L’Oréal i start-up GJOSA obniżają zużycie wody-CodziennikKosmetyczny.pl
L’Oréal i start-up GJOSA łączą siły, by zredukować zużycie wody przy spłukiwaniu szamponu
10 grudnia 2018
Stosowanie w kosmetykach ekstraktów warzywnych-CodziennikKosmetyczny.pl
Food-inspired beauty – smaczne innowacje w kosmetykach
14 grudnia 2018

Trend anti-pollution – dlaczego jest tak potrzebny?

Trend anti-pollution_codziennikKosmetyczny.pl
Jesień i zima to czas, kiedy nasza skóra potrzebuje nie tylko intensywniejszego nawilżania i odżywiania, ale także ochrony. Oprócz zabezpieczenia przed zimnem i wiatrem, należy pamiętać o ochronie przed smogiem, czyli mieszaniną metali ciężkich, dwutlenku azotu, tlenku węgla, ozonu, policyklicznych węglowodorów aromatycznych oraz pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 - zdaniem WHO najszkodliwszym zanieczyszczeniem atmosferycznym.
Skutki działania smogu są znane już od dawna – przez wysoki poziom zanieczyszczeń w krajach azjatyckich, takich jak Pekin czy Szanghaj ludzie gołym okiem mogli zaobserwować niekorzystne zmiany na ich skórze. Charakteryzowała się ona szorstkością, szarością, a nieraz nawet trądzikiem czy egzemą. Szybko te dysfunkcje powiązano z coraz gorszą jakością powietrza. Ta świadomość natychmiast dotarła do krajów zachodnich, gdzie coraz większą uwagę zwraca się na ochronę skóry, nie tylko na jej pielęgnację.

Głównym winowajcą niepożądanych zmian na skórze są wolne rodniki, które atakują struktury skóry i jej bariery, niszcząc ją. Degradacji ulegają takie składniki jak:

• Kolagen i elastyna, czyniąc skórę bardziej wiotką, mniej elastyczną;
• Kwas hialuronowy, przez co naskórek jest odwodniony;
• Bariera hydrolipidowa, przez co skóra jest bardziej narażona na suchość, co prowadzi do podrażnień, nasilenia alergii skórnych.


W konsekwencji mogą pojawić się dodatkowo takie dysfunkcje jak: przebarwienia, szorstkość, nadmierne wydzielanie sebum – reakcja obronna na przesuszenie i zanieczyszczenia – może powodować trądzik i przetłuszczanie skóry. Odnotowano nawet przypadki nowotworów skóry spowodowane długotrwałą ekspozycją na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Powyższe informacje tylko potwierdzają fakt, że ochrona przeciwsmogowa na co dzień jest niezbędna. Tutaj wchodzą preparaty stworzone dla mieszkańców terenów zanieczyszczonych. Najważniejsze funkcje kosmetyków anti-pollution to:

• Neutralizacja i ochrona przed wolnymi rodnikami – tutaj doskonale pełnią swoją funkcje na przykład witaminy C i E, karetenoidy, flawonoidy, ekstrakty roślinne;
• Wzmacnianie bariery hydrolipidowej – emolienty i humektanty pomagające nawilżyć i zatrzymać wodę w naskórku, czyli oleje roślinne, alkohole tłuszczowe, kwas hialuronowy, panthenol, nawilżające wyciągi roślinne, na przykład z ogórka, malin, owsa.
• Ochrona przed zanieczyszczeniami – czyli stosowanie preparatów ze składnikami filmotwórczymi, takimi jak polisacharydy, na przykład pullulan, lub białka, takie jak kolagen;
• Ochrona UV – filtry są bardzo ważnym elementem preparatów stosowanych na dzień, ponieważ promienie UV stymulują powstawanie wolnych rodników. Najefektywniejsza ochrona to minimum SPF30.


Niezbędnym i bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry przy walce z zanieczyszczeniami to dokładne oczyszczenie twarzy po całym dniu. Warto sięgnąć po płyny micelarne, delikatne żele do mycia i toniki. Przydatne mogą być także akcesoria, takie jak silikonowe płatki z wypustkami, które dobrze oczyszczają pory. Dobrym rozwiązaniem są maski z dodatkiem węgla aktywnego lub glinek.

Nocą należy skupić się na silnej regeneracji, nawilżeniu i złagodzeniu stanów zapalnych – można postawić na bogate kremy działające kompleksowo. Trend kosmetyków anti-pollution jest korzystnym zjawiskiem, dzięki któremu kładziemy nacisk na ochronę naszej skóry przed coraz groźniejszymi zanieczyszczeniami. Nie jest on chwilową modą, a zwraca naszą uwagę na bardzo poważny problem, który dotyczy każdego mieszkańca terenów miejskich.
Anna Kuczyńska
Anna Kuczyńska
Z zawodu technolog kosmetyków, który swoją pracę traktuje jako pasję i wyzwanie. Codziennie poszerza swoją wiedzę i lubi przekazywać ją innym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]