Kosmetyki naturalne i organiczne-Trend-CodziennikKosmetyczny.pl
Kosmetyki naturalne, organiczne, etyczne…
24 maja 2019
Zmiany dotyczące kosmetyków hypoalergicznych
29 maja 2019

Domowe zabiegi kosmetyczne [DIY] – czy są bezpieczne?

domowe zabiegi kosmetyczne_CodziennikKosmetyczny.pl
"Jak wykonać zabieg kosmetyczny w domu" – to jedno z najczęściej wpisywanych pytań w wyszukiwarkę internetową. Gdy klikniemy "enter" możemy znaleźć ogrom treści. Omijając te artykuły, które traktują temat lekk, podając przepisy na zabiegi z kawy, herbaty czy jajek, znajdziemy też porady na temat zabiegów bardziej skomplikowanych, naruszających ciągłość naskórka. Czy w warunkach domowych można wykonać pełne oczyszczanie twarzy? Czy można wykonać mezoterapie mikroigłową?
Jak się dowiadujemy ze źródeł internetowych i „dobrych rad”, TAK. Tylko czy to jest bezpieczne? Czym grozi wykonanie takich zabiegów poza miejscem do tego przeznaczonym?

Grunt to dobre przygotowanie

Przygotowując zabieg w salonie kosmetycznym, kosmetolog posiada szereg narzędzi do wykonania danej usługi tak, aby była ona w pełni bezpieczna i dała jak najlepsze rezultaty.

O ile peeling możemy wykonać w warunkach domowych i okłady na oczy też, tak z oczyszczaniem czy choćby mezoterapią mikrogłową za pomocą rollera już nie jest tak łatwo. A wszystko to za sprawą wszechobecnych bakterii, nieumiejętnego użycia preparatów czy urządzeń do zabiegu.

Rynek coraz bardziej stara się tworzyć zabiegi do samodzielnego wykonania w domu, tłumacząc tym, po co tracić czas i pieniądze skoro w domowym zaciszu wykonamy zabieg beauty w kilka minut. Jednak zagrożenia i konsekwencji takiego podejścia mogą być bardzo bolesne i przynieś ogrom szkody – od zakażenia skóry, poprzez powstanie blizny, a nawet trwałe uszkodzenia struktury skóry.

Dobrze wykonany zabieg oczyszczania manualnego przeprowadzony z należytą higieną przynosi same dobre efekty i sprawdza się w wielu problemach skórnych. Nasz dom to nie gabinet kosmetyczny, nie znajdziemy w nim odpowiednich preparatów dostępnych tylko dla gabinetów i do użytku profesjonalnego. Nie jesteśmy w stanie zadbać o odpowiednie odkażenie skóry, dokładne oczyszczenie i jej wyciszenie w fazie końcowej.

Skóra pełna bakterii

Zabieg mezoterapii mikrogłowej za pomocą pena, który można kupić na pierwszej lepszej stronie sklepu internetowego, jest ryzykowny. Tutaj także wkracza higiena zabiegu, w którym dochodzi do mikronakłuwania i przerwania ciągłości naskórka. Dezynfekcja odpowiednim preparatem przed jak i po zabiegu jest szalenie ważna. Cała procedura zabiegowa powinna zostać przeprowadzona w jak najbardziej możliwym do uzyskania sterylnym, czystym polu zabiegowym.

Na powierzchni skóry znajdują się różne bakterie, grzyby i wirusy. Gabinet kosmetyczny używa narządzi w pełni wysterylizowanych i jednorazowych tak, aby zapobiec zakażeniu. Ważnym aspektem są choćby nasze ręce, które przenoszą wiele zarazków, czy zatem w domowych warunkach jesteśmy w stanie tak przygotować miejsce pracy, aby wszystko było pozbawione zanieczyszczeń, włączając w to nie tylko sprzęt, użyte materiały, ale także nasze ręce i odzież ochronną? Z najnowszych badań wynika że głownie skóra naszych rąk, ubranie i ręczniki wielokrotnego użytku przenoszą najwięcej bakterii.

Powikłania po zabiegach kosmetycznych wykonanych w gabinecie kosmetycznym także istnieją, jednak znaczna cześć występuje w przypadku tych wykonanych w warunkach domowych.

Kosmetolog przed podjęciem pracy w swoim zawodzie odbywa szereg szkoleń, kończy odpowiednie uczelnie, które przygotowują do przeprowadzania zabiegów z należytą starannością i higieną. Posiada wiedzę na temat przeciwskazań, zaleceń pielęgnacyjnych po wykonaniu zabiegu. Aby zdobyć taką wiedzę nie wystarczy przeczytać kilka artykułów i obejrzeć film, jak wykonać zabieg w domowym zaciszu. Zatem oddajmy swoją skórę w profesjonalne ręce.
Anna Musiałek
Anna Musiałek
Studentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Jej pasją jest kosmetologia i medycyna estetyczna Z ciekawością przygląda się współczesnej kosmetologii i nowoczesnym kosmetykom, upatrując w nich ogromny postęp i przyszłość dla wielu problematycznych zmian zachodzących w skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F
?

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera, nie przegap nowych informacji.
[FM_form id="1"]