Best of Health & Beauty 2018
24 lipca 2018
Abris inwestuje w spółkę ITP
Inwestorzy doceniają medycynę estetyczną
27 lipca 2018

Kosmetologia potrzebuje odpowiednich regulacji

Brakuje regulacji prawnych dla Kosmetologów-CodziennikKosmetyczny
Izba Kosmetologów zwraca uwagę na brak regulacji potrzebnych dla prawidłowego rozwoju branży i apeluje o wprowadzenie ustawowych norm dla zawodu kosmetologa. Potrzebne jest prawne rozgraniczenie zawodu kosmetologa i kosmetyczki.
Właścicielka gabinetu kosmetologii i medycyny estetycznej Justyna Gorlicka-Kruk, gość programu #RZECZoBIZNESIE przypomniała, że od 20 lat uniwersytety medyczne kształcą kosmetologów, ale nie ma ustawy o zawodzie, która by regulowała ich kompetencje.

– W jakim zakresie się poruszamy, gdzie jest odpowiedzialność kosmetologa, kosmetyczki, a gdzie zaczyna się praca lekarza. To jest niezbędne do tego, żeby klient czuł się bezpiecznie w gabinecie – zaznaczyła.

Dodała też, że chirurgią plastyczną mogą zajmować się tylko lekarze.
– Ale nie mamy w Polsce specjalizacji jak medycyna estetyczna. W świetle aktualnego prawa każdy może się zająć medycyną estetyczną. Jako izba kosmetologów, którą powołujemy, widzimy bezpośrednią potrzebę uregulowania rynku, żeby taki proceder nie miał miejsca. Żeby osoba nie posiadająca elementarnej wiedzy na temat anatomii, fizjologii, toksykologii czy farmakologii, nie zajmowała się takimi zabiegami, bo to grozi powikłaniami – tłumaczyła gość programu.

Gorlicka-Kruk zaznaczyła także, że w prawie obecnie jest jeden numer PKD, który dotyczy lekarzy, kosmetologów i fryzjerów. Są to usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Dlatego jednym z postulatów Izby Kosmetologów jest pojawienie się nowego PKD, stricte dla usług kosmetologicznych.

Źródło: Wiadomości Kosmetyczne

2 Komentarze

  1. Dorota pisze:

    O tym problemie mówi się od lat, ale nic się nie zmienia. Nadal kosmetolog wykonuje to samo co kosmetyczka po studium. Często osoby bez koniecznej wiedzy i przygotowania wykonują zaawansowane zabiegi, bo są, bo są przeszklone na kursach przez firmy, które chcą sprzedać swój produkt. Poza tym coraz częściej w sfery kosmetyczne wkraczają lekarze, którzy odbierają kosmetologom obszary, w których mogliby działać. W takiej sytuacji hyba nie warto studiować, bo pozycja kosmetologia niczym nie różni się od kosmetyczki.

    • Monika pisze:

      Nieważne, czy kosmetolog i kosmetyczka wykonują te same rzeczy ważne co się ma w głowie. Inni bazują na tym co wyniosą z uczelni i tyle im wystarcz, a inni doszkalaja się dalej. Nauczyć się można wszystkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]