zabiegi kosmetyczne u stomatologa są coraz bardziej popularne-CodziennikKosmetyczny.pl
W gabinetach stomatologicznych można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej
30 maja 2018
Bioavlee - jak bezpiecznie przechowywać kosmetyki
Jak nie zepsuć ulubionego kosmetyku?
11 czerwca 2018

Mikroplastiki a środowisko

MIkroplastik

Unia Europejska coraz mocniej skupia się na ochronie środowiska naturalnego i cennych zasobów naturalnych w swoich krajach członkowskich.

Komisja Europejska podjęła działania, oparte na szczególnej ochronie środowiska pod względem ograniczenia plastiku i jego pochodnych. Głównym założeniem tzw. "Strategii plastikowej" jest ograniczenie stosowania plastików w opakowaniach. Komisja chce, żeby do 2030 roku ponad 60% opakowań (w tym używanych, także do pakowania kosmetyków) pochodziło z recyklingu, a także mogło się mu ponownie poddać.

Podobnie rzecz ma się z mikroplastikami używanymi w różnego rodzaju peelingach, jako drobinki ścierne. Ze względu, że bardzo duża ilość mikroplastików trafia do ścieków, a w wielu przypadkach, także do akwenów wodnych Komisja Europejska chce temu maksymalnie zapobiec.

Takie zmiany w prawie spowodują, że producenci kosmetyków, będą poszukiwali nowych alternatyw do pakowania swoich produktów. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z opakowań szklanych, jednak są one droższe, w porównaniu z opakowanie plastikowym i bardziej problematyczne w użytkowaniu. Cena opakowań przełoży się na cenę finalną produktu gotowego na półkach sklepowych, co dość mocno odczują konsumenci.

Jednak, biorąc pod uwagę dbałość o środowisko naturalne oraz możliwość ponownego wykorzystania opakowania, świadomość konsumencka na ten temat również wzrasta. To z kolei przekłada się na przemyślane, zaplanowane zakupy, nawet gdy dany produkt miałby być o kilka procent droższy niż pierwotny. Ze sklepów, na pewno zaczną znikać foliowane opakowania kosmetyków. Pudełka zewnętrzne najprawdopodobniej będą wykonywane z różnego rodzaju papierów i tektury, pochodzących z recyklingu.

Niejako świadomość klientów wymusza na producentach stosowanie opakowań przyjaznych środowisku, ze względu na większą chęć do zakupu takiego produktu. W mojej ocenie jest to bardzo dobre posunięcie, które przyczyni się do poprawy jakości środowiska, a także wpłynie na zmniejszenie ilości śmieci, wytwarzanych w gospodarstwach domowych.
Marta Majszyk
Marta Majszyk
Absolwentka kosmetologii i biologii analitycznej. Technolog produkcji kosmetyków. Kosmetolog z pasji, zamiłowania i wyboru. Przyszła dr kosmetologii. Ciągle poszerza wiedzę, uczestniczy w kursach, szkoleniach i seminariach. Kocha to, co robi. Prywatnie pasjonatka jeździectwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]