Kosmetyki dla mężczyzn
Kosmetyki do brody i wąsów, czyli pielęgnacja zarostu u mężczyzn
19 czerwca 2018
makijaz brwi-CodziennikKosmetyczny
Brwi idealne – czyli modny makijaż permanentny brwi
28 czerwca 2018

Równowaga PEH – sposób na długie i zdrowe włosy

PEH - proteiny-emolienty-humektanty-CodziennikKosmetyczny
Od ilości przeróżnych produktów do pielęgnacji włosów, aż włos na głowie się jeży. Co drugi szampon obiecuje rewelacyjne rezultaty, po czym przekonujemy się na własnej skórze, że to kolejna pułapka marketingowa. Aby nie wydawać za dużo pieniędzy, warto zgłębić temat równowagi PEH i dowiedzieć się, czego naprawdę potrzebują nasze włosy.

PEH czy pech?

Nazwa „równowaga PEH” pochodzi od trzech grup substancji, które zostały uznane za koniecznie dla utrzymania zdrowych i pięknie wyglądających włosów i są to:
• Proteiny
• Emolienty
• Humektanty


Każdy z wyżej wymienionych składników ma swoje zadanie do spełnienia, jeśli chodzi o pielęgnację włosów. Proteiny, czyli białka i budujące je aminokwasy, mają za zadanie odbudować włos. W składach szamponów najczęściej znajdziemy keratynę, elastynę, czasem jedwab lub poszczególne aminokwasy jak arginina, glicyna lub L-cysteina. Białka jako budulec są naszym włosom niezbędne, jednak należy uważać z ich ilością i częstotliwością stosowania. Włosy pozbawione białek będą kruche i łamliwe, natomiast te z za dużą ich ilością staną się sztywne i bardzo suche (na pewno zauważą to posiadaczki włosów kręconych, gdyż trudniej będzie im wydobyć skręt).

Emolienty, podobnie do humektantów, mają za zadanie nawilżyć włos, jednak w ich przypadku mamy do czynienia z działaniem pośrednim. Dzieje się tak, gdyż sam emolient nie wpływa na nawilżenie włosa, jednak pokrywa on włos warstwą ochronną i zapobiega utracie wody. Rezultatem odpowiedniego stosowania emolientów jest nawilżony, gładki i miękki włos. Emolienty w składach to oleje roślinne (olej z awokado, migdałów, kokosowy, arganowy itp.), woski (lanolina i wosk pszczeli), parafina czy alkohole tłuszczowe (najczęściej alkohol cetylowy).

Ostatnia grupa – humektanty – to środki nawilżające. Mają one właściwości przyciągające wodę (są higroskopijne), dzięki czemu dbają o jej właściwy poziom we włosie i zapewniają odpowiednie nawilżenie. Humektanty idealnie dopełniają się z emolientami, te pierwsze przyciągają wodę, a drugie chronią włos i zapobiegają jej uciekaniu. Do humektatnów należą – gliceryna, aloes, miód, pantenol czy mocznik.

Jak często stosujemy poszczególne substancje?

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy włos potrzebuje innego stosunku ww. substancji. Aby sprawdzić, której grupy produktów nasze włosy potrzebują najbardziej należy umyć je szamponem z silnym detergentem, a następnie rozpocząć eksperymenty zmieniając co tydzień częstotliwość stosowanych substancji. Zazwyczaj najczęściej stosowane są emolienty, nawet co każde mycie, w drugiej kolejności humektanty (dwa lub trzy razy w tygodniu), a najrzadziej proteiny.

Gdy włosy szybko się przetłuszczają, tworzą nieestetyczne „strąki” lub sprawiają wrażenie mokrych należy zmniejszyć ilość humektantów. Problemy z uzyskaniem odpowiedniej objętości, włosy „przylizane” układające się blisko skóry głowy to oznaka zbyt dużego obciążenia emolientami. Natomiast bardzo sztywne włosy, nie podatne na układanie, a do tego przesuszone to objaw prze-proteinowania.

Odpowiednia pielęgnacja włosów może radykalnie zmienić ich „charakter”. Już po niedługim okresie stosowania zamiast naszych puszących się lub łamliwych włosów możemy cieszyć się piękną i ładnie układającą się fryzurą. Zachęcamy do wypróbowania metody równowagi PEH i dogadzania swoim włosom, gdyż nie wymaga to dużych przygotowań ani nakładów pieniężnych, natomiast efekty mogą przerosnąć nasze wszelkie oczekiwania.
Anna Sokołow
Anna Sokołow
Studentka bioinżynierii zwierząt. Zainteresowana kosmetologią, biotechnologią i medycyną. Ciekawi ją działanie poszczególnych składników kosmetyków na poziomie molekularnym oraz nowe zabiegi i metody pielęgnacji. Z uwagą śledzi codzienne przełomy w dziedzinie medycyny. Uważa, że nie ma zbędnej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]