Jak odchudzać się mądrze i skutecznie? Wywiad z dietetyczką Anną Radowicką
4 lipca 2018
CodziennikKosmetyczny
Kongres Medycyny i Chirurgii Estetycznej KMICE2018
10 lipca 2018

Kosmetyki dla kobiet w ciąży

jakie kosmetyki można stosować w ciąży-CodziennikKosmetyczny
Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na toksyczne działanie związane ze stosowaniem różnych substancji zawartych w kosmetykach. Ciąża jest czasem w którym zarodek, a następnie płód jest niezwykle podatny na wszelkie zagrożenia z powodu swojego niedojrzałego metabolizmu. Co ciekawe, obecnie nie istnieją żadne raporty na temat zasad doboru kosmetyków pod kątem zawartych w nich składników oraz ich stosowania w trakcie ciąży [1].
W badaniu ankietowym przeprowadzonym na grupie 128 kobiet w wieku 31 ± 6 lat przez zespół C. Marie i wsp. z Uniwersytetu Auvergne we Francji [1] prawie połowa kobiet (45%) uznała, że korzystanie z kosmetyków w czasie ciąży nie stanowi ryzyka.

Produkty kosmetyczne są nakładane bezpośrednio na skórę, a ich składniki mogą przedostawać się przez barierę skórną do układu krążenia. Narażenie może również wystąpić przy kontakcie z błonami śluzowymi po spożyciu (szminki) i przez inhalację (w przypadku kosmetyków w postaci aerozoli lub w trakcie nakładania lakieru) [2]. W związku z powyższym, należy mieć na uwadze, że różne substancje chemiczne występujące w kosmetykach, mogą stanowić potencjalne zagrożenie (jako czynniki w różnym stopniu toksyczne, rakotwórcze, bądź/i środki zaburzające gospodarkę hormonalną).

Na podstawie doniesień naukowych zebrano najważniejsze substancje, które mogą stanowić zagrożenie w ciąży [1-4]. Nazwy składników zaprezentowano wg INCI w języku angielskim (także warianty nazw chemicznych) wraz z polskim odpowiednikiem odnoszącym się do związku lub grupy jaką reprezentują dane związki. Należy nadmienić, że w przypadku niektórych substancji nie ma badań potwierdzających ich toksyczny wpływ przy zastosowaniu miejscowym na rozwój płodu, natomiast w związku z ich toksycznością przy zastosowaniu doustnym lub wziewnym stanowią duże ryzyko.

Składniki, których należy unikać w okresie ciąży:

Formaldehyd (Formaldehyde/Quaternium-15/dimethyl-dimethyl, DMDM/Hydantoin/ Imidazolidinyl urea/Diazolidinyl urea/Sodium hydroxymethylglycinate/2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol, bromopol/ – w produktach do prostowania włosów, lakierach do paznokci, klejach do rzęs
Uwaga: czynnik rakotwórczy lub potencjalnie rakotwórczy w zależności od stężenia

Ftalany (BzBP/DBP/DEP/DMP/Diethyl phtalate/Dibutyl phtalate/Benzylbutyl phthalate) – m.in. w produktach do wzmacniania syntetycznych substancji zapachowych, w lakierach do paznokci
Uwaga: Badania naukowe wykazały związek między ekspozycją na ftalany a nieprawidłowym rozwojem płodu (zaburzenia rozwoju męskich narządów płciowych w okresie płodowym).

Toluen (Toluene/Methylbenzene/Toluol/Antisal 1a) – w lakierach do paznokci
Uwaga: Większość popularnych lakierów do paznokci zawiera toluen (który podejrzewa się o działanie rakotwórcze), a także ftalany i formaldehyd. Razem są one znane jako "toksyczne trio" i tworzą silną kombinację toksyn, których należy unikać szczególnie w czasie ciąży.

Filtry chemiczne (Avobenzone/Homosalate/Octisalate/Octocrylene/Oxybenzone/ Oxtinoxate/Menthyl anthranilate/Oxtocrylene) – w produktach przeciwsłonecznych
Uwaga: Lepiej wybierać produkty, które posiadają w składzie przeciwsłoneczne filtry fizyczne, np. dwutlenek tytanu i tlenek cynku, które nie przenikają przez skórę.

Parabeny (Propylparaben/Butylparaben/Isopropylparaben/Isobutylparaben/Methylparaben) – stosowane w produktach kosmetycznych jako konserwanty
Uwaga: Parabeny są znane z zaburzania gospodarki hormonalnej. Szybko wchłaniane są przez skórę i łatwo przedostają się do krwioobiegu. Stanowią potencjalne zagrożenie dla płodu.

