Jednym z trendów na rynku kosmetycznym jest paradoks wody-CodziennikKosmetyczny.pl
Paradoks wody na rynku kosmetycznym
30 kwietnia 2018
Przegląd właściwości ekstraktów w kosmetykach naturalnych-CodziennikKosmetyczny.pl
Co kryje Twój kosmetyk naturalny? Przegląd właściwości ekstraktów roślinnych
7 maja 2018

Mikrobiota, czyli mikroorganizmy w służbie skóry

Mikroflora pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie-CodziennikKosmetyczny.pl
Naukowcy coraz szerzej zaczynają przyglądać się mikroorganizmom bytującym u człowieka jako swoisty ekosystem, wpływający na organizm zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz.

Mikrobiom skóry

Ramię w ramię z naukowcami, firmy zajmujące się produkcją kosmetyków, podchwyciły temat i zaczęły tworzyć kosmetyki marketingowo oparte na wspieraniu mikrobioty skóry człowieka.

Skóra człowieka stanowi największy organ ciała ludzkiego i jej główna funkcja opiera się na ochronie, ale nie tylko. Drobnoustroje budujące mikrobiom skóry, czyli głównie bakterie, drożdże, grzyby oraz wytwarzane przez nie substancję, stanowią pierwszą linię ochrony podczas obrony mikrobiologicznej skóry. To właśnie mikrobiota, będąca w równowadze, pozwala ustrzec naskórek przed rozrostem patogenicznych drobnoustrojów, które mogą wnikać do wnętrza ciała. Dodatkowo naukowcy zaczynają coraz śmielej mówić o powiązaniach niektórych problemów i chorób skórnych z zaburzeniem naturalnej flory bakteryjnej. Przyczyny zaburzeń mikrobiomu.

Jako główną przyczynę braku równowagi w mikrobiocie uznaje się zanieczyszczenia środowiska i brak odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV. Częste antybiotykoterapie, ale także stres, przyczyniają się do zaburzeń flory. Naukowcy zauważyli, że źle dobrane kosmetyki, w tym stosowanie zbyt agresywnych preparatów do mycia skóry, wpływa negatywnie na nasz naturalny mikrobiom.

Prebiotyki w służbie skóry

Firmy kosmetyczne coraz częściej zaczynają sięgać po prebiotyki, jako substancje aktywne, wpływające na poprawę stanu skóry. Ich działanie opiera się na stanowieniu naturalnej pożywki dla bytujących już na skórze mikroorganizmów, co jednoczenie przyczynia się do poprawy ich namnażania, a przez to funkcjonowania. W prebiotyku, w przeciwieństwie do probiotyku, nie znajdziemy żadnych żywych organizmów, a jedynie podkład do namnażania już istniejących na skórze mikroorganizmów.

Kilka firm kosmetycznych wprowadziło już w swoich liniach zabiegowych kosmetyki dedykowane mikrbiocie skóry. Jest to duży krok w przyszłość i może okazać się, że za jakiś czas uda się na tyle złagodzić niektóre choroby skórne, że przestaną być już na tyle uciążliwe, jak do tej pory. Naukowcy patrzą na świat mikroorganizmów w coraz bardziej przychylny sposób.
Marta Majszyk
Marta Majszyk
Absolwentka kosmetologii i biologii analitycznej. Technolog produkcji kosmetyków. Kosmetolog z pasji, zamiłowania i wyboru. Przyszła dr kosmetologii. Ciągle poszerza wiedzę, uczestniczy w kursach, szkoleniach i seminariach. Kocha to, co robi. Prywatnie pasjonatka jeździectwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]