Best of Health & Beauty 2018 – relacja z wręczenia statuetek
22 stycznia 2019
pielęgnacja skóry zimą-CodziennikKosmetyczny.pl
Zimowe inspiracje w kosmetykach
28 stycznia 2019

Peptydy w kosmetyce

Peptydy w kosmetyce-CodziennikKsometyczny.pl
Peptydy to krótkołańcuchowe białka, zbudowane maksymalnie ze stu aminokwasów. Dzięki ich niewielkim rozmiarom, są one w stanie penetrować głęboko skórę i efektywnie w niej działać. W organizmach żywych peptydy są głównie regulatorami i przekaźnikami, więc pełnią bardzo ważną funkcję. Dlatego też postanowiono zbadać je lepiej pod kątem działania w kosmetykach.

Rodzaje peptydów

Można wyróżnić kilka grup peptydów, które nieco różnią się działaniem:
- Peptydy sygnałowe, czyli takie, których główną funkcją jest stymulacja kolagenu w skórze, dzięki czemu zmarszczki stają się wygładzone, skóra jest jędrniejsza i bardziej sprężysta. Te peptydy można znaleźć pod nazwami INCI np. Hexapeptide-10, Palmitoyl Tripetide-5.
- Neuropeptydy, nazywane „bezinwazyjnym botoksem” ze względu na działanie hamujące skurcze fibroblastów i dzięki temu „każą” komórkom nie pracować tak intensywnie, co za tym idzie – nie tworzą się zmarszczki wynikające z ruchów mięśni twarzy. W INCI możemy znaleźć takie peptydy pod nazwami np. Tripeptide-3, Pentapeptide-18, Acetyl Hexapeptide-8.
- Peptydy transportujące, które pomagają przenikać substancjom aktywnym w głąb skóry. Najczęściej zwraca się uwagę na peptydy miedziowe, ze względu na ich wyjątkowe właściwości. Miedź bierze udział w gojeniu się mikrourazów skóry oraz innych procesów naprawczych takich jak zwalczanie wolnych rodników i usuwanie stanów zapalnych. Dodatkowo stymulują produkcję substancji budulcowych, takich jak kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Ten rodzaj peptydów bardzo dobrze sprawdza się przy kuracjach retinoidami oraz kwasami złuszczającymi, gdzie skóra jest mocno naruszona i nadwrażliwa. Znajdziemy go pod nazwą INCI Copper Tripeptide-1 lub Copper Lysinate/Prolinate.

Wątpliwości

Pomimo wielu obiecujących opinii na temat peptydów, można mieć pewne wątpliwości, czy rzeczywiście stosowanie peptydów jest bezpieczne. Czy ich mały rozmiar nie powoduje przenikania w głębsze warstwy skóry? Ważne jest, aby w preparacie kosmetycznym peptydy były w określonym stężeniu, jednak nie zawsze jest to przestrzegane. Dodatkowo, efekty działania peptydów można zauważyć po kilku tygodniach stosowania, więc nie jest możliwa szybka weryfikacja efektów. Jest to dość świeże zagadnienie w kosmetyce, przez to należy śledzić doniesienia naukowe dotyczące bezpieczeństwa ich stosowania, jednak dostępne aktualnie doniesienia dają bardzo obiecujące wyniki.
Anna Kuczyńska
Anna Kuczyńska
Z zawodu technolog kosmetyków, który swoją pracę traktuje jako pasję i wyzwanie. Codziennie poszerza swoją wiedzę i lubi przekazywać ją innym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]