trend anti-pollution a pielęgnacja włosów
Trend anti-pollution a pielęgnacja włosów
12 kwietnia 2019
Lanolina i jej właściwości-CodziennikKosmetyczny.pl
Lanolina i jej lecznicze właściwości
19 kwietnia 2019

Branża stylizacji rzęs w liczbach

Stylizacja rzęs w Polsce-CodziennikKosmetyczny.pl
Zabiegi przedłużania i stylizacji rzęs cieszą się ogromną popularnością wśród polskich kobiet i coraz większą wśród mężczyzn. Trudno dzisiaj znaleźć salon kosmetyczny, w którego ofercie brakowałoby zabiegów dedykowanych rzęsom. Bardzo szybko przybywa również punktów, które poza stylizacją rzęs nie świadczą innych usług. Dowodzi to potencjału rynku stylizacji rzęs, którego jak dotąd nikt rzetelnie nie zbadał.

Rynek o ogromnym potencjale

Szybkiemu wzrostowi liczby osób zajmujących się rzęsami sprzyja fakt, że brak jest regulacji prawnych, które jasno określałyby profesjonalne standardy. W zasadzie każdy może samodzielnie mianować się instruktorem stylizacji rzęs i prowadzić kursy i szkolenia przygotowujące do zawodu stylisty rzęs. W konsekwencji na rynku istnieją setki centrów szkoleniowych, skupionych na nauczaniu zabiegów przedłużania rzęs. Różnice w poziomie przekazywanej wiedzy są między nimi ogromne. Te rozbieżności przekładają się z kolei na jakość usług, które później świadczą kursanci.

W styczniu 2019 roku postanowiliśmy przeprowadzić krótką ankietę wśród polskich stylistek i stylistów rzęs. Liczba osób, które zdecydowały się wziąć w niej udział przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Łącznie spłynęło ponad 760 odpowiedzi od przedstawicieli branży z całego kraju. Oczywiście mimo całkiem dużej liczebności, próba ta ma swoje ograniczenia, o których należy pamiętać. Głównym jest fakt, że ankieta miała formę interaktywnego formularza online, a informacja o niej była dystrybuowana za pośrednictwem naszej strony internetowej i kanałów social media ze wsparciem płatnego systemu reklamowego Facebook Ads. W związku z tym, należy się spodziewać, że wśród respondentów brakowało osób, które rzadko lub w ogóle nie korzystają z Internetu oraz mediów społecznościowych.

Poniżej prezentujemy obraz branży przedłużania i stylizacji rzęs, jaki malują dla nas dane zebrane w ankiecie.

Kto w Polsce zajmuje się stylizacją rzęs?

Ponad 99% respondentów stanowiły kobiety. Całkowita liczba mężczyzn, zajmujących się stylizacją rzęs, którzy wzięli udział w ankiecie to 4. Największy odsetek stanowią osoby młode, w wieku od 18 do 25 lat. Najmniej jest osób powyżej 40 roku życia, co może wynikać z niemałego obciążenia fizycznego, jakiemu poddani są styliści rzęs. Manualna, wymagająca precyzji i skupienia praca z drobnymi elementami, wykonywana w pozycji siedzącej przez wiele godzin stanowi wyzwanie nawet dla młodego organizmu.

30% stylistów rzęs, którzy wzięli udział w ankiecie, działa w dużych polskich miastach (pierwsza dziesiątka pod względem liczby mieszkańców). Można domniemywać, iż spowodowane jest to większą łatwością pozyskania klientów. Mieszkańcy dużych miast częściej dysponują bowiem nadwyżkami finansowymi, które mogą przeznaczyć na zabiegi upiększające.

Jak radzą sobie polscy styliści rzęs?

Dla 53,3% ankietowanych stylizacja rzęs stanowi główne źródło dochodu. Zdecydowana większość, ponad 37%, pracuje w branży stylizacji rzęs 2 lata lub dłużej, co może wskazywać, iż osoby te są w stanie przyciągnąć klientów w liczbie, która gwarantuje im dochód pozwalający na kontynuowanie działalności. Jednocześnie, aż 40% stylistów zadeklarowało, że w tygodniu wykonuje mniej niż 5 zabiegów. Tak wysoki odsetek wynika najprawdopodobniej z faktu, iż dla ponad 46% ankietowanych stylizacja rzęs nie stanowi jedynego, głównego źródła dochodu.

Co najbardziej trapi polskich stylistów rzęs?

Największy odsetek ankietowanych dostrzega poważny problem w dużej i wciąż rosnącej konkurencji na rynku. Deklaruje to aż 60,6% z nich. Oznacza to, iż wśród przedstawicieli branży istnieje silna potrzeba dokształcania się w zakresie promocji i marketingu swoich usług. Szkoleń w tym zakresie, przeznaczonych stricte dla stylistów rzęs, jest w Polsce wciąż bardzo niewiele, a trzeba zaznaczyć, że to nisza o dużym potencjale zarobkowym.

23,1% ankietowanych jako problematyczne postrzega również duże rozdrobnienie w branży. Niski próg wejścia (niskie koszty, jakie trzeba ponieść, by świadczyć usługi stylizacji rzęs na własną rękę) sprawia, że trudno jest o budowanie większych zespołów w salonach, które zajmują się jedynie zabiegami dedykowanymi rzęsom.

Wreszcie 10% stylistów jako problem postrzega brak standaryzacji programów szkoleniowych i wiarygodnych źródeł wiedzy, skupiających się na dziedzinie stylizacji rzęs.

Jakie możliwości i konsekwencje rodzi szybki rozwój branży w Polsce?

Ceny zabiegów na rynku wciąż umożliwiają stylistom rzęs niezłe zarobki. Popularność przedłużania rzęs rośnie, co przekłada się na większą liczbę potencjalnych klientów. Jednocześnie, wzrasta zapotrzebowanie na szkolenia dla osób, które aspirują na specjalistów. Zapotrzebowanie to obejmuje nie tylko kwestie techniczne, związane z samymi zabiegami, ale także umiejętności z obszaru marketingu, sprzedaży czy zarządzania zasobami ludzkimi.

Warto również zwrócić uwagę na brak standaryzacji usług. Rynek wydaje się wykazywać potrzebę istnienia instytucji, która przyznawałaby stosowne akredytacje instruktorom stylizacji rzęs oraz nowym stylistom.

Można się również spodziewać, że wraz z rosnącą liczbą usługodawców konkurencja na rynku będzie coraz silniej odczuwalna. Jest to zjawisko korzystne z perspektywy klienta, który w wyniku przepychanek cenowych będzie w stanie skorzystać z zabiegu za coraz niższą opłatą.

Źródło: Lash Design

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]