Działania niepożądane i ciężkie uszczerbki na zdrowiu kojarzą nam się dość ekstremalnie, jako bardzo silna reakcja na bodziec, która zazwyczaj wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, bądź hospitalizacji. Czy tylko ciężkie działania niepożądane możemy zgłaszać?
Działaniem niepożądanym jest każda, negatywna reakcja na kosmetyk, niezgodna z deklaracją producenta. Konsumenci, którzy doświadczyli działań niepożądanych, powinni je zgłosić, tak aby producent, mógł sprawdzić partię, czy nie stwarza zagrożeń dla potencjalnych konsumentów.
Każdy kosmetyk sprzedawany na terenie Unii Europejskiej musi mieć swój Raport Oceny Bezpieczeństwa, co wiąże się z wykonaniem odpowiednich badań. Tak naprawdę badania robione są to jednej szarży produktu, natomiast każde kolejne nie są już tak szczegółowo badane, pod względem wystąpienia skutków ubocznych. Pamiętajmy, że czasami złe działanie produktu wynika z zamian w samym surowcu, który kupuje producent. Kosmetyk, po którym wystąpił skutek uboczny najlepiej zgłosić do osoby odpowiedzialnej, która podana jest na etykiecie, bądź opakowaniu produktu. Osoba taka powinna zweryfikować nasze zastrzeżenia.
Ciężkie działania niepożądane zgodnie z nową Ustawą można zgłaszać samodzielnie lub poprzez lekarza czy jednostkę medyczną do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który posiada specjalny System Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych.
Jeśli sami chcemy zgłosić takie działanie, musimy podać:
– odpowiednie dane, czyli: imię i nazwisko, wiek, wykonywany zawód, jeśli jest on związany ze stosowaniem produktu kosmetycznego, który zgłaszamy, adres do korespondencji oraz dane do kontaktu,
– szczegółową nazwę produktu kosmetycznego i producenta oraz numer partii,
– stworzyć szczegółowy opis ciężkiego działania niepożądanego oraz, jeśli jest to uzasadnione, inne informacje dotyczące stanu naszego zdrowia.
Jeśli zgłoszeniem zajmuje się jednostka medyczna, musi ona podać dokładną nazwę produktu kosmetycznego, wraz z nazwą producenta i numerem serii, opis ciężkiego działania niepożądanego oraz wiek osoby poszkodowanej i ewentualnie zawód, jeśli jest on związany ze stosowaniem danego kosmetyku.