Zabieg na twarz-oczyszczanie manualne-CodziennikKosmetyczny
Kilka kroków do pięknej skóry – oczyszczanie manualne
25 marca 2019
oczar wirgilijski-CodziennikKosmetyczny
Oczarem oczarowani
1 kwietnia 2019

Emolienty w pielęgnacji skóry dzieci urodzonych przedwcześnie

Emolienty dla skóry dziecka-CodziennikKosmetyczny.pl
Skóra dziecka urodzonego przedwcześnie nie jest w pełni dostosowana do warunków środowiska zewnętrznego. Za takie dziecko uznajemy poród przez 37 tygodniem ciąży. Zwykle pH skóry jest o wiele wyższe niż u dorosłych i sięga czasami nawet do pH = 7,5. Skóra jest stanowczo cieńsza i samo rozmieszczenie komórek jest o wiele luźniejsze, co powoduje problemy z szybką utratą wody i jednocześnie z dużym wchłanianiem substancji zewnętrznych. Skóra wcześniaka nie wytwarza jeszcze odpowiednich ilości naturalnego czynnika nawilżającego oraz ulega delipidizacji. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi u dzieci urodzonych przedwcześnie w pielęgnacji skóry należy zastosować emolienty, mające na celu ochronę skóry i unikanie podrażnień.
Niestety nie jest to takie proste, jak się wydaje i nie każdy emolient dostępny na rynku można zastosować. Ze względu na bardzo cieniutką warstwę rogową oraz dość luźno rozmieszczone komórki w naskórku, skóra nie złuszcza się jeszcze w prawidłowym cyklu i noworodek nie jest w stanie usuwać substancji zewnętrznych wraz ze złuszczonymi komórkami, tak jak robi to dorosły. Łatwość przenikania substancji na de facto małej powierzchni (wielkość dziecka), może działać nawet toksycznie ze względu na dużą kumulację.

Emolienty dla wcześniaków muszą być pozbawione przede wszystkim kompozycji zapachowych i olejków eterycznych. Niestety, ale alergeny zawarte w środkach zapachowych są bardzo silnie alergizujące. Dodatkowo produkty te nie mogą w swoim składzie posiadać barwników i różnego rodzaju pigmentów. Kosmetyki przeznaczone dla wcześniaków powinny charakteryzować się przede wszystkim najwyższą czystością surowca. Niestety w Polsce nie obowiązuje jeszcze, żadna, specjalna certyfikacja dla produktów przeznaczonych dla noworodków. Tak naprawdę rodzice mogą bazować głównie na swojej wiedzy i obserwacji skóry dziecka. Jeśli kosmetyk używany do kąpieli lub do samodzielnej pielęgnacji skóry nie wywołuje skutków ubocznych u dziecka, można go stosować. Warto pytać pediatry o polecane produkty. Niektórzy producenci sięgają często po opinie lekarzy podczas produkcji linii dla noworodków, robią także specjalistyczne badania. Warto szukać takich informacji przed zastosowaniem danego emolientu u tak malutkich dzieci.
Marta Majszyk
Marta Majszyk
Absolwentka kosmetologii i biologii analitycznej. Technolog produkcji kosmetyków. Kosmetolog z pasji, zamiłowania i wyboru. Przyszła dr kosmetologii. Ciągle poszerza wiedzę, uczestniczy w kursach, szkoleniach i seminariach. Kocha to, co robi. Prywatnie pasjonatka jeździectwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]