Pielęgnacja cery naczynkowej-CodziennikKosmetyczny.pl
Jak dbać o cerę naczynkową?
13 lutego 2019
Usuwanie przebarwień na skórze i twarzy-CodziennikKosmetyczny.pl
Czym są przebarwienia skórne i jak sobie z nimi radzić?
18 lutego 2019

Liposomy jako efektywny nośnik substancji aktywnych

Liposomy jako nośnik substancji aktywnych-CodziennikKosmetyczny.pl
Wielu konsumentów zastanawia się, jak głęboko kosmetyk może wchłaniać się w skórę i ją penetrować. Współczesne badania często skupiają się na poprawie właściwości surowców kosmetycznych, a tym samym nad ich wchłanialnością w głębsze warstwy skóry. Jednym z najbardziej efektywnych nośników substancji aktywnych są liposomy.

Czym są liposomy?

Liposomy to mikroskopijne nośniki w kształcie kuleczek zbudowane z podwójnej błony lipidowej. Swoją budową przypominają micele, które łączą właściwości zarówno hydrofilowe, jak i lipofilowe (czyli są „przyjazne” dla wody i tłuszczów), jednak różnią się od nich tym, że w ich wnętrzu znajdują się składniki aktywne. Zewnętrzna warstwa jest bardzo podobna do błon biologicznych i dzięki temu liposomy są zdolne do przenikania w głąb skóry i podczas rozkładu – uwalniania substancji w nich zawartych. Dzięki temu przedłużają czas ekspozycji komórek na substancje aktywne.

Początkowo liposomy były stosowanie głównie w medycynie, gdzie wykorzystywano je do transportu leków w głąb komórek, gdzie mogły być stopniowo uwalniane, przez co czas ich działania był znacznie wydłużony.

Wnętrza liposomów

Wewnątrz tych malutkich nośników można umieścić wiele różnorakich substancji: zawiesiny, roztwory wodne, kwasy. Jednym z najpopularniejszych surowców jest witamina C, która jest zazwyczaj rozpuszczalna w wodzie i przez to nie penetruje naskórka tak głęboko, jak ta zamknięta w liposomach. Można także spotkać nośniki, w których zamknięte są takie substancje jak: koenzym Q10 odpowiedzialny za dodawanie energii skórze, nawilżający kwas hialuronowy, kwasy omega pomocne w problemach z trądzikiem czy inne witaminy. Ciekawym rozwiązaniem jest zamknięcie witaminy A, która w czystej formie jest bardzo nietrwała i zazwyczaj trzeba stosować jej pochodne. W nośniku jest ona trwalsza oraz przenika głębsze warstwy skóry. Można także użyć protein, które mają zbyt duże cząsteczki, aby wchłonąć się w głębsze warstwy skóry, gdy są używane samodzielnie w preparacie kosmetycznym. Oferta ciekawych i innowacyjnych surowców wciąż się powiększa, a wraz z nią – zaawansowanie badań nad ich skutecznością i trwałością.

Przyszłość

Liposomy są stosunkowo mało znanym surowcem kosmetycznym, jednak ich efektywność jest potwierdzona naukowo i dzięki temu zyskują coraz większą popularność. Nośniki są często stosowane w preparatach, gdzie stawia się na innowacyjność i skuteczność.
Anna Kuczyńska
Anna Kuczyńska
Z zawodu technolog kosmetyków, który swoją pracę traktuje jako pasję i wyzwanie. Codziennie poszerza swoją wiedzę i lubi przekazywać ją innym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]