zym powinna charakteryzować się naturalna pielęgnacja włosów? CodziennikKosmetyczny.pl
Fryzjerstwo naturalne?
31 października 2018
Pielęgnacja skóry po skandynawsku-CodziennikKosmetyczny.pl
Skandynawskie metody pielęgnacji skóry
7 listopada 2018

Jakich składników powinny unikać kobiety w ciąży?

Stosowanie kosmetyków w ciąży-CodziennikKosmetyczny.pl
Okres ciąży, to dla kobiety bardzo ważny etap w życiu. Jako matka chce zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze. Warto, aby przejrzała także swoje kosmetyki pod względem składu INCI. Pamiętajmy że ciąża, to dość duże zaburzenie gospodarki hormonalnej w organizmie. Jeśli ilości hormonów, które działają na inne organy są zmienione, niestety cały organizm musi dostosowywać się do danych zmian. W ciąży mogą pojawiać się alergie, czy uczulenia na składniki, które do tej pory kompletnie na nas nie działały. Zmysł węchu jest bardzo wyczulony, dlatego wszelkie kompozycje zapachowe mają kluczowe znaczenie.
Z etycznego punktu widzenia, nie prowadzi się badań dermatologicznych czy aplikacyjnych na kobietach w ciąży, co przekłada się na brak wyników z tego zakresu. Wcześniej można było dokonywać testów na zapłodnionych zwierzętach, jednak w tej chwili nie ma już takiej możliwości. Jeśli nie mamy miarodajnego wyniku, lepiej nie stosować danego kosmetyku, dla własnego i dziecka bezpieczeństwa.

Kobiety w ciąży, ale także planujące ciąże, nie powinny mieć w ogóle styczności z różnymi postaciami retinolu i retinoidów. Są to substancje o potwierdzonym, negatywnym działaniu na płód. Tyczy się to w szczególności osób, które do tej pory walczyły z trądzikiem. Bardzo dużo preparatów dostępnych na rynku, z przeznaczeniem dla osób z trądzikiem, może mieć w składzie retinol lub jego pochodne. Zwyczajna maść z witaminą A, również na wszelki wypadek, powinna zostać odstawiona na czasie ciąży.

Należy pamiętać, że w ciąży unikamy kwasu migdałowego, salicylowego i glikolowego. Trzeba zwrócić baczną uwagę na produkty do pielęgnacji ciała. Nie powinny zawierać w swoim składzie kofeiny, guarany, a także ich pochodnych. Te składniki aktywne działają na rozszerzenie naczyń i przyspieszenie krążenia, co w ciąży jest niebezpieczne.

W przypadku produktów do manicure unikajmy formaldehydu.
Warto zdecydować się na kosmetyki pozbawione alergenów, a często także samej kompozycji zapachowej. Dodatkowo w ciąży, należy uważać na olejki eteryczne. Te komponenty w połączeniu z huśtawką hormonalną mogą dawać bardzo złe skutki stosowania. Pomimo ich naturalności są to silnie toksycznie działające składniki.
Marta Majszyk
Marta Majszyk
Absolwentka kosmetologii i biologii analitycznej. Technolog produkcji kosmetyków. Kosmetolog z pasji, zamiłowania i wyboru. Przyszła dr kosmetologii. Ciągle poszerza wiedzę, uczestniczy w kursach, szkoleniach i seminariach. Kocha to, co robi. Prywatnie pasjonatka jeździectwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]