Pielęgnacja twarzy- składniki których nie można łączyć-CodziennikKosmetyczny
5 składników kosmetyków, których nie należy ze sobą łączyć
23 kwietnia 2018
Jednym z trendów na rynku kosmetycznym jest paradoks wody-CodziennikKosmetyczny.pl
Paradoks wody na rynku kosmetycznym
30 kwietnia 2018
Na hasło „maski do twarzy” przychodzą nam na myśl gęste, bogate kremy nakładane najczęściej wieczorem jako „ratunek” dla przesuszonej, wiotkiej, poszarzałej skóry. Maski to recepta na problemy skóry i środek intensyfikujący codzienną pielęgnację. W ostatnim czasie m.in. za sprawą trendu K-beauty przeszły metamorfozę formy – od gęstych odżywczych emulsji, bądź proszkowej zawiesiny przyrządzanej w domowym zaciszu, po płaty i hydrożele wizualnie przypominające dziecięce maski na bal kostiumowy.

Sheet masks - maski w płacie

Pamiętacie zieloną glinkę, którą mieszało się z wodą i nakładało na twarz pędzlem manewrując nim tak by masa nie spływała z twarzy, a po chwili zwilżało wodą by nie zasychała? To już przeszłość. Maski w formie płatów, wygodne w aplikacji, dopasowane do kształtu twarzy raz na zawsze rozwiązały problem „spływających papek”.

Maski w płacie składają się z dwóch elementów: podłoża i emulsji/płynu którą płaty są nasączone. Rodzaj i właściwości podłoża determinują m.in. stopień przylegania maski do skóry, czy zdolność uwalniania substancji aktywnych. Działanie masek w płacie wiąże się z pojęciem okluzji, czyli utworzeniem na powierzchni skóry powłoki zwiększającej nawodnienie naskórka, zapobiegającej odparowywaniu wody i wspomagającej transport substancji aktywnych do głębszych warstw skóry.

Maski biocelulozowe które podbiły serca nie tylko kosmetologów, wykonane są z naturalnego biomateriału (biocelulozy) otrzymywanego w procesie biotechnologicznym, przebiegającym z udziałem szczepu bakterii Gluconacetobacter xylinus. Ich cechą wyróżniającą jest trójwymiarowa, usieciowana struktura. Na fali mody na bambusowe drobiny peelingujące, popularnością cieszą się również maski z włókna bambusowego. Włókno bambusowe jest sztucznym włóknem celulozowym wyprodukowanym z pędów bambusa.
Doskonale wszystkim znana mikrofibra składa się z połączenia włókien poliestru i poliamidu. Zalety mikrofibry to wysoka chłonność, czy dobre przyleganie do twarzy, natomiast wadą jest szybkie odparowywanie płynu którym została nasączona.

Maski hydrożelowe

Maski hydrożelowe tworzone są zarówno z naturalnych polimerów roślinnych, zaliczanych do grupy polisacharydów, jak i materiałów sztucznych np. kopolimerów kwasu akrylowego. Ich charakterystyczne cechy to szybkie uwalnianie zawartych w nich substancji aktywnych, czy efekt delikatnego chłodzenia skóry. Warto wiedzieć że hydrożele powszechnie wykorzystuje się w farmacji ze względu na fakt iż są wygodniejsze w użyciu niż tradycyjne maści, nie pozostawiają po sobie tłustej warstwy, stosuje się je np. jako opatrunki.

Bubble masks

Fascynacja azjatyckimi kosmetykami która zawładnęła rynkiem kosmetycznym i jeszcze długo będzie na nim królować, zaowocowała popularnością tzw. buble masks, których charakterystyczną cechą jest stopniowe pojawianie się obfitej piany po nałożeniu na twarz. Sekretem tych produktów są zawarte w składzie perfluorowane związki organiczne, które to wykazują zdolność rozpuszczania dużej ilości tlenu. Gdy rozprowadzamy produkt na skórze następuje uwolnienie zgromadzonego tlenu, który następnie reaguje z zawartymi w składzie środkami powierzchniowo czynnymi tworząc oczyszczającą pianę.

Maski peel-off

Maski peel-off nie są wprawdzie gorącą nowością ostatnich miesięcy bo dostępne były w drogeriach zanim zapanowała moda na azjatycką pielęgnację, ale ze względu na ich ciekawą formę, warto poświęcić im nieco uwagi. Maski nakładane są na skórę w formie półpłynnej zawiesiny i po upływie odpowiedniego czasu ściągane w postaci ciągłego, odklejającego się jednolicie filmu. Głównym składnikiem większości masek typu peel-off jest Polyvinyl Alcohol, poza nim w składzie masek peel-off znajdziemy m.in. algi, węgiel, glinki, czyli składniki dogłębnie oczyszczające skórę, odblokowujące pory i redukujące stopień błyszczenia się skóry.
Aneta Kołaczek
Aneta Kołaczek
Chemik, technolog kosmetyków, uczestniczka kongresów, szkoleń i konferencji dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego, autorka publikacji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]