olejki eteyryczne związane ze świętami-CodziennikKosmetyczny.pl
Olejki eteryczne pachnące świętami
24 grudnia 2018
kawa i jej właściwości-CodziennikKosmetyczny.pl
Olej z nasion kawy i jego promieniochronne właściwości
2 stycznia 2019

Aparaturowa analiza skóry

aparaturowa analiza skóry-CodzennikKosmetyczny.pl
Analiza skóry podczas wywiadu kosmetologicznego może opierać się na badaniu palpacyjnym oraz badaniu aparaturowym skóry. Badanie skóry poprzez określone urządzenia pozwala nam dokonać wstępnej analizy stanu skóry i ukierunkować na dobór odpowiednich zabiegów.
Podstawowym parametrem, który można zbadać poprzez aparaturę, jest pH skóry. Zdrowa skóra ma pH w przedziale 4,8-5,8. Jeśli w badaniu pojawia się stosunkowo wyższe bądź niższe pH, może ono wskazywać na zły dobór kosmetyków w codziennej pielęgnacji.

Kolejnym parametrem jest poziom nawilżenia skóry. Możemy go zbadać za pomocą korneometru, ewaporymetru lub D-squame. Każdy z tych aparatów pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy skóra jest dostatecznie nawilżona i czy nie następuje zbyt intensywne parowanie wody z powierzchni skóry.

Przy skórach tłustych, skłonnych do wyprysków warto sprawdzić poziom wydzielania sebum. Możemy użyć do tego sebumetru, który wskaże nam natłuszczenie skóry i aktywność gruczołów łojowych. Ten parametr możemy wykorzystać również przy skórach suchych jako odwrotność, czyli sprawdzenie jak bardzo mało tworzy się sebum na skórze.

Gładkość skóry możemy ocenić poprzez profilometrię bezpośrednią i pośrednią. Elastyczność natomiast oceniamy takimi urządzeniami, jak kutometr, twistometr czy ekstensometr. Coraz popularniejsze stają się także badania USG skóry. Za pomocą lampy Wooda, dodatkowo możemy ocenić grubość i stan najbardziej zewnętrznej części naskórka- warstwy rogowej.

Przy analizie skóry ważna jest także ocena jej zabarwienia, której możemy dokonać przy użyciu diaskopii czy meksametru. Tutaj warto zaznaczyć, że ważna jest także ocena znamion i ich analiza. Pomocna w tym przypadku jest mikrokamera, coraz częściej z możliwością zapisu zdjęć. Jest to bardzo ważna procedura. Stanowi prewencję w rozpoznawaniu czerniaka skóry.

Pamiętajmy, że ocena skóry pod względem aparatury to tylko część analizy. Zawsze kosmetolog musi obejrzeć oczyszczoną skórę i wykonać badanie palpacyjne. Ważne, aby oprócz samego badania przeprowadzić również wywiad z klientem na temat jego diety, aktywności fizycznej, stosowanych leków czy suplementów, alergii czy innych dodatkowych schorzeń.
Marta Majszyk
Marta Majszyk
Absolwentka kosmetologii i biologii analitycznej. Technolog produkcji kosmetyków. Kosmetolog z pasji, zamiłowania i wyboru. Przyszła dr kosmetologii. Ciągle poszerza wiedzę, uczestniczy w kursach, szkoleniach i seminariach. Kocha to, co robi. Prywatnie pasjonatka jeździectwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]