Dietanoloamina (Diethanolamine, DEA/Diethanolamine/Oleamide DEA/Lauramide DEA/ Cocamide DEA) – w kosmetykach do włosów i ciała
• Hydrochinon (Hydroquinone/Idrochinone/Quinol/1-4 dihydroxy benzene/1-4 hydroxy benzene) - w kosmetykach wybielających
Uwaga: Niezależnie od tego, czy przyjmowałaś hydrochinon przed ciążą, czy rozważasz użycie go w leczeniu plam skórnych, które czasem rozwijają się w czasie ciąży (zwanych także maską ciążową), jest to produkt, którego należy przez okres ciąży. Badania wykazały, że aż 45 % tej substancji jest wchłaniane przez skórę po zastosowaniu miejscowym, i chociaż nie przeprowadzono jeszcze badań dotyczących wpływu hydrochinonu na płód, stosowanie tego produktu stanowi wysokie ryzyko.

Chlorki glinu (Aluminum chloride hexahydrate/Aluminium chlorohydrate) – w antyperspirantach
Uwaga: zazwyczaj stężenia w antyperspirantach są niskie (3-6%), w takiej postaci stosowane wydaje się być bezpieczne. Jednak stosowanie w wyższej koncentracji, (np. w produktach przeznaczonych dla osób z nadmierną potliwością – stężenie 15-30%) może stanowić niebezpieczeństwo.

Dihydroksyaceton (Dihydroxyacetone, DHA) – w samoopalaczach w sprayu
Beta-hydroksykwasy (Salicylic acid/3-Hydroxypropionic acid/Trethocanic acid/Tropic acid) – w kosmetykach złuszczających
Uwaga: Wykazano w badaniach, że wysokie dawki kwasu salicylowego stosowane w formie doustnej (jest to składnik aspiryny), powodują wady wrodzone płodu i różne powikłania w trakcie przebiegu ciąży. Przy stosowaniu miejscowym bardzo niewiele BHA jest wchłaniane przez skórę ale ponieważ doustny kwas salicylowy nie jest bezpieczny w czasie ciąży, zaleca się unikanie nadmiernego stosowania produktów miejscowych. Niewielkie ilości nałożone na skórę - takie jak tonik zawierający kwas salicylowy stosowany raz lub dwa razy dziennie - są uważane za bezpieczne. Niepokój wzbudza stosowanie peelingów twarzy i ciała zawierających kwas salicylowy.

Retinol (Vitamin A/Retinoic acid/Retinyl palmitate/Retinaldehyde/Adapalene/Tretinoin/ Tazarotene/Isotretinoin) – w produktach przeciwstarzeniowych, przeciwtrądzikowych, przeciwprzebarwieniom skóry
Uwaga: Istnieje udowodniony związek pomiędzy stosowaniem retinoidów doustnie, a zwiększonym ryzykiem wad wrodzonych u dzieci rozwijających się w łonie matki. Jednakże nie ma badań potwierdzających, aby retinoidy stosowane miejscowo, powodowały problemy u kobiet w ciąży, w związku z powyższym należy być ostrożnym i unikać tych substancji.

Literatura: [1] Marie C., Cabut S., Vendittelli F., Changes in Cosmetics Use during Pregnancy and Risk Perception by Women, Int. J. Environ. Res. Public Health, 2016, 13, 383. [2] Chevillotte, G.; Ficheux, A.S.; Morisset, T.; Roudot, A.C., Exposure method development for risk assessment to cosmetic products using a standard composition, Food Chem. Toxicol., 2014, 68, 108–116. [3] Bocca B., Pino, A., Alimonti A., Forte G., Toxic metals contained in cosmetics: A status report. Regul, Toxicol. Pharmacol., 2014, 68, 447–467 [4] Juhász M.L., Marmur E.S., A review of selected chemical additives in cosmetic products, Dermatol. Ther., 2014, 27, 317–322.
Maja Haczyk-Więcek
Maja Haczyk-Więcek
Biotechnolog. Obecnie w trakcie realizowania pracy doktorskiej na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Poza pracą w laboratorium jej pasją jest zgłębianie i szerzenie wiedzy z pogranicza biotechnologii i kosmetologii. Prywatnie interesuje się psychologią rozwoju osobistego i zawodowego oraz fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]