37. Kongres i Targi LNE – branża beauty w wersji PRO [relacja]
9 maja 2018
Czerniak - objawy i leczenie-CodzienniKosmetyczny.pl
Co to jest czerniak – podstawowe informacje [Tydzień Świadomości Czerniaka]
18 maja 2018

Biotatuaż, czyli co tatuaże mają wspólnego z makijażem permanentnym

Biotatuaż a makijaż permanentny
Makijaż permanentny czy też mikropigmentacja permanentna to długotrwałe wprowadzenie barwnika pod skórę. Stosowany u kobiet i mężczyzn na różnych typach skóry w celu podkreślenia walorów urody. Szczególnie polecany jest dla osób o bladych, jasnych i nieregularnych ustach, wąskich i bez konturu, ale także przy modelowaniu lub braku brwi. To alternatywa dla klasycznego makijażu dla wszystkich, którzy chcąc wyglądać wyraźniej, ale także zakamuflować np. blizny.
Makijaż permanentny jak tatuaż nie zniknie nam z dnia na dzień, ale jego trwałość w przeciwieństwie do klasycznego tatuażu waha się od roku do kilku lat i ściśle związane jest m.in. z miejscem, w którym został zrobiony. Tatuaż z definicji ma pozostać na skórze do końca życia. Jednakże obserwowany wzrost usuwania tatuaży sprawił, iż konsumenci zaczęli szukać innej alternatywy.

Biotatuaż jako pochodna makijażu permanentnego

Biotatuaż czy też tatuaż biologiczny, tatuaż tymczasowy to pochodna makijażu permanentnego. Potocznie nazywany tatuażem na próbę. Biotatuaż wykonuje się takimi samymi barwnikami i sprzętem, co makijaż permanentny. Charakteryzuje go krótki okres trwałości od 1 do 5 lat. W przeciwieństwie do klasycznego tatuażu różni się stosowanymi barwnikami oraz głębokością, na jaką się je wprowadza pod skórę. W tym przypadku barwniki wprowadza się na głębokość od 0,3 – 0,8 mm. Cechą wspólną obu tatuaży jest to, iż może być wykonany w tych samych miejscach co zwyczajny tatuaż i podobnie jak on może być kolorowy lub czarno-biały. Zdaniem specjalistów, mimo iż nie jest przeciwwskazaniem ozdabianie dużych powierzchni ciała, to taka forma tatuażu jest odpowiednia dla niedużych, niezamalowanych wzorów.

Okres trwałości biotatuażu zależy od stanu naszego naskórka. U osób starszych, u których naskórek się wolniej regeneruje biotatuaż będzie widoczny dłużej niż u osób młodych. Barwniki używane do wykonania biotatuażu są naturalne i nie powinny wywoływać reakcji alergicznych. Stąd też pochodzi nazwa biotatuaż. Jednak zaleca się wykonanie próby na ok. 30 dni przed zabiegiem. W przypadku braku objawów niepożądanych można uznać, iż biotatuaż w danym przypadku jest bezpieczny. Biotatuaż nie musi być tylko ozdobą. Przy dobrym artyście może on również ukryć wstydliwe znamiona, które wkomponowane we wzór, zaczną dodawać uroku.

Cena biotatuażu

Kwota, jaką przyjdzie zapłacić nam za wykonanie biotatuażu, zależy od stopnia skomplikowania wzoru i jakości zastosowanych barwników. Ceny zaczynają się już od 120 złotych. Biotatuaż kolorowy droższy jest od czarnego.

Przeciwskazania do wykonania biotatuażu

Biotatuażu nie powinny mieć osoby chore na cukrzycę, z występującymi zaburzeniami krzepliwości krwi, chorujące na choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, ale także cierpiące na choroby skóry, takie jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Niewskazany jest także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Kontrowersje

Wykonując biotatuaż z myślą o pozbyciu się go za kilka lat, możemy się niemile rozczarować. Podobnie jak w przypadku makijażu permanentnego, czyli po prostu trwałego, pozostanie on na skórze, ale będzie wyblakły. Stąd, chcąc się go całkowicie pozbyć, konieczne będą dodatkowe zabiegi, w tym np. laserowe usuwanie tatuażu. Kolejnym problemem jest to, iż bardzo często biotatuaż wykonują osoby przeszkolone z wykonywania makijażu permanentnego, a nie profesjonalne studia tatuażu. Więc jeśli chcemy mieć tatuaż na bazie naturalnych barwników, to warto wybrać renomowany gabinet i zrobić tatuaż profesjonalny, gdyż farby, z jakich korzystają tatuatorzy, są hipoalergiczne, a w ich składzie znajdują się wyłącznie naturalne składniki oraz barwniki. I niezależnie, czy to biotatuaż, tatuaż czy makijaż permanentny musimy się liczyć z tym, że wykonanie tego zabiegu po prostu jest bolesne.

Autor: Agnieszka Kulawik-Pióro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]