV. W drugim przypadku, gdy nieostrożnie zastosujemy kosmetyk, a następnie wystawimy się na długotrwałe działanie słońca możemy zyskać nieestetyczne przebarwienia, które zostaną z nami na lata. W okresie wzmożonego wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych powinnyśmy wystrzegać się produktów z retinolem, witaminą A czy ryboflawiną (witaminą B2). Również niektóre zioła wykazują działanie światłouczulające, są to: dziurawiec, skrzyp polny, rumianek czy nagietek. Z używaniem tych preparatów powinniśmy bardzo uważać podczas lata.
Anna Sokołow
Anna Sokołow
Studentka bioinżynierii zwierząt. Zainteresowana kosmetologią, biotechnologią i medycyną. Ciekawi ją działanie poszczególnych składników kosmetyków na poziomie molekularnym oraz nowe zabiegi i metody pielęgnacji. Z uwagą śledzi codzienne przełomy w dziedzinie medycyny. Uważa, że nie ma zbędnej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]