czy kosmetyki są bezpieczne-wywiad z Tomaszem Bujakiem-CodziennikKOsmetyczny
Czy kosmetyki są bezpieczne? [Wywiad]
29 października 2018
Stosowanie kosmetyków w ciąży-CodziennikKosmetyczny.pl
Jakich składników powinny unikać kobiety w ciąży?
5 listopada 2018

Fryzjerstwo naturalne?

zym powinna charakteryzować się naturalna pielęgnacja włosów? CodziennikKosmetyczny.pl
Kosmetyki naturalne, o czym doskonale wiemy, z roku na rok są coraz bardziej popularne. Dotyczy to nie tylko pielęgnacji twarzy i ciała ale też włosów, i skóry głowy. Nie ukrywajmy iż salony kosmetyczne kojarzą nam się raczej z farbami do włosów, lakierami, płynami do stylizacji, piankami nabłyszczającymi itd. – jednym słowem kosmetykami zawierającymi w składzie polimery filmotwórcze, silikony i barwniki oksydacyjne. Warto zatem zadać sobie pytanie: czym powinna charakteryzować się naturalna pielęgnacja włosów?

Idea fryzjerstwa naturalnego

Pomysł opracowania zasad fryzjerstwa naturalnego wziął swój początek od jednej z Austriackich marek kosmetyków profesjonalnych dla salonów fryzjerskich. Ideą fryzjerstwa naturalnego jest nie tylko stosownie kosmetyków opartych na surowcach pochodzących z ekologicznych upraw, produkowanych z poszanowaniem lokalnej społeczności i zasad fair-trade, ale też holistyczne podejście do pielęgnacji.

Naturalne detergenty

Pielęgnacja włosów i skóry głowy zaczyna się od mycia, a mycie to związki powierzchniowo czynne. Jakich substancji szukać w naturalnych szamponach do włosów?

Biosurfaktanty są związkami powierzchniowo czynnymi pochodzenia biologicznego. Mogą być wytwarzane przez rośliny (przykład poniżej - saponiny), jednak najliczniejszą grupę biosurfaktantów stanowią związki wytwarzane przez drobnoustroje (bakterie, drożdże, grzyby). Biosurfaktanty mogą być również wytwarzane metodami syntezy enzymatycznej. W porównaniu z syntetycznymi surfaktantami charakteryzują się niższą toksycznością, obniżonym drażnieniem i biodegradowalnością

Saponiny wytwarzane są m.in. przez mydłokrzew właściwy (Quillaja saponaria Molina), orzechowiec myjący (Sapindus mukorossi) czy mydlnicę lekarską. Związki te wykazują właściwości powierzchniowo czynne, w kontakcie z woda tworzą pianę, stąd znalazły zastosowanie w kosmetykach do mycia ciała i włosów, choć na ogół jedynie jako dodatek niż główny surfaktant. Saponiny z mydłokrzewu właściwego stosowane są ponadto w kosmetykach przeciwtrądzikowych, normalizują funkcje gruczołów łojowych i zmniejszają nasilenie zmian trądzikowych. Łupiny orzechów mydłowca wykorzystywane w kosmetykach wykazują działanie grzybo- i bakteriostatyczne, dają obfita pianę stąd też amatorzy ekologicznego prania zamykają wysuszone orzechy w woreczkach i stosują jako alternatywę dla proszków do prania.

Surfaktany cukrowe to grupa związków opracowana stosunkowo niedawno jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na surowce odnawialne i przyjazne środowisku. Ważną grupą surfaktantów cukrowych są alkilopoliglukozydy (wg INCI: Decyl Glucoside, Lauryl Glucoside, Coco Glucoside, Caprylyl Glucoside) odznaczające się niską toksycznością i łatwą biodegradowalnością.

Pielęgnacja

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów kuszą bogactwem olejów i ekstraktów roślinnych. Już nasze babki wiedziały że olej rycynowy zapobiega wypadaniu włosów, a wyciąg z pokrzywy wzmacnia, zapobiega łamliwości i przywraca blask. Wyciąg z łopianu tradycyjnie stosowany był w pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Drożdże piwne, bogate w witaminy z grupy B oraz witaminę H (biotynę), która przywraca włosom sprężystość, hamuje siwienie i wypadanie włosów, również od pokoleń wykorzystywane są w kosmetyce. Stosując kosmetyki naturalne, można by powiedzieć iż czerpiemy z mądrości pokoleń zamkniętej we współczesnej technologii.
Aneta Kołaczek
Aneta Kołaczek
Chemik, technolog kosmetyków, uczestniczka kongresów, szkoleń i konferencji dotyczących kosmetologii i przemysłu kosmetycznego, autorka publikacji branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]